۱۰ دقیقه

عمل ترمیم بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

جراحی ترمیم بینی نیاز به مهارت و تجربه بسیار بالایی دارد، بنابراین در انتخاب جراح بینی خود دقت فراوانی داشته باشید. اگر جراح بینی شما بی تجربه باشد، ممکن است عواقب بدتری در انتظار شما باشد و بافت بینی به طور کلی تخریب گردد و از بین برود. جراحی بینی ثانویه یا ترمیم بینی یکی از رایج ترین جراحی های بینی می باشد. افرادی که برای این جراحی اقدام می کنند افرادی هستند که یا از جراحی بینی اولیه خود رضایت نداشته یا بعد از جراحی اولیه دچار مشکلات تنفسی می شوند. در واقع جراحی ترمیم بینی هم با هدف درمان و هم با هدف زیبایی انجام می شود. زمان مناسب برای این عمل یک سال بعد از جراحی اولیه بینی می باشد، زیرا نواحی که برش خورده و زخم شده اند نیاز به حداقل یکسال زمان برای بهبودی دارند تا بینی به درستی ترمیم شده و فرم خود را بگیرد. البته برای بینی های گوشتی که تغییرات زیادی در آن اعمال شده نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی دارد این زمان گاهی تا 3 سال به طول می انجامد. نکته قابل توجه این است که تا بهبودی کامل فرد باید صبر کند در غیر اینصورت در صورت جراحی ترمیم بینی صدمات جبران ناپذیری را متوجه فرد می کند.

نحوه انجام جراحی ترمیم بینی

روش هایی که در این جراحی استفاده می شود به شرح ذیل می باشد :

روش باز: در روش باز از ناحیه خارجی بینی برش های برای ایجاد تغییرات در بینی استفاده می شود و معمولا برای جراحی هایی که نیاز به تغییرات زیاد مخصوصا در نوک بینی دارند استفاده می شود که معمولا برای جراحی بینی گوشتی استفاده می شود.

روش بسته: در روش بسته برش ها در قسمت داخلی بینی زده می شود. این روش برای اعمال تغییرات جزئی می باشد در این جراحی محل برش و بخیه برای سایرین قابل تشخیص نمی باشد و فاکتور زیبایی در نظر گرفته می شود. 

کاندیدای مناسب جراحی ترمیم بینی

 1. زمانی که سوراخ های بینی فرد به دلیل کاهش شدید بافت بینی و باریک شدن پهنای بینی آنقدر کوچک شده باشد که فرد نتواند به خوبی و به راحتی نفس بکشد و دچار اختلالاتی در خواب وی گردد و یا هنگام انجام دادن فعالیتی نفس کم بیاورد.
 2. در صورت جابه جایی گرافت هایی که جهت تقویت غضروف ها در بینی به کار برده می شود و این امر باعث دفرمه شدن بینی شده باشد.
 3. زمانی که در جراحی بینی فردی از اسکلت بینی حمایت نشده باشد بعد از گذشت زمان بینی فرد دفرمه می شود و این امر باعث می شود تغییر شکل زیادی در ناحیه نوک بینی فرد ایجاد گردد و نوک بینی فرد افتادگی پیدا می کند.
 4. ممکن است بعد از جراحی بینی اولیه برآمدگی ها و برجستگی های بینی برخی افراد به طور کامل بر طرف نشده باشد این افراد نیاز به جراحی ترمیم بینی دارند.
 5. دسته دیگر از افرادی که نیاز به ترمیم بینی دارند افرادی می باشند که توقعات واقع بینانه ای از عمل ترمیم بینی دارند، و دارای روحیه بسیار بالایی می باشند
 6. افرادی که قوز بینی آن ها به طور کامل برطرف نشده باشد و یا افرادی که تیغه میانی بینی آن ها انحراف دارد.
 7. افرادی که نوک بینی آن ها بیش از اندازه کوتاه و یا تیز شده باشد.
بیشتر بخوانید
جراحی بینی کج

این نکته را توجه داشته باشید که حتما جهت جراحی ترمیم بینی باید به مدت یک سال صبر نمایید تا ورم بینی به طور کامل برطرف شده باشد و احتمال خطای جراح بینی کم شود. افرادی که بافت بینی آن ها بیش از حد تخریب شده باشد و افرادی که در بینی آن ها زخم و عارضه ای وجود دارد بهتر است که جراحی ترمیم بینی انجام ندهند.

نکات قابل توجه در جراحی ترمیم بینی

 1. انتظارات باید از جراحی ترمیمی منطقی باشد.
 2. در جراحی ترمیم بینی جزئیات جراحی بیشتر شده و انجام جراحی مشکل تر می شود.
 3. در صورتی که بینی شما شرایط لازم مانند ضعف در ساختار بینی برای ترمیم بینی ندارد بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و در صورتی که امکان آسیب به بدنه بینی وجود دارد از جراحی ترمیمی استفاده نکنید.
 4. قبل از جراحی از سالم بودن بافتها و غضروف های بینی اطمینان داشته باشید و در صورت مشاهده زخم یا آسیبی تا زمان بهبودی آن صبر کنید.
 5. اگر جراحی ترمیم بینی به دلیل نتیجه جراحی اولیه می باشد مجدد به همان جراح برای عمل دوباره مراجعه نکنید.

جراحی ترمیم بینی تحت چه شرایطی انجام می شود؟

جراحی ترمیم بینی بستگی به نوع و میزان اشکالات دارد. در واقع اگر جراحی قبلی، بینی را دچار مشکلات عمده کرده باشد و نواقص آن را برطرف نکرده باشد، یا حتی مقداری از قوز بینی باقی مانده باشد نیاز به جراحی ترمیمی دارید. همچنین تمامی مشکلات قوز و انحراف باقی مانده از جراحی قبلی براحتی در جراحی ترمیمی قابل اصلاح است .

البته اگر بافت بینی آسیب دیده باشد و غضروف زیادی از آن برداشته شده باشد، ممکن است پشت بینی گود شده باشد در این حالت جراحی بعدی مقداری مشکل تر خواهد شد، در اینصورت جراحی ترمیم بینی نیاز به یک جراح خوب برای بینی دارد.

جراحی قبلی ممکن است عوارضی را در فرد ایجاد نماید، در زیر به نمونه ای از آنها اشاره می کنیم در صورت عدم تبحر و تجربه ی کافی جراح بینی ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد مانند:

 • ماندن جای بخیه در اطراف بینی
 • اضافه شدن گوشت به نواحی جراحی شده
 • افتادگی یا برجستگی سر بینی
 • عدم تقارن سوراخهای بینی
 • کج شدن بینی
 • فرو رفتگی در قسمتهایی از بینی

دکتر ابراهیم شهسواری جراح بینی با روش های مناسب به بررسی بینی مراجعه کننده می پردازد به همین علت از بروز عوارض ناشی از این موارد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09199090190 – 88190879-021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابراهیم شهسواری مراجعه کنید .

بیشتر بخوانید
روتوش بینی

البته مشکلات ایجاد شده توسط یک جراح باتجربه قابل اصلاح خواهد بود ولی در صورتیکه پوست بینی در جراحی اولیه آسیب دیده باشد، ترمیم کمی دشوار خواهد بود و ممکن است فرد از نظر ظاهری دچار مشکل بشود، این نکته بسیار حائز اهمیت است که انتخاب جراح برای جراحی اولیه می تواند به شما کمک بزرگی بکند تا نتیجه مطلوبی را دریافت کنید.

اقدامات قبل از جراحی ترمیمی بینی

1- انتخاب پزشک خوب و با تجربه که آگاه به پیچیدگی های آناتومی بینی، مشکلات فراوان جراحی ترمیمی بینی باشد.

2- در صورت انتخاب جراح بینی دیگر برای انجام عمل ترمیمی بینی، بایستی تمامی اطلاعات مربوط به عمل جراحی اولیه و عکس های قبل از عمل ابتدایی در اختیار پزشک قرار گیرد.

3- در صورتیکه عمل جراحی ترمیمی با بیهوشی همراه باشد، باید تمامی آزمایشات قبل از جراحی اولیه مجددا انجام گیرد.

4- همانند جراحی بینی که برای اولین بار انجام می گیرد، باید عکس برداری های لازم صورت گیرد. هنگامی که فرد دچار مشکلات تنفسی ناشی از عمل جراحی اولیه باشد، نیاز به عکس برداری های سی تی اسکن و آندوسکوپی بینی و سینوس ها می باشد. این امر باعث می شود تا عمل ترمیم به درستی صورت گیرد.

اقدامات بعد از جراحی ترمیمی بینی

باید توجه داشته باشید که رعایت نکات و اقدامات لازم بعد از جراحی زیبایی بسیار مهم و موثر در نتیجه جراحی بینی می باشد. پس از جراحی ترمیمی بینی، همانند جراحی اولیه باید به موارد زیر دقت داشت.

1- استفاده از مسکن ها در هنگام بروز درد با توجه به نسخه پزشک در زمان مشخص شد.

2- استفاده از دو بالشت زیر سر هنگام خواب

3- استفاده از کمپرس یخ جهت رفع تورم و کبودی

4- پرهیز از خارج کردن مخاط بینی به دلیل عدم وقوع خونریزی

جراحی ترمیمی بینی پس از چه مدت از عمل اولیه بینی انجام می گیرد؟

بسیاری از پزشکان معتقد هستند که بهتر است فاصله عمل دوم بینی از عمل اولیه به مدت یک سال باشد. زیرا برای انجام جراحی زیبایی بینی لازم است پوست از اسکلت جدا شده تا اقدامات لازم جهت زیبایی صورت بگیرد. بعد از انجام جراحی بینی یک سال طول میکشد تا پوست به اسکلت متصل شود و عمل ترمیم انجام بگیرد. در این مدت بینی ورم دارد. اما در برخی از موارد، ایرادات به گونه ای هستند که می توان جراحی ترمیمی را قبل از یکسال انجام داد که در این صورت جراح با معاینه می تواند تصمیم بگیرد.

بیهوشی در جراحی ترمیمی بینی لازم است؟

با توجه به این که جراحی ترمیم بینی اهداف متفاوتی دارد. در مواردی که جراحی با هدف رفع مشکلات خفیف باشد با توجه به نظر پزشک با بی حسی موضعی صورت می گیرند. اما در مواردی که ایرادات شدیدتری وجود دارد لازم است متخصص بیهوشی، بیمار را بیهوش کند. قابل ذکر است که جراح در صورت بیهوشی می تواند راحت تر به تغییرات لازم مانند برطرف کردن برجستگی های کوچک و یا جمع کردن پره های بینی  بپردازد و کنترل بیشتری بر عمل جراحی دارد.

بیشتر بخوانید
اسپلینت بینی

هزینه جراحی ترمیمی بینی چگونه است؟

پارامتر های زیادی بر مقدار هزینه جراحی موثر هستند از جمله آن می توان به هزینه های بیمارستان، میزان ایرادات بینی، دستمزد پزشک و … نام برد. اما دیده شده است که در برخی از عمل های ترمیمی بینی، هزینه جراحی بیشتر از جراحی اولیه بینی می باشد. لذا برای تعیین میزان هزینه نیاز به معاینه جراح بینی می باشد.

مدت زمان استفاده از چسب بینی چقدر است؟

در این مورد شرایط بیمار بسیار مهم و تاثیر گذار است، لذا مدت زمانی که نیاز به چسب می باشد توسط پزشک مربوطه مشخص می شود.

مدت زمان نقاهت جراحی بینی چقدر است؟

در اکثر مواقع، افراد پس از گذشت یک هفته از عمل جراحی قادر به انجام کارهای روزانه خود هستند. اما باید دقت داشته باشند که از بلند کردن اجسام سنگین و انجام ورزش های پر تحرک که سبب ایجاد فشار زیاد در صورت می شود پرهیز کنند.

تفاوت جراحی ترمیمی بینی با جراحی اولیه بینی چیست؟

با توجه به اینکه بافت های داخلی بینی پس از عمل اولیه ضعیف تر می شوند لذا در عمل ترمیم بینی واکنش بیشتری نسبت به جراحی اولیه نشان می دهند. بدین منظور با افزایش تعداد عمل های ترمیمی، واکنش آن ها نیز افزایش یافته و عمل پیچیده تر می شود. همچنین به دلیل پیچیدگی بیشتر مدت زمان جراحی و بهبود نیز به نسبت افزایش می یابد.

میزان تاثیر عمل جراحی ترمیم بینی

عواملی چون میزان ایرادات و مشکلات بینی افرادی که یکبار عمل جراحی بینی انجام دادند و میزان مهارت و تخصص جراح بینی، تاثیر بسزایی بر نتیجه عمل جراحی ترمیم بینی دارد. لذا باید جراحی انتخاب گردد که تبحر بالایی داشته باشد تا بتواند هر گونه نقصی را ترمیم کند. همچنین بیمار قبل از انجام جراحی به درستی معاینه شود و پزشک با توجه به توانایی های خودش به عمل بینی بپردازد.

در چه صورت نمی توان عمل ترمیم انجام داد؟

زخم هایی در اثر برش بر صورت افراد در عمل اولیه بینی ایجاد می شود که سبب ایجاد بافت های جدید پس از عمل می گردد. لذا در صورت اجرای جراحی ترمیم بینی باید دوباره این برش ها انجام بگیرد، این امر سبب آسیب رسیدن به پوست می گردد. به همین دلیل جراحی ترمیم بینی در مواقعی که پوست بعد از عمل اول آسیب دیده باشد بسیار دشوار بوده و در برخی از موارد ترمیم بینی برای این بیماران انجام پذیر نیست.

جراحی زیبایی بینی

 

در صورتیکه پوست بینی در جراحی اولیه آسیب دیده باشد ، ترمیم کمی دشوار خواهد بود و ممکن است فرد از نظر ظاهری دچار مشکل بشود، این نکته حائز اهمیت است که انتخاب جراح برای جراحی اولیه می تواند به شما کمک بزرگی بکند، با یک انتخاب صحیح می توانید بدون نیاز به جراحی ثانویه یا ترمیمی از زیبایی ظاهری خود لذت ببرید .

 

دکتر ابراهیم شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی 

جراح زیبایی بینی در تهران(آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

Call Now Button