دکتر ابراهیم شهسواری » جراحی بینی » اصول جراحی زیبایی بینی
۳۵ دقیقه

اصول جراحی زیبایی بینی

محتوا پنهان
 1. 1. دلایل انجام جراحی بینی
 2. 2. جراحی زیبایی بینی و انواع آن
  1. 3. انواع بینی
   1. 4. انواع جراحی زیبایی بینی
  2. 5. جراحی بینی استخوانی
   1. 6. ویژگی بینی استخوانی
   2. 7. ساختار بینی استخوانی
   3. 8. نتایج حاصل از جراحی بینی استخوانی
   4. 9. عوارض احتمالی جراحی بینی استخوانی
   5. 10. کبودی و تورم در بینی های استخوانی
  3. 11. جراحی بینی گوشتی
   1. 12. ساختار بینی گوشتی
   2. 13. نتیجه ی جراحی بینی گوشتی
   3. 14. تقویت غضروف ها در جراحی بینی گوشتی
  4. 15. جراحی بینی طبیعی
   1. 16. ساختار بینی طبیعی
  5. 17. جراحی بینی فانتزی
  6. 18. جراحی انحراف تیغه بینی
   1. 19. انحراف تیغه ی بینی
   2. 20. تفاوت بینی منحرف و بینی کج
   3. 21. علائم بینی های کج چیست؟
   4. 22. مراقبت های بعد از جراحی بینی کج
  7. 23. جراحی بینی شکسته
 3. 24. روش های مختلف جراحی بینی
  1. 25. جراحی بینی به صورت بسته
  2. 26. جراحی بینی به صورت باز
  3. 27. جراحی ثانویه یا ترمیمی بینی
   1. 28. چه انتظاری از جراحی ترمیمی بینی می رود؟
   2. 29. اقدامات قبل از جراحی ترمیم بینی
   3. 30. مراقبت های بعد از جراحی بینی ثانویه
   4. 31. عوارض جراحی ترمیم بینی
   5. 32. دوران نقاهت جراحی ترمیمی بینی
 4. 33. بیهوشی در جراحی بینی
  1. 34. بیهوشی سداتیو در عمل جراحی بینی
  2. 35. جراحی با روش بی حسی موضعی
  3. 36. ترس از بی هوشی
 5. 37. اقدامات قبل از جراحی بینی
  1. 38. انتخاب جراح بینی
   1. 39. تجربه و مهارت جراح بینی
   2. 40. موقعیت جغرافیایی مطب جراح بینی
   3. 41. بیمار محور بودن جراح بینی
  2. 42. تغذیه قبل از عمل بینی
  3. 43. تغذیه بلافاصله بعد از عمل بینی
  4. 44. مصرف آناناس قبل و بعد از عمل بینی
 6. 45. مراقبت های بعد از جراحی بینی
  1. 46. چسب زدن بعد از جراحی بینی
  2. 47. خونریزی بعد از عمل بینی
  3. 48. آبریزش بینی بعد از جراحی
  4. 49. پست های مرتبط :
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4]

شایع ترین جراح زیبایی در ایران و البته در سراسر جهان ، عمل زیبایی بینی است که طرفداران بسیاری را هر روزه جلب می نماید .جراحی زیبایی بینی یا rhinoplasty به داشتن یک بینی زیبا و خوش فرم کمک می کند. جراح زیبایی با انتخاب بهترین فرم برای بینی طی جراحی بینی تغییرات لازم را ایجاد و معایب ظاهری بینی را رفع می کند.

البته ممکن است بینی به غیر از موارد ظاهری که شامل قوز و برآمدگی ها ی بینی، انحراف، کجی، بزرگی و… می شود معایب باطنی دیگری مانند پولیپ و گرفتگی نیز داشته باشد. انتخاب جراح به شما کمک می کند که علاوه بر داشتن یک بینی زیبا مشکلات تنفسی تان نیز برطرف شود .

 

آنچه باید قبل از جراحی بینی بدانیم

اطلاعاتی در رابطه با جراحی بینی

این اقدام که توسط متخصص گوش، حلق و بینی انجام می شود ، نیاز به دریافت مشاوره های تخصصی و معاینات دقیق از جانب جراح دارد تا بتوانید ابتدا نسبت به نوع بینی خود و ساختار آن آشنایی پیدا کنید و سپس نتیجه ی تقریبی بعد از عمل را تخمین بزنید . جراح طی جلسات مشاوره حضوری با ایشان تمامی اطلاعات لازم در خصوص عمل بینی را در اختیار شما قرار می دهد.

هدف کلی از جراحی بینی

دلایل انجام جراحی بینی

افراد زیادی امروزه می خواهند که ظاهری زیبا داشته باشند و رضایتمندی در افراد حائز اهمیت می باشد.  از این رو با انتخاب درست جراح مناسب می توان از مسائلی مانند مشکل تنفسی و نارضایتمندی پیشگیری کرد . بهتر است بیمار تا یک سال هیچ عملی انجام ندهد در برخی اوقات به علت نارضی بودن فرد از جراحی خود ممکن است سه یا چهار بار این عمل انجام شود تا نتیجه دلخواه را برای فرد داشته باشد .

مواردی که از شایع ترین علل  مراجعه فرد برای  عمل جراحی بینی ( رینو پلاستی ) می باشد به چهار دسته  بینی  تقسیم می شوند عبارتند از:

دسته اول: بیمارانی که بینی کجی دارند .

دسته دوم : بیمارانی که دارای  بینی نوک برجسته و بزرگ و پوستی ضخیم در اصطلاح  بینی های گوشتی هستند.

دسته سوم : بیماران دارای قوز پشت بینی و بینی استخوانی هستند .

دسته چهارم : بیمارانی که بینی آنها پیچ خورده است . بدترین  نتیجه را از  عمل جراحی بیمارانی می گیرند که دارای بینی پیچ خورده می باشند که از آنها به عنوان چالش جراحی زیبایی یاد می شود و بهترین عمل جراحی شامل حال بیمارانی است که دارای مقداری قوز و بینی استخوانی می باشند .

در دسته اول و چهارم بیشترین مشکل تنفسی وجود دارد  بهتر است تیغه وسط بینی اصلاح شود. بیماران در دسته سوم بیشتر برای زیبایی اقدام به جراحی می کنند . بهتر است  به دلیل تنگی نفس   و ظاهری بد بینی ، بیمارانی که دارای بینی گوشتی و  پوستی ضخیم هستند   از اصرار برداشتن زیاد بینی خود پرهیز کنند .

برای اینکه از لحاظ تنفسی در عمل جراحی زبیایی بینی دچار مشکل نشوید بهتر است که قبل از عمل جراحی با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید .این امر تاثیر خوبی در یک جراحی عالی و بدون نقص برای بیمار به همراه دارد .

جراحی زیبایی بینی و انواع آن 

جراحی زیبایی بینی به منظور ایجاد تغییر در فرم  و اندازه ی بینی نسبت به ساختار صورت و استانداردهای زیبایی شناسی انجام می شود که البته این جراحی با توجه به نوع بینی دارای تکنیک های مختلفی می باشد که جراح با توجه به تخصص و تجربه ای که در این زمینه دارد تغییرات مورد نظر را بر روی آن اعمال می نماید .

تشخیص نوع بینی و میزان تغییرات لازم بر روی آن به عهده جراح بینی می باشد که در معاینات دقیق مشخص می شود .

انواع بینی

 • بینی های استخوانی 
 • بینی های گوشتی 

می باشد . که انواع جراحی های زیبایی طبق نوع آن ها متفاوت خواهند بود که البته این تفاوت در نتیجه ی بعد از عمل نیز تاثیر گذار می باشد.  در مجموع تمامی جراحی هایی که بر روی بینی های مختلف انجام می شود با توجه به شرایط فرد متقاضی شامل موارد زیر است :

انواع جراحی زیبایی بینی 

 • جراحی بینی استخوانی 
 • جراحی بینی گوشتی 
 • جراحی بینی طبیعی 
 • جراحی بینی فانتزی 
 • جراحی بینی عروسکی
 • جراحی ترمیم بینی یا جراحی بینی ثانویه 
 • جراحی نوک بینی 
 • جراحی انحراف تیغه بینی 
 • جراحی بینی شکسته 

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی 

بینی استخوانی گزینه ی مناسبی برای جراحی بینی است ، زیرا این نوع بینی ساختار مناسبی برای ایجاد تغییرات لازم دارد ، خصیصه ی اصلی این نوع بینی تیغه ی محکم و غضروف های سفت است ، البته پوست این نوع بینی نیز نازک و صاف می باشد .

عارضه اصلی این نوع بینی قوز روی آن است ، قوز روی بینی استخوانی عموما ارثی بوده و بر اثر عومل ژنتیکی اتفاق می افتد و با رشد بیشتر غضروف روی بینی بر روی بینی قوز ایجاد می شود.

البته آسیب هایی که در دوران نوجوانی ممکن است به بینی فرد وارد شود یکی از دلایل این امر است.این نوع بینی ها با عمل جراحی بینی به راحتی حل خواهد شد.در این نوع عمل قوز روی بینی برداشته می شود و با این کار طول و عرض بینی و همچنین دیگر تناسبات بهبود خواهد یافت و زیبایی بینی به وجود خواهد آمد.

بنابراین اگر بینی شما دارای غضروف های محکمی باشد و پوست آن بسیار نازک به آن بینی استخوانی می گویند. یکی دیگر از خدمات رینوپلاستی رفع مشکلات و انحرافات موجود در بینی های غضروفی و استخوانی است که قوز بینی و یا کجی آن را برطرف می کند.

ویژگی بینی استخوانی

بینی هایی که دارای غضروف و استخوان های محکم هستند ، جزو بینی استخوانی محسوب می شوند. در این نوع از بینی ها یک برآمدگی  بر روی بینی وجود دارد و چوست روی بینی معمولاٍ نازک تر از بینی گوشتی است.

عواملی از قبیل: ارثی و شرایط محیطی، در نوع بینی اثر گذار خواهد بود.

 بینی های استخوانی را به دو تکنیک عمل می کنند:

 1. جراحی به روش بار
 2. جراحی به روش بسته

در عمل بینی به روش باز  یا رینوپلاستی همز مان 3 نوع عمل روی بینی انجام می شود. هم چنین بالطبع تغییرات محسوسی رخ می دهد.

در جراحی به شیوه بسته، برشی روی تیغه بینی وجود ندارد و به همین دلیل جراحی و روند بهبودی سریع تر از عمل به روش باز است.

مزیت دیگر این عمل بینی استخوانی نسبت به بینی گوشتی این است که:

در عمل های بینی استخوانی موفقیت بیشتری گزارش شده است به دلیل اینکه پوست بینی استخوانی نازک تر است و بالطبع آن از عمل بینی گوشتی راحت تر است.

 

نمونه یک بینی استخوانی قبل عمل


اگر بینی استخوانی دارید خیالتان راحت باشد ، چرا که نتیجه جراحی بینی استخوانی خوشایند است 


ساختار بینی استخوانی 

برای شناخت دقیق تر یک جراحی بینی استخوانی لازم است بدانید که یک سوم بالایی پل بینی از استخوان و دو سوم پایینی آن از غضروف تشکیل شده و  معمولا این ناحیه دچار برآمدگی و قوز بینی میشود و درواقع بخش عمده‌ی برآمدگی ها در استخوان بینی در قسمتی از بینی به نام طاق غضروفی دیده می شود، این قسمت از بینی که شامل غضروف‌های کناری فوقانی و تیغه میانی بینی، هستند جایگاه خوبی برای انواع قوز و انحرافات خواهد بود  که به صورت چشمگیری قابل مشاهده است.

نتایج حاصل از جراحی بینی استخوانی 

همانطور که بیان شد جراحی بر روی بینی های استخوانی دارای نتایج بسیار موفق  و زیبایی خواهد بود، چرا که پوست نازک این نوع بینی باعث می شود که تمامی ظرافت کاری های حین جراحی، به خوبی نمایان گردند.

از این رو دست و بال جراح برای ایجاد تغییر بر روی بینی های استخوانی که شرایط مناسبی دارند بسیار باز خواهد بود. این نوع بینی می تواند گزینه ی مناسبی برای جراحی بینی عروسکی و یا فانتزی باشد. نتیجه ی جراحی یک بینی با قوس متناسب و زیبایی ساختاری با توجه به فرم کلی چهره و رعایت اصول زیبایی شناسی خواهد بود.  تیغه ی بینی استخوانی بسیار نازک می باشد و می تواند فرم کوچک و سر بالا بودن را در آن ایجاد نمود . هرچند که در نهایت تخصص و تجربه ی جراح زیبایی بینی حرف اول را برای نتیجه جراحی بینی می زند . اما افرادی با  بینی های استخوانی به طور کلی نیازی به نگران بودن نسبت به نتیجه ی جراحی نخواهند داشت .

عوارض احتمالی جراحی بینی استخوانی 

مانند هر عمل جراحی عمومی دیگر ، جراحی زیبایی بینی نیز عارضه های جانبی ، از قبیل:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • واکنش و حساسیت نامطلوب بدن بیمار به داروی  بیهوشی

_ سایر خطرات احتمالی مخصوص جراحی زیبایی بینی شامل موارد زیر است:

 • تنفس از طریق بینی
 • بی حسی دائمی در داخل و اطراف بینی شما
 • احتمال وجود یک بینی ناهموار
 • درد
 • تغییر رنگ
 • تورم
 • التهاب
 • زخم
 • نیاز به جراحی ثانویه

بینی استخوانی بعد از عمل

 


یکی از عوامل تاثیر گذار بر زیبایی بینی بعد از عمل زیبایی جنس پوست می باشد .ویدئوی زیر اشاره ای دقیق به تاثیر پوست به نتیجه ی عمل بینی می باشد.


 

 

کبودی و تورم در بینی های استخوانی

جراحی بینی استخوانی معمولا کبودی و تورم کمتری دارد، البته جنس پوست و نوع استخوان صورت در این عارضه نقش به سزایی دارد، بعد از جراحی شاهد میزان قابل توجهی پف در اطراف چشم ها و تورم و کبودی در زیر و اطراف گونه ها خواهید بود ، این میزان کبودی و تورم با رعایت مسائلی مانند کمپرس سرد و استراحت کردن صحیح قابل درمان است و به زودی بهبود می یابد ، شما نیز می توانید از آب کرفس و آب اناناس در طول دوره ی نقاهت استفاده کنید تا زمان کمتری برای از بین رفتن کبودی ها لازم داشته باشید .

بیشتر بخوانید
جراحی بینی فانتزی

به یاد داشته باشید که نحوه ی جراحی و نیز رعایت کردن اصول جراحی توسط جراح نیز در دوره ی نقاهت بعد از عمل زیبایی بینی تاثیر گذار است ، در واقع جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی استخوانی نیازمند تمهیدات و تجارب بسیار زیاد در این زمینه است که درنهایت منجر به دریافت رضایتمندی شما از نتیجه ی عمل زیبایی بینی می شود .

 

جراحی بینی گوشتی و ویژگی های آن

جراحی بینی گوشتی

همه ی افراد به خصوص خانم ها به زیبایی اهمیت بسیاری می دهند و صورت زیبا از همه چیز برای آنها مهمتر است. جراحی بینی یکی از عمل هایی است که روز به روز در حال افزایش است و خیلی ها به دنبال انجام عمل زیبایی بینی هستند. اما بنابر نظراتی که ابراز شده جراحی بینی گوشتی به ظاهر کمی ریسک است و اغلب فکر میکنند این عمل با موفقیت روبرو نخواهد شد.

 


در رابطه با جراحی بینی گوشتی  باید اطلاعات جالبی در اختیارتان بگذاریم .


ساختار بینی گوشتی 

چیزی که ممکن است ظاهر یک فرد را نا زیبا کند بینی با نوک پهن و گوشتی است که تاثیر بسیار بدی در صورت فرد دارد. با عمل جراحی بینی این نازیبایی به راحتی برطرف خواهد شد. اما پزشک باید در نظر داشته باشد که نوک بینی به دقت تراش داده شود و در صورت لزوم استخوان های بینی نیز کمی جابجا شوند. یکی دیگر از انواع عمل زیبایی بینی های گوشتی, رینوپلاستی کوچک کننده است که به معنی کوچک کردن بینی گوشتی است.

همانطور که گفته شد بینی هایی با ضخامت زیاد و غضروف های کم را اصطلاحا گوشتی می گویند، در این نوع بینی عضله های ضعیف و کمی وجود دارد و بینی دارای گوشت زیادی است.
البته ضخامت پوست بینی در افراد مختلف متفاوت خواهد بود و معمولا افرادی که دارای چربی زیادی در صورت هستند صاحب این نوع بینی خواهند بود. افراد دارای بینی های گوشتی دارای بینی های پهنی هستند که غضروف های نوک بینی آنها از زیر پوست قابل مشاهده نیست، در موارد حاد تر غضروف های بینی قابل لمس هم نخواهند بود

نتیجه ی جراحی بینی گوشتی

بسیاری از افرادی که دارای بینی های گوشتی و یا نسبتاٌ گوشتی هستند از انجام عمل جراحی بینی مایوس می شوند، زیرا طبق گفته ی اطرافیان و آشنایان بینی های گوشتی بعد از عمل دچار افتادگی می شوند. به افرادی که سوال میکنند آیا بینی گوشتی بعد از جراحی دچار افتادگی میشود ؟
باید پاسخ داد که خیر ، در صورتیکه بینی گوشتی به صورت کاملا تخصصی و متبحرانه انجام شود هرگز دچار افتادگی نخواهد شد.

در صورتیکه بینی گوشتی صحیح عمل شود یعنی پایه غضروفی خوبی گذاشته شود بینی دچار تغییرات نام برده نشده و فرد آسودگی خاطر بیشتری خواهد داشت.
تنها تفاوتی که در بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی وجود دارد ، زمان جا افتادگی بینی است که معمولا بینی های گوشتی زمان بیشتری برای نشان دادن نتیجه ی عمل نسبت به بینی های استخوانی دارند.
نکته ی دیگری که باید به آن اشاره شود، این است که عموما بینی هایی که دارای غضروف کمتری هستند دچار تغییرات کمتری نیز می شوند. اگر صاحب بینی های گوشتی هستید باید توجه داشته باشید که جراحی بینی گوشتی می تواند بافت بینی را تغییر و ظاهر آن را متناسب نماید، دکتر ابراهیم شهسواری با سابقه ای چندین ساله در جراحی بینی های گوشتی خاطر نشان می کنند که برای این نوع جراحی باید کمی واقع بین باشید و انتظار یک بینی فنتزی و عروسکی را نداشته باشید. اما تمامی سعی جراح بینی این خواهد بود که تیغه های بینی را صاف و شکیل و پره های آن را نازک و زیبا کند، همچنین یکسان بودن سوراخ های بینی در این نوع جراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بینی گوشتی بعد از عمل


یکی از تکنیک های بسیار موثر برای رسیدن به نتیجه ی ایده آل در جراحی بینی گوشتی تقویت غضروف ها می باشد .


 

 

تقویت غضروف ها در جراحی بینی گوشتی

تقویت غضروف ها حین جراحی باعث می شوند تا بینی بعد از جراحی دچار افتادگی نشوند ، معمولا تقویت غضروف در بینی های گوشتی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، نیاز است تا جراح بینی گوشتی در طی اقدامات لازم حین عمل با قرار دادن گرافت های غضروفی ، بینی فرد را محکم و استخوانی تر بنماید.
پیوند غضروف ها با پیوند غضروف های برداشته شده انجام می شود که این اقدام باعث استحکام تیغه ی بینی می شود .
البته تقویت غضروف ها در بینی های گوشتی کاربرد ویژه تری دارد و این نوع بینی نیاز بیشتری به این اقدام دارند .
این نوع بینی ها  بعد از جراحی ظاهر باریک تر و استخوانی تری داشته  و طی  عمل بینی گوشتی  مواردی که باید لحاظ شود رعایت می گردد و در نتیجه بعد از جراحی از افتادگی آن نیز جلوگیری خواهد شد .

ویژگی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی 

عمل بینی با نتیجه ای طبیعی ، امروزه طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده است . البته همچنان بسیاری از چهره ها همچنان با داشتن بینی های عروسکی و یا فانتزی زیبا تر می شوند. اما در این بین افرادی هم هستند که تمایل زیادی به عمل بینی به روش کاملا طبیعی و یا natural  دارند .

 

ساختار بینی طبیعی 

بینی های طبیعی دارای قوس بسیار کم و زاویه ای متناسب است که تقریبا تیغه ی آن صاف و بدون قوس دیده می شود ، تیغه ی بینی در این نوع جراحی زیاد نازک و کوچک نمی شود و البته نوک بینی به میزان بسیار اندک و در حدی که ساختار زیبایی داشته باشد بالا کشیده می شود . این نوع بینی بسیار ایده آل و زیبا خواهد بود و تنها به رفع قوز و یا انحراف تیغه بینی اکتفا می نماید ، همچنین سوراخ ها و پره های بینی را در جایگاه مناسب قرار می دهد .

یک بینی عمل شده به صورت طبیعی

داشتن یک بینی طبیعی و زیبا امروزه در بسیاری از هنرپیشه ها و ستاره های سینمایی طرفدار پیدا کرده است به طوری که فرد با مشاهده دقیق چهره متوجه می شود که ایشان جراحی انجام داده اند یا خیر ؟

 


در عمل بینی طبیعی بینی زیبا، کوچک  و متناسب است و آثار جراحی بعد از آن نا آشکار است . 


بینی فانتزی چیست

جراحی بینی فانتزی

عمل جراحی بینی فانتزی  امروزه یکی از پرطرفدار ترین عمل های زیبایی محسوب میشود .

از این رو روزانه تعداد زیادی از مردم کاندید این نوع عمل زیبایی هستند .

برخی از تغییرات ایجاد شده در چهره شان لذت میبرند و برخی نیز علاقه ای به مشخص شدن عمل انجام شده بر روی صورت ندارند ، به همین منظور قبل از هرگونه اقدام برای جراحی بینی نوع بینی که از پزشک انتظار دارند را مشخص مینمایند .

در مقابل همه ی سلیقه ها عده ی زیادی از افراد و مخصوصا خانم ها علاقه ی خاصی به بینی های فانتزی احساس میشود ، ازاین رو بسیاری از افرادی که کاندید جراحی بینی هسند تمایل به داشتن یک بینی کوچک و سربالا دارند .

جراحی بینی فانتزی نوعی از عمل است که در آن بینی کوچک و سربالا و دارای کمی قوس است ،برخی افراد انتظار یک بینی فانتزی بعد از عمل جراحی را دارند ولی شاید درک درستی از این نوع عمل نداشته باشند.

انحراف بینی و کجی بینی

جراحی انحراف تیغه بینی 

درمان انحراف بینی با جراحی میسر است و جراح با استفاده از تکنیک های ویژه انحرافات را از بین می برد. جراح از ناحیه داخل بینی لایه‌های مخاطی محافظ را کنار زده و قسمتی را که دچار مشکل می‌باشد برمی دارد و یا ترمیم می‌کند.جراح طی این اقدام میتواند عمل زیباسازی را برروی بینی گوشتی و یا بینی استخوانی نیز انجام دهد، به همین جهت در بسیاری از موارد در حین برطرف کردن انحراف تیغه بینی پزشک توربین‌های بینی را نیز مرتب و اصلاح می کند. به صورت طبیعی این مساله وجود دارد که انحراف بینی که در سمت راست وجود دارد توربین‌های حفره سمت چپ را بزرگتر کرده راه را مسدود می نماید.

ممکن است انحراف بینی در حالت شدید موجب بسته شدن سینوس ها بشود و فرد را نیز مبتلا به سینوزیت کند.

در صورت مشاهده ی مشکلات تنفسی حتما به جراح و متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید .

یک جراح بینی می تواند شمارا در رفع مشکلات به وجود آمده و سردرد های مزمن یاری نماید.

تشخیص انحراف بینی تیغه بینی و سپتوم با انجام یک معاینه ی صحیح مقدور خواهد بود، درواقع آندوسکوپی انحراف دقیق بینی را نشان می دهد و در نتیجه عوارض احتمالی آن توسط جراح از بین می رود.

انحراف تیغه ی بینی

انحراف تیغه ی بینی نوعی انحراف است که در این نوع انحراف تیغه ی وسط بینی که جداکننده است دچار خمیدگی می شود.شدت این اختلال مشکلات متنوعی را برای فرد به وجود خواهد آورد.یکی از بارزترین مشکلات این اختلال مسدود شدن یک یا جفت سوراخ بینی و به دنبال آن اختلال در تنفس فرد است.اگر این اختلال شدت یابد فرد باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کند.

جراح می تواند با یک معاینه ساده انحراف موجود روی بینی شمارا انجام دهد، از طرفی این اقدام با آندوسکوپ نیز انجام می شود تا تمامی قسمت‌های تیغه بینی به دقت مشاهده و بررسی شود، ممکن است انحرافات داخلی باشند و در ظاهر چیزی پیدا نباشد. نیاز به انجام امور دیگری از طرف پزشک لازم نیست و این اکر توسط یک جراح متخصص به خوبی قابل شناسایی خواهد بوداگر پزشک به بیماری های دیگر مشکوک باشد از شما میخواهد تا یک سی تی اسکن تهیه ممکن است انحراف بینی شمارا دچار مشکلات سینوسی نیز کرده باشد.

 

تفاوت بینی منحرف و بینی کج 

بسیاری از افراد انحراف بینی را با کجی بینی اشتباه می گیرند ، بنا بر گفته ی علم زیبا شناسی تناسب اعضای چهره تاثیر بسیاری بر ظاهر فرد دارد.بینی که یکی از این عضوهاست و برجستگی دارد بی شک نقش بسیار مهمی بر این موضوع می تواند داشته باشد و عدم تناسب آن باعث ایجاد زشتی در صورت فرد خواهد بود.یکی از مشکلات عمده ی بینی که زیاد به چشم می خورد کجی بینی بینی است.اگر بینی شما بر حسب خطی فرضی که بر روی صورتتان از بالا به پایین کشیده میشود دارای زاویه باشد این بینی کج و پیچ خورده به شمار می آید.

گاهی نیز بر اثرضربه، بینی شما کج خواهد شد و دچار انحراف می شود.گاهی نیز ممکن است بینی کج شود اما انحرافی نداشته باشد.همچنین اگر بینی شما در اندازه تناسب نداشته باشد و یک طرف از طرف دیگر کوچکتر به نظر آید این نوع بینی هم کج به حساب می آید.

این مشکلات تاثیر بسیاری بر چهره و اعتماد بنفس فرد دارد.عمل جراحی بینی کج می تواند به راحتی این مشکل را حل کند و بین شما را به یک بینی متناسب با چهره تان تبدیل کند.

علائم بینی های کج چیست؟

اگر بینی شما کج باشد و یا دارای انحراف باشد، علائم زیر بروز خواهد داد:

 • خشکی دهانی که بر اثر تنفس از طریق دهان ایجاد می شود.
 • ناراحتی‌ مجاری تحتانی تنفسی
 • سردرد
 • خونریزی
 • خرخر شبانه
 • سینوزیت

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی کج

در صورتیکه با علائم ذیل موجه شدید، بهتر است هر چه زودتر به جراح بینی خود مراجعه و یا با وی تماس حاصل نمایید:

 • مشکلات تنفسی
 • در صورتیکه خونریزی شدید از ناحیه بینی دارید و توانایی متوقف کردن آن را ندارید.
 • بدتر شدن درد در ناحیه بینی و یا عدم کاهش درد به وسیله داروهای مسکن ( در صورت استفاده از داروهای مسکن با دوز مشخص)
 • تب بالا و رز شدید
 • سردرد
 • خشکی در ناحیه گردن
بیشتر بخوانید
جراحی پولیپ بینی

بهتراست روز بعد از جراحی بینی به طور کامل استراحت نمایید. از دست زدن و تحریک کردن بینی اکیداً خودداری نمایید. کیپ شدن بینی پس از جراحی و وجود لخته های خون در آن بسیار عادی می باشد. لذا از فین کردن و فشارآوردن به بینی خود اجتناب کنید. ممکن است پس از جراحی بینی کج، به منظور کاهش تورم و درد از کمپرس های یخ استفاده نمایید. اما فراموش نکنید که این کمپرس ها را حتماً در داخل پوشش های مناسب قرار دهید و از تماس مستقیم یخ با پوست اطراف بینی و چشم های خود پرهیز نمایید.

 


ممکن است بینی کج باشد، اما انحراف نداشته باشد . اولین مشخصه انحراف بینی مشکلات تنفسی است 


جراحی کردن بینی شکسته

جراحی بینی شکسته 

 یکی دیگر از انواع جراحی بر روی بینی جراحی بینی شکسته است .  این عمل در حقیقت بعد از وارد شدن ضربه به بینی و آسیب رسیدن به تیغه ی بینی انجام می شود و جنبه ی زیبایی ندارد .

شکستن استخوان بینی یکی از اتفاقات دردناک برای یک فرد است  علاوه بر این ممکن است شکستگی , چهره را نیز تحت تاثیر قرار بدهد.در شکستگی های بدخیم فرد با مشکل تنفس نیز مواجه میشود .

برخورد با درب یا دیوار  یا زمین خوردن و یا برخورد یک شی با بینی ممکن است بسیار حاد و دردناک باشد و در پی آن مشکلات مختلفی برای فرد ایجاد کند. در شکستگی های بسیار سخت عمل جراحی برای فرد توصیه میشود.در شکستگی ها داخل و خارج بینی متورم شده و اطراف چشم کبود میشود و درد زیادی را متحمل میشود.

در صورتیکه خونریزی شدید و تیغه ی بینی آسیب دیده باشد با یک جراح متخصص مشورت کنید . بهترین راه درمان شکستگی ها جراحی بینی شکسته است که در آن استخوان بینی و غضروف آن ترمیم میشود .

مشکل به وجود آمده را باید جدی بگیرید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید ،در صورت مراجعه به هنگام میتوانید در هفته های اول بینی خود را ترمیم کنید در غیر این صورت ممکن است ماه ها برای ترمیم بینی منتظر بمانید .

در برخی از موارد نیز پزشک توصیه میکند تا به اندازه ی کافی صبر کنید تا ورم ناشی از شکستگی به خوبی از بین برود و بعد عمل جراحی را انجام دهد.گرچه ورم شکستگی کمتر باشد پزشک درک بیشتری از بینی اولیه شما خواهد داشت ونتیجه ی بهتری بدست خواهد آمد

در صورتیکه تمایل دارید علاوه بر بهبود بینی جراحی زیبایی بینی نیز انجام دهید باید به جراحی مراجعه کنید که علاوه بر داشتن تخصص در زمینه ساختاری بینی متخصص جراحی زیبایی بینی نیز باشد.

جراحی بینی شکسته بسته به نوع شکستگی متفاوت است ، در حالت معمولی عمل بیمار با بی هوشی موضعی یا بی حسی یا بی هوشی عمومی برای اصلاح وضعیت بینی انجام میگیرد و یک قالب به مدت یک هفته تا ده روز بر روی بینی قرار می گیرد .


بهترین زمان برای رفع شکستگی بینی بعد از آسیب، روز اول و یا نهایتا هفته ی اول بعد از تصادف، ضربه و یا … می باشد


روش های مختلف جراحی بینی 

روش های جراحی کردن بینی

جراحی بینی به صورت بسته 

برای انجام جراحی بینی به شیوه بسته نیاز است تا با ایجاد شکاف تنها در ناحیه سوراخ بینی تغییرات را ایجاد می نماید . این شکاف ایجاد شده در سوراخ های بینی برای کنار زدن پوست از روی استخوان بینی و غضروف آن می باشد .

اما این روش مرسوم نیست چرا که دسترسی به قسمت های مختلف بینی را دشوار نموده و جراح دید مناسبی برای جراحی در اختیار نخواهد داشت .

این روش جراحی برای عمل های محدود که نیاز به تغییرات بسیار جزئی دارند و تقریبا تراش تیغه ی بینی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد .

جراحی بینی به روش باز و بسته

جراحی بینی به صورت باز

در جراحی بینی به روش باز علاوه بر ایجاد شکاف در سوراخ های بینی، پره های بینی نیز شکاف داده می شود و پوست بینی به طور کامل از روی آن برداشته می شود . دسترسی به تیغه ی بینی در این روش به صورت کامل خواهد بود و هر گونه تغییر برای ایجاد فرم بهتر و مناسب تر امکان پذیر است .

جراح زیبایی بینی معمولا این روش را به طور رسمی برای عمل زیبایی بینی مد نظر قرار می دهند چرا که امکان ایجاد هر گونه تغییر  در ساختار کلی بینی را فراهم می نماید .

 

جراحی  ثانویه یا ترمیمی بینی

در عمل ترمیمی بینی، میزان خونرسانی به بینی کم تر از قبل  شده است و جراح باید با دقت بسیار زیادی، جراحی را انجام دهد. و در مواقعی نیاز است که از غضروف های گوش یا دنده به بینی پیوند انجام شود.

چه انتظاری از جراحی ترمیمی بینی می رود؟

در بسیاری از موارد اگر جراحی با دقت انجام شود،  بسیاری از ایرادات بینی برطرف می شود، و به نتایج مطلوبی دست پیدا می کنید، البته باید در نظر داشت که همیشه نتیجه جراحی 100درصدی نیست ، حتی در سایر جراحی های زیبایی هم این امر صدق می کند، و هم چنین در جلسات مشاوره ایی بین جراح و بیمار ، جراح باید از نوع عملکرد و نتایج جراحی بیمار را آگاه کند، و با آگاهی کامل و اطمینان خاطر به سمت عمل جراحی بینی قدم بردارد.

اقدامات قبل از جراحی ترمیم بینی 

 • باید حداقل یکسال از عمل جراحی بینی تان بگذرد تا بتوان عمل جراحی ترمیمی موفقین آمیزی را پشت سرگذاشت.
 • اگر سابقه ی بیماری دارید یا از نسخه ی خاصی تبعیت میکنید حتما پزشک جراح تان را در جریان بگذارید.
 • سعی کنید تا جایی که می توانید یک روز قبل از عمل مایعات و آب به میزان کافی مصرف کنید.
 • از عوامل استرس زا در محیط اطرافتان اجتناب کنید.
 • قبل از عمل حتما از پزشک متخصص جراح پلاستیک وزیبایی، مشاوره دریافت کنید.
 • از 8_12 ساعت قبل از غذایی مصرف نکنید و ناشتا باشید.
 • تمامی پرونده ها و سوابق پزشکی مربوط به جراحی بینی اول یا دیگر جراحی های مربوط ، را به همراه داشته باشید، تا وضعیت بدن تان مورد بررسیو ارزیابی قرار بگیرد.
 • از استعمال دخانیات و مصرف مواد مخدر ومشروبات الکلی حداقل از دو هفته قبل از عمل ، خودداری کنید.
 • قبل از انجام عمل جراحی ترمیمی بینی ، در مورد این نوع عمل، مزایا و معایب آن تحقیق کنیدو اطلاعات کافی را بدست آورید.
 • توجه داشته باشید در روز عمل هیچ گوه مواد آرایشی و بهداشتی رو پوست صورت تان استفاده نکنید.

این نکات به طور کلی میباشد ، برای اطمینان خاطر بیشتر ،نکات ضروری دیگر را با مشورت از پزشک خود بنا یه وضعیت و شرایط خود دریافت کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی ثانویه 

 یکسری مراقبت هایی به صورت عمومی است که  در همه عمل ها باید حتما را عایت شود.

 • از رژیم غذایی سالمی تبعیت کنید.
 • مصرف نمک در غذایتان را کاهش دهید.

مراقبت های اختصاصی به عمل جراحی ترمیمی بینی:

 • بالشت زیر سرتان شیب دار باشد.
 • مدت زمانی را نباید از عینک استفاده کنید، چه عینک آفتابی، چه عینک طبی، می توانیدجایگزین آن از لنز استفاده کنید، چون ممکن است گیره های آن به بینی تان فشار واردکند
 • برنامه های سنگین ورزشی خود را تا مدتی مشخص کنار بگذارید.
 • برای چسب زدن بینی خود از پزشک کمک بگیرید، چون از اهمیت بالایی برخوردار است .
 • از وارد کردن فشار هایی مانند: فین کردن، عطسه کردن که باعث خونریزی بینی تان می شود خودداری کنید .و سعی کنید با دهان باز عطسه کنید تا دچار آسیبی نشوید.
 • برای استحمام خود ، از پزشک متخصص مشورت بگیرید.

عوارض جراحی ترمیم بینی 

 • ممکن است بدن بیمار به دارو های بیهوشی واکنش نشان دهد، چون جراحی ترمیمی بینی به صورت بیهوشی انجام می شود.
 • ایجاد تنگی نفس
 • به سختی نفس کشیدن
 • خونریزی
 • درد
 • تورم و التهاب
 • عفونت
 • بسته شدن شامه بویایی
 • بیشتر شدن تنفس از راه دهان

جا دارد به نکته اشاره کنیم، تمامی این عوارضی که در بالا ذکر کردیم، با تجربه و مهارت بالای جراح پلاستیک و زیبایی، امکان بروز ندارد و یا تا حدی جلوگیری و کنترل می شود.

دوران نقاهت جراحی ترمیمی بینی

از بدیهیات است که دوران نقاهت، دوران استراحت بیمار است، استراحت و آرامش برای  تسریع در روند بهبودی بیمار جزو ضروریات است.

در دوران نقاهت جراحی ترمیمی بینی باید مراقبت های بعد از عمل را در متن بالا به آن پرداختیم ، را رعایت کرده تا دوران نقاهت راحت و بی دردسری راپشت سربگذارید.

توجه داشته باشید متخصص جراح پلاستیک و زیبایی، برای هر فرد بنا یه شرایط و وضعیت جسمی و روحی متناسب با خودش، دستورات و نسخه هایی را تجویز میکند که انجام و رعایت آن الزامی می باشد.

بیهوشی در جراحی بینی 

 

بیهوشی سداتیو در عمل جراحی بینی

این نوع بیهوشی با استفاده از داروی داخل وریدی، خواب آلودگی و ریلکسیشن را ایجاد می کند ، در واقع بیهوشی با تزریق داروی خواب آور انجام می شود. در این روش فرد خودش نفس می کشد و نیازی به لوله های تنفسی نیست. بعد از اینکه ریلکس شدید جراح به ناحیه ی مشخصی از بدن بیمار ماده بی حسی تزریق می کند. بیهوشی شما رابطه ی مستقیمی با میزان داروی تزریق شده در بدنتان دارد و تا پایان دوره ی عمل در یک خواب عمیق فرو خواهید رفت، احتمال به هوش آمدن شما حین عمل وجود دارد اما این به هوش آمدن به معنای درک واقعیت نیست زمانی که چشمتان را باز می کنید متوجه میشوید که در اتاق عمل هستید اما چیزی را به خاطر نمی آورید و بدنتان احساسی ندارد. بنابراین از این بابت ترسی نداشته باشید و با خیال راحت به جراح بینی اعتماد کنید تا بهترین روش برای جراحی را برای شما انتخاب نماید.

جراحی با روش بی حسی موضعی

تزریق بی حسی موضعی باعث سوزش اولیه ای می شود که به زودی به کرختی تبدیل خواهد شد ، این روش بدون تزریق داروی بیهوشی و آرامبخش انجام می شود و تنها قسمت مشخصی از بدن که نیاز به جراحی دارد بی حس می شود.البته باید توجه داشته باشید که این نوع بی حسی برای بزرگ کردن لب، برداشتن خال و عمل های کوچک دیگر مناسب است و در اعمال جراحی زیبایی بینی کاربردی ندارد.

امروزه بیشتر جراحی های بینی با انجام بیهوشی عمومی انجام می شود و فرد در تمام دوره ی بیهوشی و جراحی بینی متوجه عمل نخواهد شد. به هوش آمدن وی و ریکاوری نیز به سرعت انجام می شود و افراد معمولا احساس خوبی نسبت به خواب عمیقی که داشته اند خواهند داشت.

اگر ترس از بیهوشی دارید یک پزشک با تجربه و دلسوز انتخاب کنید تا به شما دلگرمی و اطمینان خاطر دهد، جراحی زیبایی بینی یک عمل تخصصی است که باید با ظرافت و دقت های کافی انجام بپذیرد.

 

ترس از بی هوشی


از بیهوشی میترسم اما مشتاق به انجام عمل بینی هستم 


ترس از جراحی بینی  منطقی نیست زیرا امروزه با پیشرفت های چشمگیر و تبحر جراحان بیهوشی جایی برای نگرانی افراد وجود نخواهد داشت.
بیهوشی مانند یک خواب عمیق است  اگر بدن شما سالم و سرحال باشد و یک متخصص بی هوشی با تجربه این کار را انجام دهد ،بیهوشی کاملا بی خطر خواهد بود.نگران ریکاوری نباشید زیرا این اقدام توسط متخصصین بیهوشی متبحر و با تجربه ای انجام خواهد شد که عمل جراحی را برای شما بسیار ساده و راحت خواهند نمود .

بیشتر بخوانید
جراحی گرفتگی بینی

 

اقدامات قبل از جراحی بینی 

 

انتخاب جراح بینی 

در جراحی زیبایی بینی مهمترین قسمت قبل از اقدام هر کاری انتخاب جراح بینی است که امروزه با توجه به شگردهای تبلیغاتی در خصوص افراد غیر متخصص انتخاب را برای متقاضیان این جراحی سخت کرده است و بیشتر افراد برای انتخاب جراح خود سردرگم شده اند.

تجربه و مهارت جراح بینی

جراح بینی نقش بسزایی در اعمال جراحی دارند از این رو انتخاب جراح بینی بسیار حائز اهمیت می باشد . از ویژگی های که یک جراح بینی را با دیگران جراحان متمایز می نماید تجربه و مهارت اوست . به همین خاطر قبل از اقدام به عمل بینی بهتر است در خصوص سابقه و تجربه پزشک خود اطلاعات کافی را بدست آورید . در غیر این صورت نه تنها ظاهر بینی زیبا نمی شود بلکه سبب بروز مشکلاتی همچون اختلالات تنفسی و اسکار نیز می شود .

موقعیت جغرافیایی مطب جراح بینی

از آنجایی که با انجام جراحی بینی کار با پزشک به همچنان ادامه خواهد داشت و افراد باید برای تعویض چسب بینی و چکاپ های دوره ای به جراح بینی مراجعه نمایند، برخی از افراد ترجیح می دهند به متخصصین در محدوده زندگی خود مراجعه کنند تا دسترسی به مطب جراح بینی میسر باشد و همین اینکه از اتلاف وقت خود بکاهند .

شایان ذکر است، با وجود ترافیک های بین شهری و تردد های سخت دسترسی مطب جراح بینی بسیار حائز اهمیت می باشد اما بهتر است بدانید مطب دکتر ابراهیم شهسواری در محدود خیابان ولیعصر از دسترسی خوبی برخوردار است و دسترسی و تردد برای تمامی افراد میسر می باشد .

 بیمار محور بودن جراح بینی

از دیگر ویژگی های مهم یک جراح بینی خوب بیمار محور بودن او و توجه به خواسته ی مراجعه کنندگان است اما از آنجایی که جراحی بینی  یک جراحی بسیار حساس است بهتر است در ابتدا به درخواست های خود به خوبی توجه کرده باشید زیرا خواسته برخی از افراد با توجه به آناتومی صورت شان کمی غیر منطقی است و اعمال آن ها حتما مشکلاتی را برای افراد در پی خواهد داشت لذا قبل از بیان خواسته های خود به خوبی به آنان فکر کنید و حتی با جراح بینی خود مشورت نماید تا بتوانید به نتیجه مطلوب تری دست یابید.

تغذیه قبل از عمل بینی

داشتن یک رژیم غذایی مناسب قبل از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت می باشد . افرادی که قصد انجام جراحی بینی را دارند بهتر است قبل از عمل بینی از مصرف مواد غذایی پر چرب بپرهیزند .

همچنین مصرف ویتامین ها و مواد معدنی در صورت صلاح دید پزشک مصرف گردد و از مصرف خودسرانه دارو ها قبل از انجام جراحی بینی بپرهیزید و در صورت مصرف هر نوع دارویی بهتر است جراح بینی خود را مطلع سازید .

مصرف پروتئین جهت ترمیم بافت های بدن ضروری است و همین امر به ترمیم و آماده سازی بدن قبل از جراحی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

شایان ذکر است، مصرف برخی از مواد غذایی می تواند تاثیر منفی بر روی دیابت، فشار خون و ضربان قلب داشته باشد به همین منظور بهتر است به رژیم غذایی خود قبل از جراحی بینی دقت لازم و کافی را داشته باشید .

تغذیه بلافاصله بعد از عمل بینی

پس از انجام جراحی بهتر از غذاهای نرم، بدون ادویه و نمک استفاده نماید همچنین نوشیدن مایعات پس از جراحی سبب می شود تا اثرات بیهوشی زودتر از بدن خارج شود و فرد کمتر دچار حالت تهوع شود .

مصرف آناناس قبل و بعد از عمل بینی

یکی از سوالات متداول عموم افراد جامعه، مصرف آناناس می باشد . برخی از افراد بر این باورند که مصرف آناناس می تواند سبب کاهش تورم و کبودی ناشی از جراحی گردد . لازم ذکر است، آناناس حاوی بروملین بوده و دارای آنزیم بسیار قوی می باشد، به همین منظور بهتر است در صورت مصرف آن حتما با پزشک خود مشورت نمایید .

 


قبل از هر گونه اقدامی برای عمل بینی با پزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید تا تصویر ذهنی درستی از بینی شما در آینده برایتان  ایجاد کند .


 • سعی کنید واقع بین باشید و توقع زیادی از تغییر در ساختار بینی نداشته باشید ، زیرا عمل بینی اجزای صورت شمارا هماهنگ و متناسب میکند و شما نباید توقع داشته باشید که بعد از عمل  شبیه به بازیگران یا افراد مشهور شوید .
 • در صورتیکه بیماری خاصی دارید آنرا درمان کنید و به پزشک جراح نیز اطلاع دهید .
 • سعی کنید تا دو هفته قبل از عمل سیگار و قلیان مصرف نکنید .
 • مصرف سیگار باعث میشود که فرد دچار مشکلات انعقادی در حین عمل شود .
 • از مصرف آسپرین و قرصهای مسکن مانند: ناپروکسن و بروفن نیز به مدت 2 هفته قبل از عمل پرهیز نمایید.
 • آزمایشات لازم را انجام دهید و در افراد بالای 40 سال حتما آزمایش غلظت خون و آزمایشات انعقادی انجام شود تا دچار عوارض احتمالی حین و بعد از عمل نشوید .

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی 

اقدامات بعد از جراحی بینی

 • سعی کنید روز اول به طور کامل استراحت نمایید
 • از رژیم غذایی نرم استفاده نمایید، و از غذاهای جویدنی استفاده نکنید
 • داروهای تجویز شده پزشک را به طور منظم و کامل استفاده نمایید
 • استفاده از کمپرس سرد جهت کاهش ورم و کبودی به مدت 48 ساعت بعد از جراحی بینی هر دو ساعت یکبار به مدت 20 دقیقه
 • استفاده از کمپرس گرم بعد از 48 ساعت از جراحی بینی جهت کاهش تورم
 • جهت تسکین درد از مسکن های معمولی استفاده نمایید
 • سعی کنید به حالت نیمه نشسته استراحت نمایید و زیاد خم نشوید و سرتان را به مدت طولانی پایین نگه ندارید
 • هنگام خواب از یک بالشت اضافه در زیر سرتان استفاده نمایید و سرتان را بلا نگه دارید
 • پرهیز از فین کردن، در هنگام تمیز کردن بینی از دستمال کاغذی نرم استفاده نمایید
 • سعی کنید به مدت یک هفته استراحت نسبی داشته باشید و از انجام فعالیت های سنگین و ورزش کردن و بلند کردن اجسام سنگین اجتناب نمایید
 • به مدت 2 ماه از عینک استفاده نکنید
 • دندان هایتان را با استفاده از مسواک نرم و به آرامی مسواک نمایید
 • از لنزهای طبیعی بعد از زمانی که تورم بینی کاهش یافت می توانید استفاده نمایید
 • خودداری از خندیدن زیاد و گریه گردن و حرکات اضافی صورت
 • به مدت دو ماه شنا نکنید و به سونا نروید
 • به مدت یک هفته لباس های گشاد و راحتی بپوشید و یا از لباسی که دکمه دارد استفاده نمایید
 • هنگام عطسه کردن از دهانتان استفاده نمایید
 • به مدت دوماه در معرض آفتاب و گرما و حرارت قرار نگیرید
 • اجتناب از کشیدن سیگار به مدت دو ماه بعد از جراحی بینی
 • به مدت 6 ماه از وارد کردن ضربه به بینی خودداری نمایید زیرا تورم بینی را افزایش می دهد
 • بینی خود را دستکاری نکنید
 • اگر دچار مشکلی جدی و خونریزی شدید جراح بینی خود را مطلع سازید. در صورت خونریزی های کم بینی نگران نشوید و امری طبیعی می باشد
 • بینی خود را روزی سه بار به مدت 6 ماه بعد از کشیدن تامپون شستشو دهید

چسب زدن بعد از جراحی بینی 

چسب روی بینی باعث می شود تا بینی تورم و کبودی کم تری داشته باشد ، لازم است تا بعد از جراحی بینی حدود دو ماه تا سه ماه از چسب استفاده نمایید. مدت زمان این کار به ضخامت پوست بینی بستگی دارد و هرچه زخیم تر باشد نیاز بیشتری به زدن چسب روی بینی دارد .  معمولا چسب روی بینی های گوشتی نیاز به دوماه قرار گرفتن روی بینی دارد .
افزایش مدت زمانی که چسب روی بینی میزنید مانعی ندارد و در برخی از بینی های گوشتی نیز تا 6 ماه بعد از عمل هم انجام میشود.
بهتر است قبل از هراقدامی از پزشک جراح بخواهید تا برای شما چسب بینی را بزند و بعد از اموزش های لازم از جانب وی خودتان برای این کار اقدام نمایید .

 

خونریزی بعد از عمل بینی

از عوارضی که بعد از عمل بینی ممکن است برای فرد بیمار اتفاق بیافتد خونریزی بینی است .

بسیاری تصور میکنند خونریزی بینی به خاطر انجام عمل جراحی به صورت ناشیانه و یا بی دقتی جراح است .

در حالیکه این چنین نیست .

احتمال بروز این اتفاق برای هر فرد 2% است بنابراین نگرانی و استرسی در این رابطه نداشته باشید .

بهتر است قبل از عمل جراحی با جراح خود صحبت کنید.پزشک اطلاعات کافی در این رابطه به شما خواهد داد و توصیه های لازم قبل انجام جراحی را یاد آوری خواهد کرد .

از مواردی که باید رعایت شود پرهیز از خوردن قرص های آسپرین است .

این نوع قرص ها مشکلات انعقادی در بدن شما ایجاد میکنند و باعث خونریزی حین عمل و بعد از عمل میشوند .

در این صورت میتوان با پانسمان جلوی خونریزی را گرفت و مانع از ایجاد درد و تورم شود.البته این پانسمان باید توسط پزشک جراح صورت بپذیرد.

اگرچه خونریزی بعد از عمل بینی غیرمعمول است و به ندرت اتفاق میافتد اما مشاهده میشود که بعد از عمل این خونریزی بسیار کم یا بسیار شدید باشد ، امکان خونریزی حین عمل نیز وجود دارد که در این صورت بیمار نیاز به تزریق خون خواهد داشت .

مصرف ویتامین e و سیر قبل از عمل جراحی باعث میشود فشار خون فرد بالارفته و خونریزی رخ دهد.

در زمانهایی که جراح ناچار به شکستن استخوان بینی است احتمال خونریزی بالا رفته و پزشک نیز آن را کنترل میکند .

نحوه ی عمل بینی و نیز تبحر پزشک جراح در ایجاد شکاف های سطح بینی ، میزان فشاری که پزشک به بینی وارد میکند و بسیاری عوامل دیگر در ایجاد خونریزی تاثیر گذار هستند .

سعی کنید یک پزشک با تجربه انتخاب کند تا نگرانی از بابت نحوه ی عمل جراحی نداشته باشید .

انتخاب یک جراح حاذق به شما این اطمینان را میدهد که با آرامش خاطر به اتاق عمل رفته و بدون هیچ گونه مشکلات احتمالی جراحی زیبایی را انجام دهید .

 آبریزش بینی بعد از جراحی

آبریزش بینی در صورتی که نیاز به گرفتن بینی داشته باشد می تواند عوارض بسیاری بعد از جراحی بینی داشته باشد. همان طور که می دانید بعد از جراحی نباید به بینی فشاری وارد شود. گرفتن و کشیدن بینی می تواند موجب افتادگی بینی شود. بنابراین توصیه می شود که بیماران حتماً به پزشک مراجعه داشته باشند که راهکار درمانی مناسبی برای این مشکل انتخاب شود.

همچنین برخی افراد در فصل های خاصی حساسیت دارند. برای مثال ممکن است فردی در فصل پاییز و یا بهار به حساسیت دچار شود که در این صورت نیاز است که جراحی بینی را در فصل دیگری انجام داد. به این ترتیب نیاز کم تری به داروهای ضد حساسیت می باشد.

اگر آبریزش بینی در اثر سرماخوردگی باشد نیاز است که از داروهای مناسب برای سرماخوردگی استفاده شود و بیمار تا جای ممکن استراحت کند و از مایعات زیادی استفاده کند. به این ترتیب سریع تر بهبود می یابد.

دکتر ابراهیم شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی 

جراح زیبایی بینی در تهران(آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. پویا

  ممنون از سایت خوبتون
  مطالب سایت عالی و مفید بود🙏🙏⚘

 2. آفاق

  ممنون از مطالب خوبتون.عالی بود👌👌👌

 3. دکتر ابراهیم شهسواری

  ممنون از شما

 4. دکتر ابراهیم شهسواری

  متشکر از شما دوست عزیز

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 16 =

Call Now Button