مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

عمل انحراف بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2.7]

در ابتدا لازم است با مفهوم این امر آشنا شویم. انحراف تیغه ی بینی نوعی انحراف است که در آن تیغه ی وسط بینی که جداکننده است دچار خمیدگی می شود. شدت این اختلال مشکلات متنوعی را برای فرد به وجود خواهد آورد. یکی از بارزترین مشکلات این اختلال مسدود شدن یک یا جفت سوراخ بینی و به دنبال آن اختلال در تنفس فرد است. اگر این اختلال شدت یابد فرد باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کند.

عمل بینی

جراحی انحراف بینی 

بسیاری از افراد از دکتر شهسواری این سوال را می پرسند که آیا انجام جراحی زیبایی بینی و جراحی انحراف بینی را می توان همزمان انجام داد؟

این گروه از افراد بعد از تشخیص انحراف بینی در تیغه بینی، توسط جراح بینی می توانند همزمان با عمل زیبایی انحراف بینی انجام دهند. دکتر شهسواری توصیه می کندکه اگر فردی خواستار انجام جراحی زیبایی بینی را دارد، قطعا می تواند جراحی انحراف بینی هم انجام دهد. دلیل انجام این جراحی را دکتر شهسواری این گونه بیان می کنند که شامل :

1- نتیجه جراحی بینی بهتر می باشد، مخصوصا زمانی که ساختار بیرونی بینی نیز دارای انحراف است و باید جراحی شود.

در این گروه از افراد زمانی که تیغه بینی توسط جراح بینی صاف می شود ولی حالت بینی همچنان دارای انحراف باشد، نتیجه جراحی بینی اصلا مطلوب نیست. پس در نتیجه باید جراحی زیبایی بینی هم انجام شود.

2- زمانی که غضروف اضافی در  تیغه بینی که باعث ایجاد انحراف در تیغه بینی شده است را جراح بینی برمی دارد، در جراحی زیبایی بینی می توان از این غضروف به عنوان گرافت استفاده نمود. در بینی هایی که دارای تنگی، کوتاهی و کوچکی و یا ضعف غضروف است و نیاز به پیوند غضروف می باشد می توان از این غضروف ها استفاده نمود.

در صورتی که فرد فقط اقدام به جراحی انحراف بینی نماید و بعد از گذشت چند سال اقدام به جراحی زیبایی بینی نماید، نمی توان از این نوع از غضروف ها استفاده کند در این گروه از افراد ممکن است برای جایگزین کردن غضورف های مورد نیاز، از غضروف های لاله گوش و یا جای دیگر استفاده نمود. دکتر شهسواری توصیه می کنند در صورتی که فرد دارای انحراف بینی است جراحی انحراف و زیبایی بینی را همزمان انجام دهد تا به نتیجه بهتری برسد.

علائم شایع انحراف بینی

این اختلال علائم گوناگونی دارد که مهمترین آن گرفتگی یک یا جفت سوراخ بینی است که اگر فرد در تنفس مشکل پیدا کند بدین معنی است که فرد دچار این اختلال است.این امر ممکن است در یک سمت بینی بیشتر حس شود.این بدین معنی نیست که آن سمت انحراف دارد چون ممکن است هر دو سوراخ و یا سوراخ دیگر دچار این مشکل شود.

 • کجی ظاهری بینی
 • اختلال درتنفس از طریق بینی
 • خرخر شبانه
 • تنفس صدادار
 • خون دماغ شدن
 • خشکی دهان
 • حس درد در سر و صورت
 • گرفتگی در مجرای تنفسی
 • عفونت سینوس
 • ترشحات پشت حلق

از دیگر علائم انحراف بینی که ممکن است گاهی اوقات در افراد اتفاق بیفتد عبارتست از:

 • سردرد
 • عفونت های مکرر
 • کاهش حس بویایی

اگر فرد قصد انجام عمل انحراف بینی را داشته باشد این عمل صرفا جهت رفع مشکل انحراف انجام می شود و عمل زیبایی صورت نمیگیرد. برخی از افراد با اسپری اقدام به رفع این اختلال می کنند اما توجه داشته باشید که تنها راه قطعی درمان این اختلال انجام عمل انحراف است. برای تشخیص انحراف بینی به یک متخصص گوش,حلق و بینی مراجعه کنید و با مشاوره ای از وی راهنمایی بخواهید.

آیا جراحی انحراف بینی و زیبایی بینی به طور همزمان امکان دارد؟

اگر فردی قصد عمل جراحی انحراف بینی را دارد بهتر است که هر دو را با هم به دو دلیل انجام دهد. یک اینکه نتیجه عمل بهتر خواهد بود بخصوص مواقعی که خود بینی ظاهری کجی دارد وقتی پزشک تیغه بینی را از داخل صاف می کند ولی کل بینی به یک طرف رفته باشد جراحی خوبی نخواهد شد.

دلیل بعدی این است که زمانی که تیغه کج بینی که غضروف های نامناسب را خارج کنیم در عمل های زیبایی از آن ها به عنوان گرفت ها استفاده کنیم همچنین می توان این غضروف ها را در جاهای تنگی و کمبود غضروف استفاده کرد و اگر جراحی انحراف بینی انجام شود و بعد از یک مدت بخواهیم جراحی زیبایی انجام دهیم دیگر نمی توان از آن غضروف ها استفاده نماییم و ممکن است مجبور شویم از غضروف های لاله گوش استفاده کنیم. لذا بهتر است زمانی که نیاز به جراحی زیبایی بینی و انحراف بینی دارید هر دو این جراحی را به طور همزمان با هم انجام دهید تا به نتیجه بهتری دست یابید.

سن عمل انحراف بینی

سن مناسبی برای انجام عمل انحراف بینی وجود دارد که این سن با توجه به بلوغ جسمی و عقلی متفاوت است و حدود سن تعیین شده هجده سال می باشد اما با توجه به بلوغ جسمی افراد این سن حدود یک تا دو سال متغیر بوده و کمتر  خواهد شد.

عوارض عمل انحراف بینی

برخی از عوارض احتمالی در تمام جراحی ها وجود دارد این عوارض همانند کبودی و تورم طی مدت زمانی کوتاه در فرد دیده می شود و جایی هیچ گونه نگرانی وجود ندارد زیرا این گونه عوارض موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

هشدار: ممکن است انحراف بینی در حالت شدید موجب بسته شدن سینوس ها بشود و فرد را نیز مبتلا به سینوزیت کند.

تشخیص انحراف بینی تیغه بینی و سپتوم با انجام یک معاینه ی صحیح مقدور خواهد بود، درواقع آندوسکوپی بینی انحراف دقیق بینی را نشان می دهد و در نتیجه عوارض احتمالی آن توسط جراح از بین می رود.

به منظور مشاهده نمونه عمل های دکتر ابراهیم شهسواری می توایند به گالری تصاویر عمل بینی مراجعه نمایید .

هزینه عمل انحراف بینی

هزینه جراحی انحراف بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد و قبل از انجام بررسی ها و معاینات لازم امکان تعیین دقیق هزینه وجود ندارد. لذا برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص هزینه عمل انحراف بینی به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه نمایید.

آیا من انحراف بینی دارم؟

جراح می تواند با یک معاینه ساده انحراف موجود روی بینی شما را انجام دهد، از طرفی این اقدام با آندوسکوپ نیز انجام می شود تا تمامی قسمت‌های تیغه بینی به دقت مشاهده و بررسی شود، ممکن است انحرافات داخلی باشند و در ظاهر چیزی پیدا نباشد. نیاز به انجام امور دیگری از طرف پزشک لازم نیست، که توسط یک جراح متخصص به خوبی قابل شناسایی خواهد بود اگر پزشک به بیماری های دیگر مشکوک باشد از شما میخواهد تا یک سی تی اسکن تهیه ممکن است انحراف بینی شما را دچار مشکلات سینوسی نیز کرده باشد.

درمان انحراف بینی چیست؟

درمان انحراف بینی با جراحی میسر است و جراح با استفاده از تکنیک های ویژه انحرافات را از بین می برد. جراح از ناحیه داخل بینی لایه‌های مخاطی محافظ را کنار زده و قسمتی را که دچار مشکل می‌باشد بر می دارد و یا ترمیم می‌کند. جراح طی این اقدام می تواند عمل زیباسازی را برروی بینی گوشتی و یا بینی استخوانی نیز انجام دهد، به همین جهت در بسیاری از موارد در حین برطرف کردن انحراف تیغه بینی پزشک توربین‌های بینی را نیز مرتب و اصلاح می کند. به صورت طبیعی این مساله وجود دارد که انحراف بینی که در سمت راست وجود دارد توربین‌های حفره سمت چپ را بزرگتر کرده راه را مسدود می نماید.

در گذشته، جراحی انحراف بینی به این شکل بود که بعد از اینکه لایه مخاطی برداشته شد کل محتویات زیر آن یعنی غضروف و استخوان آن نیز تخلیه می‌شد، این روش جراحی باعث بروز مشکلاتی از جمله افتادگی نوک و فرورفتگی پشت بینی می شد، اما با پیشرفت هایی که علم جراحی پلاستیک کرده است توانسته روش های نوینی ارائه کند که جراح به راحتی بتواند شیوه های بدون خطر و بدون عوارضی برای جراحی به کار گیرد.

مدت زمان انجام جراحی هزمان جراحی زیبایی بینی و انحراف بینی چقدر است؟

مدت زمان انجام این نوع از جراحی به دلیل اصلاح ساختار بینی چندان تفاوتی ندارد. زیرا در جراحی زیبایی بینی غضروف، استخوان ها، ساختار خارجی و ظاهری بینی و در جراحی انحراف بینی قسمتی از تیغه بینی و غضروف ها تحت جراحی قرار می گیرد، به همین دلیل می توان تمامی این روند را در آن واحد و در یک زمان انجام داد.

آیا تمام کسانی  که انحراف بینی دارند باید عمل کنند؟

هشتاد درصد از افراد به انحراف بینی مبتلا هستند و تمامی افراد نیاز به جراحی ندارند. در حقیقیت صرفا افرادی که انحراف در آن ها باعث ایجاد علامت شده است نیاز به جراحی دارند . این علامت خود را به صورت گرفتگی بینی، تنفس از بینی مختل می شود و برخی از بیماری های مانند سینوزیت در شیوع کمتر دیده می شود .

دکتر شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی جراح زیبایی بینی در تهران (آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.