۵ دقیقه

جراحی غده تیروئید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

جراحی غده تیروئید

احساس خستگی مفرط روزانه ،احساس سردرگمی و گیج بودن ، ریزش موی شدید ، چاقی مفرط و غیر قابل کنترل ،احساس لرزش در بدن و سرد شدن اندام ها ، تعرق شدید در هنگام فعالیت های ساده

از نشانه های اختلال در عملکرد غده ی تیروئید شماست . تیروئید یک غده ی کاملا مفید و ضروری برای تنظیم کردن سیستم های بدن است ،بدون شک اهمیت این غده بر کسی پوشیده نیست به طوریکه اگر اختلالات آن زیاد باشد مشکلات روحی و جسمی بسیاری به خصوص در خانم ها ایجاد میکند .

    غده تیروئید چیست؟

تیروئید در جلوی گردن قرار دارد و به شکل یک پروانه است. وظیفه آن،ترشح هورمون هایی است که سرعت متابولیسم را، سیستمی که به بدن در مصرف انرژی کمک می رساند، کنترل می کنند. اختلالات غده تیرویید با ایجاد وقفه و انقطاع در تولید هورمون های تیرویید، منجر به کاهش و یا افزایش سرعت متابولیسم می شوند. هنگامیکه سطح هورمون ها خیلی بالا و یا پایین می روند، شما دامنه گسترده ای ازعلایم را تجربه خواهید کرد.

Hypothyroidismعنوانی برای کم کاری تیروئید است ، زمانیکه تیروئید کم کار است ، وزن به صورت ناخواسته بالا میرود و اینعامل بیانگر کم کار بودن تیروئید در بدن خواهد بود ، در مقابل نیز اگرتیروئید پرکار باشد میتواند وزن فرد را به سرعت پایین برده و وی را دچار مشکلاتی بکند .

بیشتر بخوانید
درمان تیروئید

تیروئید همچنین میتواند باعث تورم در گردن نیز بشود ، بزرگ شدن گردن از علائم شایع اختلال در تیروئید است ، که به آن گواتر میگویند . گواتر در هر دو حالت کم کاری یا پرکار تیروئید رخ میدهد . همچنین ممکن است که ورم های دور گردن مربوط به عملکرد این عضو هم نباشد .

تغییرات موجود در ضربان قلب، که به صورت افزایش یا کاهش ضربان از حد معمول خواهد بود بیانگر مشکلات موجود در تیروئید است . معمولا زمانیکه تیروئید کم کار است  ضربان قلب بسیار آهسته میزند و در مقابل نیز اگر این غده پرکار باشد ضربان قلب به تندی میزند .

ریزش مو از دیگر علایمی است که بهم خوردن تعادل هورمون های تیروئید را بیان می کند. کم کاری و پرکاری تیروئید، هردو، ریزش مو را در پی دارند. در بیشتر موارد، پس از درمان اختلال تیروئید، موی از دست رفته مجددا رشد می کند.

آزمایش تیروئید گردن

نگاهی دقیق در آینه کمک می کند تا تیروئیدی متورم را که نیازمند بررسی توسط پزشک است، تشخیص دهیم. سر را کمی عقب برده و جرعه ای آب بنوشید و همانطور که آنرا فرو میدهید، گردن خود را در قسمت زیرین سیب آدم و بالای استخوان شانه، بررسی کنید. به دنبال برآمدگی و فرورفتگی بوده و این فرآیند را چندین مرتبه دیگر تکرار کنید. در صورتیکه متوجه برآمدگی و یا گره ای شدید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

جراحی غده تیروئید

تشخیص اختلالات تیروئید

با انجام یک ازمایش خون میتونید به اختلالات موجود در غده ی تیروئید پی ببرید . این آزمایش، سطح هورمون تحریک کننده تیروئید(TSH) را تعیین می کند، نوعی از هورمون بنیادین که عملکرد غده تیروئید را تنظیم می کند. اگر TSH بالا باشد، به این معنا است که کارایی تیروئید بسیار پایین می باشد ( کم کاری تیروئید). در صورتیکه TSHپایین باشد، عموما به این مفهوم است که تیروئید بیش از اندازه فعال است ( پرکاری تیروئید)، همچنین آزمایش  وجود گره و مشکلات دیگر تیروئید را نیز بیان میکند . ممکن است نیاز به جراحی تیروئید داشته باشید ، در این صورت پزشک جراح سر و گردن برای برداشتن و یا اصلاح مشکلات درون گردن و تیروئید شما اقدام میکند .

بیشتر بخوانید
تورم غدد لنفاوی نشانه ی چیست؟

جراحی اختلالات تیروئید

هرچند برداشتن غده تیروئید، پرکاری را درمان می کند، اما این فرایند تنها زمانی توصیه می شود که داروهای ضد تیروئید کارا نبوده و یا گواتر خیلی بزرگ شده است. همچنین جراحی در مورد بیمارانی که گره های تیروئید دارند، توصیه می شود. هنگامیکه غده تیروئید برداشته می شود، بیشتر بیماران به مکمل های روزانه هورمون های تیروئید بمنظور جلوگیری از گسترش پرکاری نیاز دارند.

عمل جراحی تیروئید بر روی افرادی که دارا ی تیروئید  بسیار بزرگی هستن توصیه میشود ، زیرا این غده زمانی که بزرگ میشود باعث انسداد راه تنفسی و هوایی شده و در چنین حالتی نفس کشیدن برای فرد دشوار خواهد شد .

همچنین جراحی تیروئید میتواند در موارد حاد تر مانند سرطان تیروئی و یا افرادی که دارا ی ندول سرد تیروئید هستند انجام میشود ، البته این عارضه بیشتر در مردان بالای 40 سال رخ میدهد .

ممکن است مشکلات موجود در تیروئید عامل ایجاد بیماری گواتر مولتی ندولر گردد که در این حالت ظاهر گردن کاملا تغییر میکند .

انجام این عمل با  بیهوشی صورت می گیرد. ابتدا در خط عرضی قاعده گردن، بین دو عضله SCM برش داده شده و پوست و عضلات و facial از یکدیگر جدا می شوند تا تیروئید نمایان گردد. سپس تیروئید همراه ندول یا همراه تومور از محل خارج می شود.

توجه داشته باشید که انجام این عمل به قدری مهم است که حتما باید توسط یک جراح متخصص سرو گردن انجام شود ، زیرا برداشتن توده ی تیروئید از یک سو حائز اهمیت است و از طرف دیگر عدم آسیب رسانی به حنجره موضوع قابل ارزشی برای کیفیت یک عمل جراحی در سر و گردن است ،در نتیجه اگر طی عمل به عصب حنجره آسیبی وارد شود بیمار دچار گرفتگی صدا یا تغییرات صدا می شود . همچنین ممکن است در اثر بی احتیاطی علاوه بر غده تیروئید ، غده ی پاراتیروئید برداشته شود بیمار دچار کاهش کلسیم و عوارض ناشی از آن خواهند شد .

بیشتر بخوانید
درمان تومور پاروتید

دکتر ابراهیم شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی 

جراح زیبایی بینی در تهران(آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
Call Now Button