دکتر ابراهیم شهسواری » مقالات » پولیپ گوشتی بینی
۲ دقیقه

پولیپ گوشتی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

ابتدا لازم است در مورد پولیپ بینی توضیح دهیم .

پولیپ در واقع توده یا توده هایی از بافت خوش خیم غیر سرطانی است که از غشاء مخاطی بینی و سینوس ها به طور غیر عادی رشد کرده و با پر کردن فضای مجرای بینی باعث مشکلات تنفسی شود .

از علل بروز پولیپ می توان به عوامل آلرژی ، عفونت ها و .. اشاره کرد .

اما پولیپ گوشتی بینی اصطلاحی است غیر علمی که نوعی اشتباه تشخیصی است .

لیکن موضوعی که شایع است بزرگی شاخک های داخلی بینی است در هر طرف بینی سه شاخک وجود دارد که به ترتیب : تحتانی ، میانی و داخلی نام دارند.

%d9%be%d9%88%d9%84%db%8c%d9%be-%da%af%d9%88%d8%b4%d8%aa%db%8c-%d8%a8%db%8c%d9%86%db%8c

بزرگی پولیپ تحتانی امری شایع است که در معاینه ی بینی و حتی توسط خود بیماران قابل رویت است . با توجه به شکل توده مانند آن مکررا با پولیپ اشتباه می شود . از طرف دیگر چون در حالت عادی و به ویژه در صورت التهاب شاخک به رنگ قرمز می باشد .

اشتباها به آن پولیپ گوشتی می گوییم . در حالی که در واقع شاخک تحتانی بینی است که اندامی استخوانی است که از مخاط تنفسی نسبتا ضخیم پوشیده شده است .

از مهم ترین علل بزرگی این شاخک ها بیماری های آلرژیک و موارد جبرانی به دنبال انحراف تیغه میانی بینی می باشد .

در موارد آلرژیک که معمولا با آبریزش بینی همراه است شاخک ها رنگ پریده و یا بنفش رنگ می شوند.

در موارد جبرانی به خاطر انحراف تیغه بینی به سمت مقابل و باز بودن غیر عادی یک حفره بینی ، شاخک تحتانی با بزرگ شدن جبرانی خود حجم فضای تنفسی را متعادل می کند . درمان بزرگی شاخک تحتانی به دو صورت است ، در صورتی که کل شاخک و قسمت استخوانی بزرگ باشد باید به روش جراحی زیر مخاطی( SMP) قسمتی از شاخک را برداشت .

بیشتر بخوانید
اقدامات قبل از جراحی بینی

ولی در صورتیکه تنها مخاط نسج نرم آن بزرگ باشد می توان با روش های دیگر نظیر رادیو فرکوئنسی (RF) تنها حجم آن را کم تر کرد .

لازم به توضیح است که در موارد دیگر انحراف تیغه بینی منجر به بزرگ شدن جبرانی شاخک تحتانی باشد . در صورتیکه فقط تیغه ی بینی را با جراحی صاف کنیم و شاخک را درمان نکنیم نتیجه ای از جراحی حاصل نخواهد شد .

 

دکتر ابراهیم شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی 

جراح زیبایی بینی در تهران(آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + چهار =

Call Now Button