مدت زمان مطالعه ۱۶ دقیقه

عمل ترمیم بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

جراحی بینی ثانویه یا ترمیم بینی یکی از رایج ترین جراحی های بینی می باشد. افرادی که برای این جراحی اقدام می کنند افرادی هستند که یا از جراحی بینی اولیه خود رضایت نداشته یا بعد از جراحی اولیه دچار مشکلات تنفسی می شوند. در واقع جراحی ترمیم بینی هم با هدف درمان و هم با هدف زیبایی انجام می شود. عمل ترمیم بینی نیاز به مهارت و تجربه بسیار بالایی دارد، بنابراین در انتخاب جراح بینی خود دقت فراوانی داشته باشید. اگر جراح بینی شما بی تجربه باشد، ممکن است عواقب بدتری در انتظار شما باشد و بافت بینی به طور کلی تخریب گردد و از بین برود. 

عمل ترمیم بینی

نحوه انجام جراحی ترمیم بینی

قبل از انجام جراحی، زاویه های مختلف بینی از جمله روبرور، پایین و بالا بینی را مورد بررسی قرار می گیرد. جراح در این جراحی باید از دقت بالایی برخوردار باشد و همه زوایایی که باید در این جراحی تغییر داده شود را به خاطر بسپرد، به همین خاطر جراحی ترمیم بینی بسیار مشکل می باشد و ضروری است تا فرد برای جراحی به پزشکی مراجعه کند تا از تبحر و تجربه کافی برخوردار باشد. روش هایی که در این جراحی استفاده می شود به شرح ذیل می باشد :

روش باز: در روش باز از ناحیه خارجی بینی برش های برای ایجاد تغییرات در بینی استفاده می شود که معمولا برای جراحی هایی که نیاز به تغییرات زیاد مخصوصا در نوک بینی دارند استفاده می شود.

روش بسته: در روش بسته برش ها در قسمت داخلی بینی زده می شود. این روش برای اعمال تغییرات جزئی می باشد در این جراحی محل برش و بخیه برای سایرین قابل تشخیص نمی باشد و فاکتور زیبایی در نظر گرفته می شود. 

اهداف جراحی ترمیمی بینی

ممکن است در برخی افراد برجستگی و برآمدگی های بینی در همان عمل اولیه کاملا برطرف نشده باشد یعنی فرد از ظاهر بینی خود پس از جراحی رضایت کامل را نداشته باشند که در این صورت تصمیم به جراحی ترمیمی بینی خود می گیرند.

در جراحی ترمیمی بینی اگر بافت بینی تخریب شده باشد جراح برای باز سازی آن اقدام می کند ممکن است در این جراحی نیاز به اضافه نمودن غضرف باشد که در این صورت جراح بینی غضروف مورد نیاز را از تیغه میانی بینی بر می دارد در صورتی که تیغه میانی بینی دارای استحکام کافی نباشد جراح می تواند از غضروف نواحی دیگر بدن یا غضرف مصنوع برای تقویت بینی استفاده کند.

برخی از افراد پس از جراحی بینی اولیه خود با مشکلات تنفسی روبرو می شوند که این مشکلات می تواند ناشی از انحراف تیغه میانی بینی در حین جراحی بینی اولیه باشد که با جراحی ترمیمی بینی می توان این مشکل را برطرف کرد ممکن است پس از جراحی بینی اولیه بینی حالت کجی پیدا کند که در این صورت با استفاده از جراحی ترمیمی بینی می توان این مشکل را رفع نمود و ظاهر زیبایی را در بینی ایجاد کرد.

زمانی که شما تصمیم به جراحی زیبایی بینی خود می گیرد باید در انتخاب جراح بسیار دقت نمایید تا پس از جراحی از نتیجه جراحی بینی خود بالاترین رضایت را دریافت نمایید برای این منظور باید نمونه کارهای زیادی از پزشک ببینید و به تخصص وی توجه ویژه ای بنمایید. همچنین زمانی که نوک بینی فردی بعد از جراحی بینی اولیه بیش از حد تیز و کوتاه شده باشد می توان با استفاده از جراحی ترمیمی بینی این مشکل را برطرف کرد.

مهمترین نکته ای که در جراحی زیبایی بینی باید رعایت شود تناسب بینی پس از جراحی با سایر اجزای دیگر صورت می باشد اگر در جراحی زیبایی بینی نوک بینی را بسیار بالا برد و یا بینی را بسیار نازک کرد ممکن است تناسب کافی را باسایر اجزای دیگر صورت پیدا کند.

کاندیدای مناسب جراحی ترمیم بینی

از جمله کاندیدای مناسب برای انجام جراحی ترمیم بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. زمانی که سوراخ های بینی فرد به دلیل کاهش شدید بافت بینی و باریک شدن پهنای بینی آنقدر کوچک شده باشد که فرد نتواند به خوبی و به راحتی نفس بکشد و دچار اختلالاتی در خواب وی گردد و یا هنگام انجام دادن فعالیتی نفس کم بیاورد.
 2. در صورت جابه جایی گرافت هایی که جهت تقویت غضروف ها در بینی به کار برده می شود و این امر باعث دفرمه شدن بینی شده باشد.
 3. زمانی که در جراحی بینی فردی از اسکلت بینی حمایت نشده باشد بعد از گذشت زمان بینی فرد دفرمه می شود و این امر باعث می شود تغییر شکل زیادی در ناحیه نوک بینی فرد ایجاد گردد و نوک بینی فرد افتادگی پیدا می کند.
 4. ممکن است بعد از جراحی بینی اولیه برآمدگی ها و برجستگی های بینی برخی افراد به طور کامل بر طرف نشده باشد این افراد نیاز به جراحی ترمیم بینی دارند.
 5. دسته دیگر از افرادی که نیاز به ترمیم بینی دارند افرادی می باشند که توقعات واقع بینانه ای از عمل ترمیم بینی دارند، و دارای روحیه بسیار بالایی می باشند.
 6. افرادی که قوز بینی آن ها به طور کامل برطرف نشده باشد و یا افرادی که تیغه میانی بینی آن ها انحراف دارد.
 7. افرادی که نوک بینی آن ها بیش از اندازه کوتاه و یا تیز شده باشد.
 8. افرادی که سیگار مصرف نمی کنند.

این نکته را توجه داشته باشید که حتما جهت جراحی ترمیم بینی باید به مدت یک سال صبر نمایید تا ورم بینی به طور کامل برطرف شده باشد تا احتمال خطای جراح بینی کم شود. افرادی که بافت بینی آن ها بیش از حد تخریب شده باشد و افرادی که در بینی آن ها زخم و عارضه ای وجود دارد بهتر است که جراحی ترمیم بینی انجام ندهند. به طور کلی دلایل نیاز افراد به ترمیم بینی شامل موارد زیر می باشد:

 • فاصله زیاد بین سوراخ های بینی
 • ایجاد مشکلات تنفسی و خشکی بینی
 • بزرگ بودن بینی
 • انحراف تیغه میانی بینی و یا کجی بینی به دلیل وارد شدن ضربه
 • نارضایتی افراد از جراحی بینی اولیه
 • غیر طبیعی شدن نوک بینی

جراحی ترمیم بینی تحت چه شرایطی انجام می شود؟

جراحی ترمیم بینی بستگی به نوع و میزان مشکلات بینی دارد. در واقع اگر در جراحی قبلی، بینی دچار مشکلات عمده شده باشد و نواقص به طور کامل برطرف نشده باشد، یا حتی مقداری از قوز بینی باقی مانده باشد نیاز به عمل ترمیمی بینی دارید. همچنین تمامی مشکلات قوز و انحراف باقی مانده از جراحی قبلی براحتی در جراحی ترمیمی قابل اصلاح است.

البته اگر بافت بینی آسیب دیده باشد و غضروف زیادی از آن برداشته شده باشد، ممکن است پشت بینی گود شده باشد در این حالت جراحی بعدی مقداری مشکل تر خواهد شد، در اینصورت جراحی ترمیم بینی نیاز به یک جراح ترمیمی خود در تهران دارید.

جراحی قبلی ممکن است عوارضی را در فرد ایجاد نماید، در زیر به نمونه ای از آنها اشاره می کنیم چرا که ابن موضوع ممکن است در صورت عدم مراقبت های لازم بعد از جراحی یا عدم تجربه جراح ایجاد شود. برخی از عوارض های ناشی از عمل ترمیم بینی به شرح زیر می باشد:

 • ماندن جای بخیه در اطراف بینی
 • اضافه شدن گوشت به نواحی جراحی شده
 • افتادگی یا برجستگی سر بینی
 • عدم تقارن سوراخهای بینی
 • کج شدن بینی
 • فرو رفتگی در قسمتهایی از بینی

البته مشکلات ایجاد شده توسط بهترین جراح ترمیم بینی در تهران قابل اصلاح خواهد بود ولی در صورتی که پوست بینی در جراحی اولیه آسیب دیده باشد، ترمیم کمی دشوار خواهد بود و ممکن است فرد از نظر ظاهری دچار مشکل شود، پس این نکته بسیار حائز اهمیت است که انتخاب جراح برای جراحی اولیه می تواند به شما کمک بزرگی بکند تا نتیجه مطلوبی را دریافت کنید.

اقدامات قبل از جراحی ترمیمی بینی

اقدامات و مراقبت های قبل از جراحی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که باعث شده تا روند جراحی به خوبی انجام شود. از جمله مراقبت های قبل از جراحی ترمیم بینی به شرح زیر می باشد:

 • انتخاب پزشک خوب و با تجربه که آگاه به پیچیدگی های آناتومی بینی، مشکلات فراوان جراحی ترمیمی بینی باشد.
 • در صورت انتخاب جراح بینی دیگر برای انجام عمل ترمیمی بینی، بایستی تمامی اطلاعات مربوط به عمل جراحی اولیه و عکس های قبل از عمل ابتدایی در اختیار پزشک قرار گیرد.
 • در صورتیکه عمل جراحی ترمیمی با بیهوشی همراه باشد، باید تمامی آزمایشات قبل از جراحی اولیه مجددا انجام گیرد.
 • همانند جراحی بینی که برای اولین بار انجام می گیرد، باید عکس برداری های لازم صورت گیرد. هنگامی که فرد دچار مشکلات تنفسی ناشی از عمل جراحی اولیه باشد، نیاز به عکس برداری های سی تی اسکن و آندوسکوپی بینی و سینوس ها می باشد. این امر باعث می شود تا عمل ترمیم به درستی صورت گیرد.
 • عدم مصرف سیگار و دخانیات قبل از جراحی
 • قبل از جراحی از سالم بودن بافتها و غضروف های بینی اطمینان داشته باشید و در صورت مشاهده زخم یا آسیبی تا زمان بهبودی آن صبر کنید.

اقدامات بعد از جراحی ترمیمی بینی

باید توجه داشته باشید که رعایت نکات و اقدامات لازم بعد از جراحی زیبایی بسیار مهم و موثر در نتیجه جراحی بینی می باشند. پس از جراحی ترمیمی بینی، همانند جراحی اولیه باید به موارد زیر دقت داشته باشید:

 • استفاده از مسکن ها در هنگام بروز درد با توجه به نسخه پزشک در زمان مشخص شد.
 • استفاده از دو بالشت زیر سر هنگام خواب
 • استفاده از کمپرس یخ جهت رفع تورم و کبودی
 • پرهیز از خارج کردن مخاط بینی به دلیل عدم وقوع خونریزی
 • عدم بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت های سنگین بدنی

مناسب ترین زمان انجام عمل ترمیم بینی از نگاه بهترین جراح ترمیم

زمان انتظار برای جراحی ترمیمی بینی، حداقل یک سال بعد از عمل جراحی اولیه بوده و متخصصان قبل از این زمان اقدام به انجام عمل ترمیمی بینی نمی کنند. همان طور که قبلا هم ذکر شده است، عمل ترمیمی بینی برای اعمال تغییرات و اصلاح ایرادات و دفرمیته های عمل جراحی اولیه بینی انجام می شود.

گاهی مشاهده می شود که بیمار قبل از اینکه آتل بینی برداشته شود از نتیجه جراحی خود اظهار نارضایتی نموده و خواستار جراحی ترمیمی بینی است. این بیماران از اندازه بینی، فرم آن و غیر قرینگی سوراخ های بینی خود راضی نیستند. اما این خواسته غیر منطقی بوده و بیمار باید چند ماه صبر کند تا نتایج مطلوب عمل ظاهر شود. اگر بیماری از نتیجه جراحی بینی خود اظهار نارضایتی نماید، پزشک جراح با توضیح مراحل بهبودی دوران نقاهت پس از عمل جراحی بینی، بیمار را به صبر دعوت می نماید.

معمولا اکثر بیماران بعد از طی شدن مدت معین از نتیجه جراحی بینی خود راضی خواهند بود. اما اگر این دوران طی شد و بیمار باز هم از نتیجه جراحی راضی نبود می تواند اقدام به عمل جراحی ترمیمی بینی نماید.

وقتی اقدام به جراحی ترمیمی بینی از سوی بیمار مطرح می شود، پزشک جراح مجرب با او صحبت کرده و متقاعد می نماید تا پایان دوره نقاهت صبر نماید. پس از طی شدن این دوران اگر بیمار باز هم درخواست این عمل جراحی را داشت، پزشک اقدام به عمل می نماید.

بهترین زمان انجام این عمل جراحی، تقریبا یک سال بعد از جراحی اولیه بینی است و قبل از این مدت عمل جراحی ترمیمی انجام نمی شود. در این مدت، مراحل ترمیم کامل شده و تورم بینی از بین رفته و نتایج نهایی جراحی نمایان می شود.

دلیل دیگر طی شدن دوره نقاهت، جلوگیری از آسیب های پوست است. ممکن است که در اثر جراحی های متعدد پوست ترمیم نشده و خون رسانی به آن مختل شود که در این صورت پوست آسیب می بیند. این زمان برای بینی های گوشتی که پوست ضخیم  تری دارند بیشتر از یک سال خواهد بود.

سوالات متداول

دکتر شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی جراح زیبایی بینی در تهران (آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
برچسب ها:
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.