دکتر ابراهیم شهسواری » جراحی بینی » سوالات متداول جراحی بینی
۸ دقیقه

سوالات متداول جراحی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

در این بخش به طرح سوالات متداول جراحی بینی، جراحی بینی گوشتی، جراحی ترمیم بینی می پردازیم.

اسپلینت بینی چیست؟

اسپلینت همان گچ بینی است که برای نگهداری بینی مورد استفاده قرار می گیرد و بلافاصله بعد از جراحی بینی بر روی بینی بیمار گذاشته می شود که بعد از یک هفته گچ بینی همراه با بخیه های محل عمل خارج می شود.

استفاده از چسب بینی تا چند روز لازم است؟

زدن چسب بینی بستگی به نظر جراح دارد، معمولا بین یک تا ۳ ماه از چسب استفاده می شود و این مدت بستگی به نوع بینی نیز دارد.

جراحی بینی

از کجا بفهمم بینی من استخوانی است یا گوشتی؟

زمانی که بینی دارای غضروف های محکم و سفتی باشد و پوست بینی نیز نازک باشد می توان گفت این بینی استخوانی است و در حالتی که بینی دارای مقدار زیادی چربی باشد و غضروف های آن ضعیف باشند بینی گوشتی است البته ضخامت پوست در بینی های گوشتی بسیار زیاد است. ممکن است بینی حالتی بین این دو نوع را داشته باشد که با معاینه پزشک قابل تشخیص است.

بعد از جراحی بینی تا چه مدت باید تامپون داخل بینی بماند ؟

ممکن است بیمار اصلا نیازی به تامپون نداشته باشد اما در حالت عادی یک روز نیاز است تا تامپون درون بینی قرار بگیرد و برای بیرون کشیدن آن نیز باید به جراح مراجعه نمایید. معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی  تامپون برداشته می شود.

شنیده ام بعد از خارج شدن تامپون ها بازهم مشکل تنفسی وجود دارد؟

بله،به علت تورم داخل بینی ممکن است در ۱-۲ هفته بعد از عمل نفس کشیدن از راه بینی سخت باشد، بعد از اینکه ورم بینی از بین رفت تنفس به صورت کامل و صحیح انجام می شود.

معمولا چند درصد از بیماران بعد از عمل اولیه نیاز به روتوش (عمل ثانویه) پیدا می کنند؟

اگر جراحی اولیه به صورت اصولی انجام شود نیازی به جراحی ثانویه نخواهد بود اما ممکن است بیمار بعد از جراحی دچار مشکلاتی شود که نیاز به جراحی ثانویه باشد که این آمار بین 10 درصد از بیماران وجود خواهد داشت.

با تورم بعد از عمل بینی چه باید کرد؟

توجه داشته باشید که تورمات در فردی با فرد دیگر متفاوت خواهد بود، در مواردی که پوست بیمار ضخیم باشد ممکن است تورم بعد از عمل تا ۱۸ ماه طول بکشد.اما معمولا تورمات شدید بعد از یک ماه از بین خواهد رفت .

بیشتر بخوانید
اقدامات قبل از جراحی بینی

کوچک کردن اندازه بینی در بینی های گوشتی به چه صورت است؟

هدف از جراحی بینی گوشتی فرم دادن به بینی با توجه به ایجاد تناسب با صورت است نه کوچک کردن بینی. جراحی تنها منجر به کوچک شدن بینی می شود بدون اینکه آناتومی بینی فرد را بررسی کند، در بینی های گوشتی غضروف بینی به دلیل حجم پوست و چربی زیرپوست ضعیف می باشد. اگر این غضروف برای کوچک کردن اندازه بینی برداشته شود، غضروف ها ضعیف تر شده و به مرور باعث افتادگی و فرورفتگی نوک بینی می شود. برای اینکه این مشکل ایجاد نشود باید بافت های غضروفی در بینی تقویت شود که غالبا از بافت های موجود در تیغه بینی و یا گوش خود فرد برای پیوند زدن استفاده می کنند.

آیا جراحی بینی گوشتی با لیزر نتایج بهتری ندارد؟

جراحی بینی با لیزر نه تنها نتیجه خوبی نداشته بلکه باعث ایجاد عوارضی در پوست و نواحی اطراف بینی می شود. اختلالاتی نظیر عیوب انکساری چشم، ضایعات خنجر، ضایعات پوستی از عوارض استفاده از لیزر در جراحی بینی گوشتی می باشد. در نتیجه این عمل بینی گوشتی، دارای تورم شدید شده و گوشتی تر به نظر می رسد.

طراحی کامپیوتری از بینی گوشتی قبل از جراحی بینی گوشتی موثر می باشد؟

برخی تبلیغات درباره طراحی کامپیوتری قبل از جراحی جنبه علمی نداشته و افراد را برای جذب بیشتر فریب می دهند. جراح در هنگام جراحی، طرحی از بینی را به صورت طبیعی و متناسب با اجزای صورت درنظر می گیرد و بهترین طرح را برای بینی فرد انجام می دهد.

میزان بهبود تورم بینی گوشتی بعد از جراحی  چقدر می باشد؟

به دلیل ضخامت پوست بینی و ترمیم آن نیاز به زمان بیشتری نسبت به جراحی بینی های دیگر می باشد. تورم بینی معمولا 6 ماه تا یکسال بعد از جراحی بهبود می یابد. در برخی موارد نیز این تورم طی دوسال بهبود یافته است .

امکان بازگشت بینی به حالت اولیه در جراحی بینی گوشتی وجود دارد؟

علاوه بر داشتن جراحی خوب و اصولی، مراقبتهای بعد از جراحی در بازگشت بینی به حالت اولیه موثر است. استفاده از چسب به طور مداوم و تزریق آمپولهای ضد التهام تاثیر گذار است.

از چه روشی برای جراحی ترمیم بینی استفاده می شود؟

به طور کلی از دو روش برای جراحی ترمیم بینی استفاده می شود: روش باز و روش بسته که در روش باز برش هایی در خارج از بینی ایجاد می شود و معمولا برای بینی هایی که نیاز به تغییرات زیاد می باشد استفاده می شود. در جراحی به روش بسته برش ها در داخل بینی زده می شود و در مواردی که نیاز به تغییرات کمی در بینی می باشد از این روش استفاده می شود. در جراحی بینی ترمیمی با توجه به میزان تغییراتی که قرار است در بینی ایجاد شود از روش باز یا بسته استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی کج

تکنیک خاصی در جراحی ترمیم بینی مدنظر می باشد ؟

تکنیک به کار رفته در جراحی اولیه بینی در این جراحی نیز استفاده می شود. با این تفاوت که در جراحی ترمیم بینی بیشترین توجه و تمرکز بر روی ترمیم بینی می باشد.

علت مشکل بودن جراحی ترمیمی بینی در مقایسه با سایر جراحی ها در چیست؟

به دلیل اینکه بافت های بینی در جراحی اولیه دستکاری شده اند دارای حساسیت بوده و در برخی موارد بافت های غضروفی ضعیف شده اند. در این موارد نیاز به پیوند غضروف و استخوان از طریق تامین این غضروف ها از سایر بدن فرد مانند گوش و دنده می باشد که جراحی را با دشواری روبرو می کند. در این جراحی انتخاب جراح متبحر و مجرب از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

زمان مناسب برای جراحی ترمیم بینی چه زمانی می باشد؟

بعد از جراحی بینی داشتن تورم و کبودی از علائم طبیعی بوده و نیاز به زمان برای بهبودی دارد. این زمان برای افراد با توجه به نوع جراحی بینی متفاوت می باشد. معمولا برای بهبود تورم و کبودی بینی بعد از جراحی یکسال زمان نیاز می باشد. در برخی افراد به دلیل داشتن جراحی سنگین (مخصوصا در جراحی بینی گوشتی) بیش از یکسال می باشد و ممکن است تا 2 سال به طول انجامد. عجله کردن در داشتن جراحی ترمیم بینی باعث می شود علاوه بر اینکه نتیجه رضایت بخشی از جراحی حاصل نمی شود باعث ایجاد آسیب هایی به بینی می شود که قابل جبران نمی باشد.

اقدامات لازم قبل از جراحی ترمیم بینی چیست؟

از مهمترین کارهایی که هم در جراحی اولیه و هم در جراحی ترمیم بینی باید انجام شود، عکس برداری از بینی جهت آنالیز ساختار بینی است. برای آنکه جراح بینی  شرایط کل جراحی ترمیم بینی را بهتر بسنجد تا نتیجه قابل قبولی از جراحی به دست آید، تمامی عکس های گرفته شده قبل از جراحی اولیه و بعد از آن را در اختیار جراح بینی بگذارید. در صورتی که با جراحی اولیه مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد شود باید آندوسکوپی و یا سی تی اسکن از بینی و سینوس ها برای تکمیل اطلاعات قبل از جراحی صورت گیرد.

بیشتر بخوانید
نقش پوست در جراحی بینی

در صورت تغییر جراح ترمیم بینی چه اقداماتی باید انجام داد؟

در صورتی که ترمیم بینی خود را توسط جراح ترمیم بینی دیگری انجام می دهید، تمامی اطلاعات پزشکی خود را در اختیار جراح بینی بگذارید. تا با روند جراحی قبلی و اطل اعات آن، به جراح ترمیم بینی کمک شود.برای انجام جراحی ترمیم بینی مانند جراحی اولیه باید بیهوشی انجام شود در صورتی که بینی نیاز به جراحی ترمیم بینی ندارد و با بی حسی موضعی امکان اصلاح وجود داشته باشد، بسته به تمایل بیمار در مطلب جراح بینی انجام می شود و نیاز به انجام آزمایش خون  نیست.

انجام اصلاحات جزئی مانند رفع عدم قرینگی های بسیار محدود، بر جستگی های بسیار کوچک در استخوان یا غضروف که با سوهان کشیدن بر طرف می شود و یا جمع کردن پره های بینی با حفظ شرایط استریل و بهداشتی و تمایل بیمار در مطب قابل انجام است. در صورت انجام این روش اصلاح نیازی به آزمایش خون نیست در مواردی که نیاز به اصلاحات بسیار کم و کوچک است مانند سوهان کشیدن که برای برطرف کردن برجستگی و یا عدم قرینه بودن محدود در استخوان و غضروف است می توان با جراحی به روش بسته می توان اصلاحات را انجام داد. داشتن ایرادات زیاد در ظاهر بینی و یا اختلالات تنفسی مانند نیاز بینی به پیوند غضروف و یا مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی اولیه، برای بررسی بیشتر و بهتر جراح بینی به روش باز جراحی را انجام می دهد. همچنین در صورتی که فرد به پیوند غضروف احتیاج داشته باشد از بدن خود فرد غضروف برداشته می شود که مستلزم انجام جراحی باز است.

دکتر ابراهیم شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی 

جراح زیبایی بینی در تهران(آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
Call Now Button