۲ دقیقه

سپتوپلاستی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

سپتوپلاستی (جراحی انحراف بینی )

سپتوپلاستی یکی از جراحی های ترمیمی بینی است که به منظور اصلاح انحراف بینی و بهبود شرایط تنفسی و بویایی بیمار انجام می گیرد. به دیواره های بینی سپتوم گفته می شود که ممکن است به دلیل جابجایی  بافت غضروفی و استخوان های بین بینی دچار انحراف شود. در عمل سپتوپلاستی وضعیت دیواره میانی بینی اصلاح شده و در جای مناسب خود قرار داده می شود که برای این منظور قسمت هایی از دیواره بینی برداشته و حذف می شود.

ضرورت جراحی سپتوپلاستی

تیغه میانی بینی در خط مرکزی آن قرار دارد که تعادل تنفس و توازن جریان هوا حفظ شود. ولی در بعضی از بیماران مشاهده می شود که این تیغه مرکزی به یکی از طرفین انحراف دارد. این عارضه می تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی یا خون دماغ شدن  بیمار شود. اگر این مشکل در حدی باشد که بیمار دچار تنگی نفس شود و یا این انحراف در چهره مشهود باشد ، عمل سپتوپلاستی تنها راه درمان  این مشکل است.

سپتوپلاستی

عوارض احتمالی سپتوپلاستی

تا کنون بعد از انجام عمل سپتوپلاستی عوارض خاصی گزارش نشده است ولی مانند هر عمل جراحی ، درد ، تورم بینی و خون ریزی امری طبیعی است که در طی چند روز این عوارض کاملا بهبود یافته و برطرف می شوند.

اقدامات قبل از عمل سپتوپلاستی

در ابتدا لازم است که قبل از انجام عمل سپتوپلاستی ، طی یک جلسه مشاوره ، در مورد مزایا و معایب این جراحی با پزشک جراح خود صحبت نمایید و درمورد سابقه پزشکی خود به طور کامل به  پزشک خود آگاهی دهید. آزمایش هایی که قبل از عمل سپتوپلاستی جراح بینی مطالبه کرده است را دقیقا انجام داده و نتایج این آزمایشات را در اختیار پزشک خود قرار دهید. باید توجه داشته باشید که مصرف بعضی از دارو ها در روند جراحی و یا روند بهبود پس از جراحی مشکل ساز است  بنابراین دقت نمایید که اگر پزشکتان شما را از مصرف دارویی منع می کند حتما از مصرف آن خودداری نمایید. یکی از مهم ترین عوامل مشکل ساز در روند جراحی و بعد از آن مصرف دخانیات است. در روزهای قبل از عمل جراحی سپتوپلاستی از مصرف دخانیات پرهیز نمایید.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی پهن

با تشکر مدیریت سایت دکتر ابراهیم شهسواری متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر ابراهیم شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی 

جراح زیبایی بینی در تهران(آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − ده =

Call Now Button