دکتر ابراهیم شهسواری » جراحی بینی » جراحی ترمیم بینی
[reading-time]

جراحی ترمیم بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

به طور کلی جراحی ترمیم بینی یا ثانویه برای افرادی استفاده می شود که از جراحی بینی اولیه خود رضایت کافی ندارند. در این مقاله توضیحاتی درباره افرادی که نیاز به ترمیم بینی دارند داده شده است.

جراحی ترمیم بینی نیاز به مهارت و تجربه بسیار بالایی دارد، بنابراین در انتخاب جراح بینی خود دقت فراوانی داشته باشید. اگر جراح بینی شما بی تجربه باشد، ممکن است عواقب بدتری در انتظار شما باشد و بافت بینی به طور کلی تخریب گردد و از بین برود. جهت انتخاب جراح بینی مناسب ابتدا نمونه کارهای دکتر رامشاهده نمایید و رضایت مشتریان وی را ملاک قرار دهید. دکتر ابراهیم شهسواری در زمینه جراحی بینی و ترمیم بینی از تبهر بسیار بالایی بر خوردار می باشند. در قسمت گالری عکس می توانید نمونه کارهای دکتر شهسواری را مشاهده نمایید. و در صورت تمایل جهت تعیین مشاوره می توانید از طریق تلگرام و اینستاگرام و شماره های درج شده در سایت اقدام نمایید.

افرادی که نیاز به ترمیم بینی دارند

 

نکات جراحی ترمیم بینی

محتوا پنهان
 1. 1. نکات جراحی ترمیم بینی
  1. 2. نحوه انجام جراحی ترمیم بینی
  2. 3. کاندیدای مناسب جراحی ترمیم بینی
  3. 4. به طور کلی دلایل نیاز افراد به ترمیم بینی شامل موارد زیر می باشد:
  4. 5. نکات قابل توجه در جراحی ترمیم بینی
 2. 6. کاندیدای مناسب جراحی ترمیم بینی
  1. 7. عوامل ایجاد جراحی ترمیم بینی
  2. 8. افراد مناسب برای جراحی ترمیم بینی
  3. 9. نحوه جراحی ترمیم بینی
 3. 10. ترمیم بینی بعد از عمل بینی
  1. 11. عمل جراحی ترمیمی بینی
  2. 12. جراحی ترمیم بینی
  3. 13. جراحی ترمیمی بینی پس از چه مدت از عمل اولیه بینی انجام می گیرد؟
  4. 14. بیهوشی در جراحی ترمیمی بینی لازم است؟
  5. 15. هزینه جراحی ترمیمی بینی چگونه است؟
  6. 16. روش های جراحی ترمیمی بینی کدامند؟
  7. 17. اقدامات قبل از جراحی ترمیمی بینی
  8. 18. اقدامات بعد از جراحی ترمیمی بینی
  9. 19. مدت زمان استفاده از چسب بینی
  10. 20. مدت زمان نقاهت جراحی بینی
  11. 21. تفاوت جراحی ترمیمی بینی با جراحی اولیه بینی
  12. 22. میزان تاثیر عمل جراحی ترمیم بینی
  13. 23. در چه صورت نمی توان عمل ترمیم انجام داد؟
 4. 24. دکتر ابراهیم شهسواری
  1. 25. متخصص گوش، حلق و بینی
  2. 26. پست های مرتبط :

جراحی بینی ثانویه یا ترمیم بینی یکی از رایج ترین جراحی های بینی می باشد. افرادی که برای این جراحی اقدام می کنند افرادی هستند که یا از جراحی بینی اولیه خود رضایت نداشته یا بعد از جراحی اولیه دچار مشکلات تنفسی می شوند. در واقع جراحی ترمیم بینی هم با هدف درمان و هم با هدف زیبایی انجام می شود . زمان مناسب برای این عمل یک سال بعد از جراحی اولیه بینی می باشد.زیرا نواحی که برش خورده و زخم شده اند نیاز به حداقل یکسال زمان برای بهبودی دارند تا بینی به درستی ترمیم شده و فرم خود را بگیرد. البته برای بینی های گوشتی که تغییرات زیادی در آن اعمال شده نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی دارد این زمان گاهی تا 3 سال به طول می انجامد. نکته قابل توجه اینست که تا بهبودی کامل فرد باید صبر کند در غیر اینصورت در صورت جراحی ترمیم بینی صدمات جبران ناپذیری را متوجه فرد می کند.

 

نحوه انجام جراحی ترمیم بینی

روش هایی که در این جراحی استفاده می شود به شرح ذیل می باشد :

 1. روش باز

در روش باز از ناحیه خارجی بینی برش های برای ایجاد تغییرات در بینی استفاده می شود و معمولا برای جراحی که نیاز به تغییرات زیاد مخصوصا در نوک بینی می باشد، استفاده می شود. در جراحی بینی گوشتی معمولا از این روش استفاده می شود.

 1. روش بسته

در روش بسته برش ها در قسمت داخلی بینی زده می شود. این روش برای اعمال تغییرات جزئی می باشد در این روش محل برش و بخیه برای سایرین قابل تشخیص نمی باشد و فاکتور زیبایی در نظر گرفته می شود.

 

کاندیدای مناسب جراحی ترمیم بینی

 1. زمانی که سوراخ های بینی فرد به دلیل کاهش شدید بافت بینی و باریک شدن پهنای بینی آنقدر کوچک شده باشد که فرد نتواند به خوبی و به راحتی نفس بکشد و دچار اختلالاتی در خواب وی گردد. و یا هنگام انجام دادن فعالیتی نفس کم بیاورد.
 2. در صورت جابه جایی گرافت هایی که جهت تقویت غضروف ها در بینی به کار برده می شود و این امر باعث دفرمه شدن بینی شده باشد
 3. زمانی که در جراحی بینی فردی از اسکلت بینی حمایت نشده باشد بعد از گذشت زمان بینی فرد دفرمه می شود و این امر باعث می شود تغییر شکل زیادی در ناحیه نوک بینی فرد ایجاد گردد و نوک بینی فرد افتادگی پیدا میکند
 4. ممکن است بعد از جراحی بینی اولیه برآمدگی ها و برجستگی های بینی برخی افراد به طور کامل بر طرف نشده باشد این افراد نیاز به جراحی ترمیم بینی دارند
 5. دسته دیگر از افرادی که نیاز به ترمیم بینی دارند افرادی می باشند که توقعات واقع بینانه ای از عمل ترمیم بینی دارند، و دارای روحیه بسیار بالایی می باشند
 6. افرادی که قوز بینی آن ها به طور کامل برطرف نشده باشد و افرادی که تیغه میانی بینی آن ها انحراف دارد
 7. افرادی که نوک بینی آن ها بیش از اندازه کوتاه و یا تیز شده باشد
این نکته را توجه داشته باشید که حتما جهت جراحی ترمیم بینی باید به مدت یک سال صبر نمایید تا ورم بینی به طور کامل برطرف شده باشد و احتمال خطای جراح بینی کم شود. افرادی که بافت بینی آن ها  بیش از حد تخریب شده باشد و افرادی که در بینی آن ها زخم و عارضه ای وجود دارد بهتر است که جراحی ترمیم بینی انجام ندهند.

بعد از جراحی بینی برای افراد مشکلاتی نظیر اختلال در تنفس پیش می آید یا بینی ها بدشکل می شود در این صورت پزشک تشخیص به انجام عمل دیگری به نام جراحی ترمیم بینی می دهد. در بعد از جراحی اولیه بینی برخی افراد از بینی خود رضایت نداشته باشند برای جراحی ترمیم بینی اقدام می کنند ولی باید توجه داشت این کار با معاینه و بررسی پزشک باید انجام شود و. سلیقه فرد در این امر دخیل نمی باشد.

بیشتر بخوانید
جراح بینی خوب در تهران

به طور کلی دلایل نیاز افراد به ترمیم بینی شامل موارد زیر می باشد:

 • فاصله زیاد بین سوراخ های بینی
 • ایجاد مشکلات تنفسی و خشکی بینی
 • بزرگ بودن بینی
 • انحراف تیغه میانی بینی و یا کجی بینی به دلیل وارد شدن ضربه
 • نارضایتی افراد از جراحی بینی اولیه
 • غیر طبیعی شدن نوک بینی

 

 

نکات قابل توجه در جراحی ترمیم بینی

 1. انتظارات باید از جراحی ترمیمی منطقی باشد.
 2. در جراحی ترمیم بینی جزئیات جراحی بیشتر شده و انجام جراحی مشکل تر می شود.
 3. در صورتی که بینی شما شرایط لازم مانند ضعف در ساختار بینی برای ترمیم بینی ندارد بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و در صورتی که امکان آسیب به بدنه بینی وجود دارد از جراحی ترمیمی استفاده نکنید.
 4. قبل از جراحی از سالم بودن بافتها و غضروف های بینی اطمینان داشته باشید و در صورت مشاهده زخم یا آسیبی تا زمان بهبودی آن صبر کنید.
 5. اگر جراحی ترمیم بینی به دلیل نتیجه جراحی اولیه می باشد مجدد به همان جراح برای عمل دوباره مراجعه نکنید.

کاندیدای مناسب جراحی ترمیم بینی

عوامل ایجاد جراحی ترمیم بینی

برای اینکه نتیجه جراحی خوب و رضایت بخش باشد عواملی در آن دخیل می باشد از جمله اقدامات نگهداری از بینی جراحی شده بعد از عمل در شکل بینی موثر می باشد. در مواردی هم جراح بینی دارای تجربه و تبحر کافی در جراحی نبوده و بینی را با توجه به تناسب صورت عمل نمی کند. افراد قبل از جراحی باید در انتخاب جراح مناسب دقت کافی داشته باشند و در دوره ریکاوری تا زمان بهبودی کامل بینی اقدامات موثر برای نگهداری را انجام دهند.

افراد مناسب برای جراحی ترمیم بینی

 1. کوتاه بودن و تیز بودن نوک بینی
 2. داشتن انتظارات معقول از جراحی ترمیمی بینی
 3. افرادی که انحراف و کجی تیغه بینی دارند.
 4. کسانی که برآمدگی و قوز بینی آنها برطرف نشده است.
 5. افرادی که سیگاری نیستند.
 6. افرادی که دارای پره های بینی خیلی کوچک می باشند .
 7. افرادی که دارای مشکلات تنفسی می باشند.
 8. افرادی که دارای سلامت جسمی و روحی می باشند.
 9. افرادی که دارای بافت غضروفی ضعیف بوده و در جراحی اولیه بیش از حد از این بافت ها برداشته شده است و دارای افتادگی در نوک بینی شده اند.

10.افرادی که در جراحی بینی اولیه گرافت های بینی شان جا به جا شده و همین موضوع باعث بدفرم شدن شکل بینی شده است.

 1. بینی در اثر آسیب به علل ضربه دارای فرم بدی می شود.

 نحوه جراحی ترمیم بینی

قبل از این جراحی جراح بینی را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می دهد. از زاویه های مختلف از جمله روبرور ، پایین و بالا بینی را مورد بررسی قرار می دهد. جراح در این جراحی باید از دقت بالایی برخوردار باشد و همه زوایایی که باید در این جراحی تغییر داده شود را به خاطر بسپرد . به همین خاطر جراحی ترمیم بینی بسیار مشکل می باشد و ضروری است تا فرد برای جراحی به جراحی مراجعه کند تا از تبحر و تجربه کافی برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید
نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل

در صورت نیاز به جراحی ترمیمی بینی می توانید به دکتر ابراهیم شهسواری مراجعه نمایید.

 

 

ترمیم بینی بعد از عمل بینی

جراحی ترمیم بینی تحت چه شرایطی انجام می شود؟

جراحی ترمیم بینی ، بستگی به نوع و میزان اشکالات دارد.

در واقع اگر  جراحی قبلی بینی را دچار مشکلات عمده کرده باشد و نواقص آن را برطرف نکرده باشد، یا حتی مقداری از قوز بینی باقی مانده باشد نیاز به جراحی ترمیمی دارید.

تمامی مشکلات قوز و انحراف باقی مانده از جراحی قبلی  براحتی در جراحی ترمیمی قابل اصلاح است .

البته  اگر بافت بینی آسیب دیده باشد و غضروف زیادی از آن برداشته شده باشد ، ممکن است  پشت بینی گود شده باشد  در این حالت جراحی بعدی مقداری مشکل تر خواهد شد ، جراحی ترمیم بینی نیاز به یک جراح خوب برای بینی دارد .

جراحی قبلی ممکن است عوارضی را در فرد ایجاد نماید ، در زیر به نمونه ای از آنها اشاره می کنیم .در صورت عدم تبحر و تجربه ی کافی جراح بینی  نتیجه ی جراحی اول ممکن است دچار عوارض زیر شود :

 • ماندن جای بخیه در اطراف بینی
 • اضافه شدن گوشت به نواحی جراحی شده
 • افتادگی یا برجستگی سر بینی
 • عدم تقارن سوراخهای بینی
 • کج شدن بینی
 • فرو رفتگی در قسمتهایی از بینی

جراحی زیبایی بینی

البته مشکلات ایجاد شده توسط یک  باتجربه  قابل اصلاح خواهد بود و یک متخصص جراحی بینی  در این زمینه می تواند به خوبی عیوب بینی را از بین ببرد و نتیجه را بهبود بخشد.

در صورتیکه پوست بینی در جراحی اولیه آسیب دیده باشد ، ترمیم کمی دشوار خواهد بود و ممکن است فرد از نظر ظاهری دچار مشکل بشود، این نکته حائز اهمیت است که انتخاب جراح برای جراحی اولیه می تواند به شما کمک بزرگی بکند، با یک انتخاب صحیح می توانید بدون نیاز به جراحی ثانویه یا ترمیمی از زیبایی ظاهری خود لذت ببرید .

در صورت تمایل به جراحی بینی و دریافت مشاوره های لازم به دکتر ابراهیم شهسواری مراجعه نمایید.

عمل جراحی ترمیمی بینی

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که پس از انجام عمل بینی به هردلیلی از نتیجه آن راضی نیستید باید بدانید که بهترین و مرسوم ترین روش، انجام عمل جراحی ترمیمی بینی است. حتما سوالات زیادی برایتان پیش می آید، اصلا نگران نباشید؛ در این مقاله به برخی از سوالات شما در خصوص جراحی ترمیمی بینی پاسخ داده شده است.

جراحی ترمیم بینی

انجام عمل ترمیمی بینی به منظور بازسازی و اصلاح ایراداتی می باشد که پس از انجام عمل اولیه بینی به وجود می¬آید. بعبارتی دیگر، عدم رعایت تناسب بینی با سایر اجزای صورت افراد، توسط جراح قبلی و نداشتن هنر ، مهارت و تجربه کافی برای جراحی، مهمترین علت های هستند که بیمار تصمیم به عمل جراحی مجدد می گیرد. ازجمله این مشکلات می توان به کج بودن بینی، انحراف بینی، عدم تقارن حفره های بینی، عدم برداشت کامل قوز بینی، برداشته شدن بیش از حد بافت بینی، سربالا بودن بینی بیش از حد که درصورت بروز این عامل پزشک از غضروف و استخوان های خود بیمار استفاده می کند.

دکتر ابراهیم شهسواری جراح بینی با روش های مناسب به بررسی بینی مراجعه کننده می پردازد به همین علت از بروز عوارض ناشی از این موارد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09199090190 – 88190879-021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابراهیم شهسواری مراجعه کنید .

 

جراحی ترمیمی بینی پس از چه مدت از عمل اولیه بینی انجام می گیرد؟

بسیاری از پزشکان معتقد هستند که بهتر است فاصله عمل دوم بینی از عمل اولیه به مدت یک سال باشد. زیرا برای انجام جراحی زیبایی بینی لازم است پوست از اسکلت جدا شده تا اقدامات لازم جهت زیبایی صورت بگیرد. بعد از انجام جراحی بینی یک سال طول میکشد تا پوست به اسکلت متصل شود و عمل ترمیم انجام بگیرد. در این مدت بینی ورم دارد. اما در برخی از موارد، ایرادات به گونه ای هستند که می توان جراحی ترمیمی را قبل از یکسال انجام داد که در این صورت جراح با معاینه می تواند تصمیم بگیرد.

بیهوشی در جراحی ترمیمی بینی لازم است؟

با توجه به این که جراحی ترمیم بینی اهداف متفاوتی دارد. در مواردی که جراحی با هدف رفع مشکلات خفیف باشد با توجه به نظر پزشک با بی حسی موضعی صورت می گیرند. اما در مواردی که ایرادات شدیدتری وجود دارد لازم است متخصص بیهوشی، بیمار را بیهوش کند. قابل ذکر است که جراح در صورت بیهوشی می تواند راحت تر به تغییرات لازم مانند برطرف کردن برجستگی های کوچک و یا جمع کردن پره های بینی  بپردازد و کنترل بیشتری بر عمل جراحی دارد.

بیشتر بخوانید
توصیه های دکتر شهسواری پس از عمل بینی

هزینه جراحی ترمیمی بینی چگونه است؟

پارامتر های زیادی بر مقدار هزینه جراحی موثر هستند از جمله آن می توان به هزینه های بیمارستان، میزان ایرادات بینی، دستمزد پزشک و … نام برد. اما دیده شده است که در برخی از عمل های ترمیمی بینی، هزینه جراحی بیشتر از جراحی اولیه بینی می باشد. لذا برای تعیین میزان هزینه نیاز به معاینه جراح بینی می باشد.

روش های جراحی ترمیمی بینی کدامند؟

دو روش برای جراحی های ترمیمی بینی وجود دارد، عبارتند از روش های باز و بسته. اما انتخاب روش توسط پزشک با توجه به حجم ایرادات بینی انجام می گیرد.

اقدامات قبل از جراحی ترمیمی بینی

1-           انتخاب پزشک خوب و با تجربه که آگاه به پیچیدگی های آناتومی بینی، مشکلات فراوان جراحی ترمیمی بینی باشد.

2-           در صورت انتخاب جراح بینی دیگر برای انجام عمل ترمیمی بینی، بایستی تمامی اطلاعات مربوط به عمل جراحی اولیه و عکس های قبل از عمل ابتدایی در اختیار پزشک قرار گیرد.

3-           در صورتیکه عمل جراحی ترمیمی با بیهوشی همراه باشد، باید تمامی آزمایشات قبل از جراحی اولیه مجددا انجام گیرد.

4-           همانند جراحی بینی که برای اولین بار انجام می گیرد، باید عکس برداری های لازم صورت گیرد. هنگامی که فرد دچار مشکلات تنفسی ناشی از عمل جراحی اولیه باشد، نیاز به عکس برداری های سی تی اسکن و آندوسکوپی بینی و سینوس ها می باشد. این امر باعث می شود تا عمل ترمیم به درستی صورت گیرد.

اقدامات بعد از جراحی ترمیمی بینی

باید توجه داشته باشید که رعابت نکات و اقدامات لازم بعد از جراحی زیبایی بسیار مهم و موثر در نتیجه جراحی بینی می باشد. پس از جراحی ترمیمی بینی، همانند جراحی اولیه باید به موارد زیر دقت داشت:

1-           استفاده از مسکن ها در هنگام بروز درد با توجه به نسخه پزشک در زمان مشخص شد

2-           استفاده از دو بالشت زیر سر هنگام خواب

3-           استفاده از کمپرس یخ جهت رفع تورم و کبودی

4-           پرهیز از خارج کردن مخاط بینی به دلیل عدم وقوع خونریزی

مدت زمان استفاده از چسب بینی

در این مورد شرایط بیمار بسیار مهم و تاثیر گذار است، لذا مدت زمانی که نیاز به چسب می باشد توسط پزشک مربوطه مشخص می شود.

مدت زمان نقاهت جراحی بینی

در اکثر مواقع، افراد پس از گذشت یک هفته از عمل جراحی قادر به انجام کارهای روزانه خود هستند. اما باید دقت داشته باشند که از بلند کردن اجسام سنگین و انجام ورزش های پر تحرک که سبب ایجاد فشار زیاد در صورت می شود پرهیز کنند.

تفاوت جراحی ترمیمی بینی با جراحی اولیه بینی

با توجه به اینکه بافت های داخلی بینی پس از عمل اولیه ضعیف تر می شوند لذا در عمل ترمیم بینی واکنش بیشتری نسبت به جراحی اولیه نشان می دهند. بدین منظور با افزایش تعداد عمل های ترمیمی، واکنش آن ها نیز افزایش یافته و عمل پیچیده تر می شود. همچنین به دلیل پیچیدگی بیشتر مدت زمان جراحی و بهبود نیز به نسبت افزایش می یابد.

میزان تاثیر عمل جراحی ترمیم بینی

عواملی چون میزان ایرادات و مشکلات بینی افرادی که یکبار عمل جراحی بینی انجام دادند و میزان مهارت و تخصص جراح بینی، تاثیر بسزایی بر نتیجه عمل جراحی ترمیم بینی دارد. لذا باید جراحی انتخاب گردد که تبحر بالایی داشته باشد تا بتواند هر گونه نقصی را ترمیم کند. همچنین بیمار قبل از انجام جراحی به درستی معاینه شود و پزشک با توجه به توانایی های خودش به عمل بینی بپردازد.

در چه صورت نمی توان عمل ترمیم انجام داد؟

زخم هایی در اثر برش بر صورت افراد در عمل اولیه بینی ایجاد می شود که سبب ایجاد بافت های جدید پس از عمل می گردد. لذا در صورت اجرای جراحی ترمیم بینی باید دوباره این برش ها انجام بگیرد، این امر سبب آسیب رسیدن به پوست می گردد. به همین دلیل جراحی ترمیم بینی در مواقعی که پوست بعد از عمل اول آسیب دیده باشد بسیار دشوار بوده و در برخی از موارد ترمیم بینی برای این بیماران انجام پذیر نیست.

 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
Call Now Button