مدت زمان مطالعه 22 دقیقه

جراحی بینی

شایع ترین جراح زیبایی در ایران و البته در سراسر جهان ، عمل زیبایی بینی است که طرفداران بسیاری را هر روزه جلب می نماید .جراحی زیبایی بینی یا rhinoplasty به داشتن یک بینی زیبا و خوش فرم کمک می کند. جراح زیبایی با انتخاب بهترین فرم برای بینی طی جراحی بینی تغییرات لازم را ایجاد و معایب ظاهری بینی را رغع می کند .

البته ممکن است بینی به غیر از موارد ظاهری که شامل قوز و برآمدگی ها ی بینی، انحراف، کجی، بزرگی و… می شود معایب باطنی دیگری مانند پولیپ و گرفتگی نیز داشته باشد. انتخاب جراح به شما کمک می کند که علاوه بر داشتن یک بینی زیبا مشکلات تنفسی تان نیز برطرف شود .

همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی 

 

آنچه باید قبل از جراحی بینی بدانیم

جراحی زیبایی بینی

این اقدام که توسط متخصص گوش، حلق و بینی انجام می شود ، نیاز به دریافت مشاوره های تخصصی و معاینات دقیق از جانب جراح دارد تا بتوانید ابتدا نسبت به نوع بینی خود و ساختار آن آشنایی پیدا کنید و سپس نتیجه ی تقریبی بعد از عمل را تخمین بزنید . جراح طی جلسات مشاوره حضوری با ایشان تمامی اطلاعات لازم در خصوص عمل بینی را در اختیار شما قرار می دهد.

هدف کلی از جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی و انواع آن 

جراحی زیبایی بینی به منظور ایجاد تغییر در فرم  و اندازه ی بینی نسبت به ساختار صورت و استانداردهای زیبایی شناسی انجام می شود که البته این جراحی با توجه به نوع بینی دارای تکنیک های مختلفی می باشد که جراح با توجه به تخصص و تجربه ای که در این زمینه دارد تغییرات مورد نظر را بر روی آن اعمال می نماید .

تشخیص نوع بینی و میزان تغییرات لازم بر روی آن به عهده جراح بینی می باشد که در معاینات دقیق مشخص می شود .

انواع بینی

 • بینی های استخوانی 
 • بینی های گوشتی 

می باشد . که انواع جراحی های زیبایی طبق نوع آن ها متفاوت خواهند بود که البته این تفاوت در نتیجه ی بعد از عمل نیز تاثیر گذار می باشد.  در مجموع تمامی جراحی هایی که بر روی بینی های مختلف انجام می شود با توجه به شرایط فرد متقاضی شامل موارد زیر است :

انواع جراحی زیبایی بینی 

 • جراحی بینی استخوانی 
 • جراحی بینی گوشتی 
 • جراحی بینی طبیعی 
 • جراحی بینی فانتزی 
 • جراحی بینی عروسکی
 • جراحی ترمیم بینی یا جراحی بینی ثانویه 
 • جراحی نوک بینی 
 • جراحی انحراف تیغه بینی 
 • جراحی بینی شکسته 

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی 

بینی استخوانی گزینه ی مناسبی برای جراحی بینی است ، زیرا این نوع بینی ساختار مناسبی برای ایجاد تغییرات لازم دارد ، خصیصه ی اصلی این نوع بینی تیغه ی محکم و غضروف های سفت است ، البته پوست این نوع بینی نیز نازک و صاف می باشد .

عارضه اصلی این نوع بینی قوز روی آن است ، قوز روی بینی استخوانی عموما ارثی بوده و بر اثر عومل ژنتیکی اتفاق می افتد و با رشد بیشتر غضروف روی بینی بر روی بینی قوز ایجاد می شود.

البته آسیب هایی که در دوران نوجوانی ممکن است به بینی فرد وارد شود یکی از دلایل این امر است.این نوع بینی ها با عمل جراحی بینی به راحتی حل خواهد شد.در این نوع عمل قوز روی بینی برداشته می شود و با این کار طول و عرض بینی و همچنین دیگر تناسبات بهبود خواهد یافت و زیبایی بینی به وجود خواهد آمد.

بنا بر این اگر بینی شما دارای غضروف های محکمی باشد و پوست آن بسیار نازک  به آن بینی استخوانی میگویند .
یکی دیگر از خدمات راینوپلاستی رفع مشکلات و انحرافات موجود در بینی های غضروفی و استخوانی است که قوز بینی و یا کجی آن را برطرف می کند.

نمونه یک بینی استخوانی قبل عمل


اگر بینی استخوانی دارید خیالتان راحت باشد ، چرا که نتیجه جراحی بینی استخوانی  خوشایند است 


ساختار بینی استخوانی 

برای شناخت دقیق تر یک جراحی بینی استخوانی لازم است بدانید که یک سوم بالایی پل بینی از استخوان و دو سوم پایینی آن از غضروف تشکیل شده و  معمولا این ناحیه دچار برآمدگی و قوز بینی  میشود و درواقع بخش عمده‌ی برآمدگی ها در استخوان بینی در قسمتی از بینی به نام طاق غضروفی دیده می شود، این قسمت از بینی که شامل غضروف‌های کناری فوقانی و تیغه میانی بینی، هستند جایگاه خوبی برای انواع قوز و انحرافات خواهد بود  که به صورت چشمگیری قابل مشاهده است.

عوامل موثر در داشتن بینی استخوانی 

غالباً عوامل ژنتیک در شکل گرفتن بینی استخوانی نقش دارند؛در بیشتر موارد  داشتن بینی استخوانی و قوز بزرگ برروی  بینی عموماً  یک ویژگی خانوادگی است. اما ممکن است، آسیب های جدی تری مانند شکستگی، در پدیدار شدن یک برآمدگی مشخص بر روی بینی تاثیر بگذارد. در برخی موارد نیز مشاهده می شود که آسیب های دوران کودکی بعد از رشد استخوان ها در بزرگسالی پدیدار می شوند.

نتایج حاصل از جراحی بینی استخوانی 

همانطور که بیان شد جراحی بر روی بینی های استخوانی دارای نتایج بسیار موفق  و زیبایی خواهد بود ، چرا که پوست نازک این نوع بینی باعث می شود که تمامی ظرافت کاری های حین جراحی، به خوبی نمایان گردند .

از این رو دست و بال جراح برای ایجاد تغییر بر روی بینی های استخوانی که شرایط مناسبی دارند بسیار باز خواهد بود. این نوع بینی می تواند گزینه ی مناسبی برای جراحی بینی عروسکی و یا فانتزی باشد. نتیجه ی جراحی یک بینی با قوس متناسب و زیبایی ساختاری با توجه به فرم کلی چهره و رعایت اصول زیبایی شناسی خواهد بود .  تیغه ی ای نوع بینی بسیار نازک می باشد و می تواند فرم کوچک و سر بالا بودن را در آن ایجاد نمود . هرچند که در نهایت تخصص و تجربه ی جراح زیبایی بینی حرف اول را برای نتیجه جراحی بینی می زند . اما افرادی با  بینی های استخوانی به طور کلی نیازی به نگران بودن نسبت به نتیجه ی جراحی نخواهند داشت .

بینی استخوانی بعد از عمل

 


یکی از عوامل تاثیر گذار بر زیبایی بینی بعد از عمل زیبایی جنس پوست می باشد .ویدئوی زیر اشاره ای دقیق به تاثیر پوست به نتیجه ی عمل بینی می باشد


 

جراحی بینی گوشتی و ویژگی های آن

جراحی بینی گوشتی

همه ی افراد به خصوص خانم ها به زیبایی اهمیت بسیاری می دهند و صورت زیبا از همه چیز برای آنها مهمتر است.جراحی بینی یکی از عمل هایی است که روز به روز در حال افزایش است و خیلی ها به دنبال انجام عمل زیبایی بینی هستند.اما بنابر نظراتی که ابراز شده جراحی بینی گوشتی به ظاهر کمی ریسک است و اغلب فکر میکنند این عمل با موفقیت روبرو نخواهد شد.

 


در رابطه با جراحی بینی گوشتی  باید اطلاعات جالبی در اختیارتان بگذاریم .


 

ساختار بینی گوشتی 

چیزی که ممکن است ظاهر یک فرد را نا زیبا کند بینی با نوک پهن و گوشتی است که تاثیر بسیار بدی در صورت فرد دارد.با عمل جراحی بینی این نازیبایی به راحتی برطرف خواهد شد.اما پزشک باید در نظر داشته باشد که نوک بینی به دقت تراش داده شود و در صورت لزوم استخوان های بینی نیز کمی جابجا شوند.یکی دیگر از انواع عمل زیبایی بینی های گوشتی, رینوپلاستی کوچک کننده است که به معنی کوچک کردن بینی گوشتی است.

همانطور که گفته شد بینی هایی با ضخامت زیاد و غضروف های کم را اصطلاحا گوشتی می گویند، در این نوع بینی عضله های ضعیف و کمی وجود دارد و بینی دارای گوشت زیادی است.
البته ضخامت پوست بینی در افراد مختلف متفاوت خواهد بود و معمولا افرادی که دارای چربی زیادی در صورت هستند صاحب این نوع بینی خواهند بود.افراد دارای بینی های گوشتی دارای بینی های پهنی هستند که عضروف های نوک بینی آنها از زیر پوست قابل مشاهده نیست، در موارد حاد تر غضروف های بینی قابل لمس هم نخواهند بود.

نتیجه ی جراحی بینی گوشتی

بسیاری از افرادی که دارای بینی های گوشتی و یا نسبتاٌ گوشتی هستند از انجام عمل جراحی بینی مایوس می شوند، زیرا طبق گفته ی اطرافیان و آشنایان بینی های گوشتی بعد از عمل دچار افتادگی می شوند. به افرادی که سوال میکنند آیا بینی گوشتی بعد از جراحی دچار افتادگی میشود ؟
باید پاسخ داد که خیر ، در صورتیکه بینی گوشتی به صورت کاملا تخصصی و متبحرانه انجام شود هرگز دچار افتادگی نخواهد شد.

در صورتیکه بینی گوشتی صحیح عمل شود یعنی پایه غضروفی خوبی گذاشته شود بینی دچار تغییرات نام برده نشده و فرد آسودگی خاطر بیشتری خواهد داشت.
تنها تفاوتی که در بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی وجود دارد ، زمان جا افتادگی بینی است که معمولا بینی های گوشتی زمان بیشتری برای نشان دادن نتیجه ی عمل نسبت به بینی های استخوانی دارند.
نکته ی دیگری که باید به آن اشاره شود، این است که عموما بینی هایی که دارای غضروف کمتری هستند دچار تغییرات کمتری نیز می شوند. اگر صاحب بینی های گوشتی هستید باید توجه داشته باشید که جراحی بینی گوشتی می تواند بافت بینی را تغییر و ظاهر آن را متناسب نماید، دکتر ابراهیم شهسواری با سابقه ای چندین ساله در جراحی بینی های گوشتی خاطر نشان می کنند که برای این نوع جراحی باید کمی واقع بین باشید و انتظار یک بینی فنتزی و عروسکی را نداشته باشید. اما تمامی سعی جراح بینی این خواهد بود که تیغه های بینی را صاف و شکیل و پره های آن را نازک و زیبا کند، همچنین یکسان بودن سوراخ های بینی در این نوع جراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بینی گوشتی بعد از عمل


یکی از تکنیک های بسیار موثر برای رسیدن به نتیجه ی ایده آل در جراحی بینی گوشتی تقویت غضروف ها می باشد .


تقویت غضروف ها در جراحی بینی گوشتی

تقویت غضروف ها حین جراحی باعث می شوند تا بینی بعد از جراحی دچار افتادگی نشوند ، معمولا تقویت غضروف در بینی های گوشتی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، نیاز است تا جراح بینی گوشتی در طی اقدامات لازم حین عمل با قرار دادن گرافت های غضروفی ، بینی فرد را محکم و استخوانی تر بنماید.
پیوند غضروف ها با پیوند غضروف های برداشته شده انجام می شود که این اقدام باعث استحکام تیغه ی بینی می شود .
البته تقویت غضروف ها در بینی های گوشتی کاربرد ویژه تری دارد و این نوع بینی نیاز بیشتری به این اقدام دارند .
این نوع بینی ها  بعد از جراحی ظاهر باریک تر و استخوانی تری داشته  و طی  عمل بینی گوشتی  مواردی که باید لحاظ شود رعایت می گردد و در نتیجه بعد از جراحی از افتادگی آن نیز جلوگیری خواهد شد .

ویژگی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی 

عمل بینی با نتیجه ای طبیعی ، امروزه طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده است . البته همچنان بسیاری از چهره ها همچنان با داشتن بینی های عروسکی و یا فانتزی زیبا تر می شوند. اما در این بین افرادی هم هستند که تمایل زیادی به عمل بینی به روش کاملا طبیعی و یا natural  دارند .

 

ساختار بینی طبیعی 

بینی های طبیعی دارای قوس بسیار کم و زاویه ای متناسب است که تقریبا تیغه ی آن صاف و بدون قوس دیده می شود ، تیغه ی بینی در این نوع جراحی زیاد نازک و کوچک نمی شود و البته نوک بینی به میزان بسیار اندک و در حدی که ساختار زیبایی داشته باشد بالا کشیده می شود . این نوع بینی بسیار ایده آل و زیبا خواهد بود و تنها به رفع قوز و یا انحراف تیغه بینی اکتفا می نماید ، همچنین سوراخ ها و پره های بینی را در جایگاه مناسب قرار می دهد .

یک بینی عمل شده به صورت طبیعی

داشتن یک بینی طبیعی و زیبا امروزه در بسیاری از هنرپیشه ها و ستاره های سینمایی طرفدار پیدا کرده است به طوری که فرد با مشاهده دقیق چهره متوجه می شود که ایشان جراحی انجام داده اند یا خیر ؟

 


در جراحی بینی طبیعی بینی زیبا، کوچک  و متناسب است و آثار جراحی بعد از آن نا آشکار است . 


بینی فانتزی چیست

جراحی بینی فانتزی

عمل جراحی بینی فانتزی  امروزه یکی از پرطرفدار ترین عمل های زیبایی محسوب میشود .

از این رو روزانه تعداد زیادی از مردم کاندید این نوع عمل زیبایی هستند .

برخی از تغییرات ایجاد شده در چهره شان لذت میبرند و برخی نیز علاقه ای به مشخص شدن عمل انجام شده بر روی صورت ندارند ، به همین منظور قبل از هرگونه اقدام برای جراحی بینی نوع بینی که از پزشک انتظار دارند را مشخص مینمایند .

در مقابل همه ی سلیقه ها عده ی زیادی از افراد و مخصوصا خانم ها علاقه ی خاصی به بینی های فانتزی احساس میشود ، ازاین رو بسیاری از افرادی که کاندید جراحی بینی هسند تمایل به داشتن یک بینی کوچک و سربالا دارند .

جراحی بینی فانتزی نوعی از عمل است که در آن بینی کوچک و سربالا و دارای کمی قوس است ،برخی افراد انتظار یک بینی فانتزی بعد از عمل جراحی را دارند ولی شاید درک درستی از این نوع عمل نداشته باشند.

انحراف بینی و کجی بینی

جراحی انحراف تیغه بینی 

درمان انحراف بینی با جراحی میسر است و جراح با استفاده از تکنیک های ویژه انحرافات را از بین می برد. جراح از ناحیه داخل بینی لایه‌های مخاطی محافظ را کنار زده و قسمتی را که دچار مشکل می‌باشد برمی دارد و یا ترمیم می‌کند.جراح طی این اقدام میتواند عمل زیباسازی را برروی بینی گوشتی و یا بینی استخوانی نیز انجام دهد، به همین جهت در بسیاری از موارد در حین برطرف کردن انحراف تیغه بینی پزشک توربین‌های بینی را نیز مرتب و اصلاح می کند. به صورت طبیعی این مساله وجود دارد که انحراف بینی که در سمت راست وجود دارد توربین‌های حفره سمت چپ را بزرگتر کرده راه را مسدود می نماید.

ممکن است انحراف بینی در حالت شدید موجب بسته شدن سینوس ها بشود و فرد را نیز مبتلا به سینوزیت کند.

در صورت مشاهده ی مشکلات تنفسی حتما به جراح و متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید .

یک جراح بینی می تواند شمارا در رفع مشکلات به وجود آمده و سردرد های مزمن یاری نماید.

تشخیص انحراف بینی تیغه بینی و سپتوم با انجام یک معاینه ی صحیح مقدور خواهد بود، درواقع آندوسکوپی بینی انحراف دقیق بینی را نشان می دهد و در نتیجه عوارض احتمالی آن توسط جراح از بین می رود.

انحراف تیغه ی بینی

انحراف تیغه ی بینی نوعی انحراف است که در این نوع انحراف تیغه ی وسط بینی که جداکننده است دچار خمیدگی می شود.شدت این اختلال مشکلات متنوعی را برای فرد به وجود خواهد آورد.یکی از بارزترین مشکلات این اختلال مسدود شدن یک یا جفت سوراخ بینی و به دنبال آن اختلال در تنفس فرد است.اگر این اختلال شدت یابد فرد باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کند.

جراح می تواند با یک معاینه ساده انحراف موجود روی بینی شمارا انجام دهد، از طرفی این اقدام با آندوسکوپ نیز انجام می شود تا تمامی قسمت‌های تیغه بینی به دقت مشاهده و بررسی شود، ممکن است انحرافات داخلی باشند و در ظاهر چیزی پیدا نباشد. نیاز به انجام امور دیگری از طرف پزشک لازم نیست و این اکر توسط یک جراح متخصص به خوبی قابل شناسایی خواهد بوداگر پزشک به بیماری های دیگر مشکوک باشد از شما میخواهد تا یک سی تی اسکن تهیه ممکن است انحراف بینی شمارا دچار مشکلات سینوسی نیز کرده باشد.

 

تفاوت بینی منحرف و بینی کج 

بسیاری از افراد انحراف بینی را با کجی بینی اشتباه می گیرند ، بنا بر گفته ی علم زیبا شناسی تناسب اعضای چهره تاثیر بسیاری بر ظاهر فرد دارد.بینی که یکی از این عضوهاست و برجستگی دارد بی شک نقش بسیار مهمی بر این موضوع می تواند داشته باشد و عدم تناسب آن باعث ایجاد زشتی در صورت فرد خواهد بود.یکی از مشکلات عمده ی بینی که زیاد به چشم می خورد کجی بینی بینی است.اگر بینی شما بر حسب خطی فرضی که بر روی صورتتان از بالا به پایین کشیده میشود دارای زاویه باشد این بینی کج و پیچ خورده به شمار می آید.

گاهی نیز بر اثرضربه، بینی شما کج خواهد شد و دچار انحراف می شود.گاهی نیز ممکن است بینی کج شود اما انحرافی نداشته باشد.همچنین اگر بینی شما در اندازه تناسب نداشته باشد و یک طرف از طرف دیگر کوچکتر به نظر آید این نوع بینی هم کج به حساب می آید.

این مشکلات تاثیر بسیاری بر چهره و اعتماد بنفس فرد دارد.عمل جراحی بینی کج می تواند به راحتی این مشکل را حل کند و بین شما را به یک بینی متناسب با چهره تان تبدیل کند.

 


ممکن است بینی کج باشد، اما انحراف نداشته باشد . اولین مشخصه انحراف بینی مشکلات تنفسی است 


جراحی کردن بینی شکسته

جراحی بینی شکسته 

 یکی دیگر از انواع جراحی بر روی بینی  جراحی بینی شکسته است .  این عمل در حقیقت بعد از وارد شدن ضربه به بینی و آسیب رسیدن به تیغه ی بینی انجام می شود و جنبه ی زیبایی ندارد .

شکستن استخوان بینی یکی از اتفاقات دردناک برای یک فرد است  علاوه بر این ممکن است شکستگی , چهره را نیز تحت تاثیر قرار بدهد.در شکستگی های بدخیم فرد با مشکل تنفس نیز مواجه میشود .

برخورد با درب یا دیوار  یا زمین خوردن و یا برخورد یک شی با بینی ممکن است بسیار حاد و دردناک باشد و در پی آن مشکلات مختلفی برای فرد ایجاد کند. در شکستگی های بسیار سخت عمل جراحی برای فرد توصیه میشود.در شکستگی ها داخل و خارج بینی متورم شده و اطراف چشم کبود میشود و درد زیادی را متحمل میشود.

در صورتیکه خونریزی شدید و تیغه ی بینی آسیب دیده باشد با یک جراح متخصص مشورت کنید . بهترین راه درمان شکستگی ها جراحی بینی شکسته است که در آن استخوان بینی و غضروف آن ترمیم میشود .

مشکل به وجود آمده را باید جدی بگیرید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید ،در صورت مراجعه به هنگام میتوانید در هفته های اول بینی خود را ترمیم کنید در غیر این صورت ممکن است ماه ها برای ترمیم بینی منتظر بمانید .

در برخی از موارد نیز پزشک توصیه میکند تا به اندازه ی کافی صبر کنید تا ورم ناشی از شکستگی به خوبی از بین برود و بعد عمل جراحی را انجام دهد.گرچه ورم شکستگی کمتر باشد پزشک درک بیشتری از بینی اولیه شما خواهد داشت ونتیجه ی بهتری بدست خواهد آمد

در صورتیکه تمایل دارید علاوه بر بهبود بینی جراحی زیبایی بینی نیز انجام دهید باید به جراحی مراجعه کنید که علاوه بر داشتن تخصص در زمینه ساختاری بینی متخصص جراحی زیبایی بینی نیز باشد.

جراحی بینی شکسته بسته به نوع شکستگی متفاوت است ، در حالت معمولی عمل بیمار با بی هوشی موضعی یا بی حسی یا بی هوشی عمومی برای اصلاح وضعیت بینی انجام میگیرد و یک قالب به مدت یک هفته تا ده روز بر روی بینی قرار می گیرد .


بهترین زمان برای رفع شکستگی بینی بعد از آسیب، روز اول و یا نهایتا هفته ی اول بعد از تصادف، ضربه و یا … می باشد


 

روش های مختلف جراحی بینی 

روش های جراحی کردن بینی

جراحی بینی به صورت بسته 

برای انجام جراحی بینی به روش بسته نیاز است تا با ایجاد شکاف تنها در ناحیه سوراخ بینی تغییرات را ایجاد می نماید . این شکاف ایجاد شده در سوراخ های بینی برای کنار زدن پوست از روی استخوان بینی و غضروف آن می باشد .

اما این روش مرسوم نیست چرا که دسترسی به قسمت های مختلف بینی را دشوار نموده و جراح دید مناسبی برای جراحی در اختیار نخواهد داشت .

این روش جراحی برای عمل های محدود که نیاز به تغییرات بسیار جزئی دارند و تقریبا تراش تیغه ی بینی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد .

جراحی بینی به روش باز و بسته

انواع برش در جراحی بینی

جراحی بینی به صورت باز

در جراحی بینی به روش باز علاوه بر ایجاد شکاف در سوراخ های بینی، پره های بینی نیز شکاف داده می شود و پوست بینی به طور کامل از روی آن برداشته می شود . دسترسی به تیغه ی بینی در این روش به صورت کامل خواهد بود و هر گونه تغییر برای ایجاد فرم بهتر و مناسب تر امکان پذیر است .

جراح زیبایی بینی معمولا این روش را به طور رسمی برای عمل زیبایی بینی مد نظر قرار می دهند چرا که امکان ایجاد هر گونه تغییر  در ساختار کلی بینی را فراهم می نماید .

 

 

بیهوشی در جراحی بینی 

بیهوشی سداتیو در عمل جراحی بینی

این نوع بیهوشی با استفاده از داروی داخل وریدی، خواب آلودگی و ریلکسیشن را ایجاد می کند ، در واقع بیهوشی با تزریق داروی خواب آور انجام می شود. در این روش فرد خودش نفس می کشد و نیازی به لوله های تنفسی نیست. بعد از اینکه ریلکس شدید جراح به ناحیه ی مشخصی از بدن بیمار ماده بی حسی تزریق می کند. بیهوشی شما رابطه ی مستقیمی با میزان داروی تزریق شده در بدنتان دارد و تا پایان دوره ی عمل در یک خواب عمیق فرو خواهید رفت، احتمال به هوش آمدن شما حین عمل وجود دارد اما این به هوش آمدن به معنای درک واقعیت نیست زمانی که چشمتان را باز می کنید متوجه میشوید که در اتاق عمل هستید اما چیزی را به خاطر نمی آورید و بدنتان احساسی ندارد. بنابراین از این بابت ترسی نداشته باشید و با خیال راحت به جراح بینی اعتماد کنید تا بهترین روش برای جراحی را برای شما انتخاب نماید.

جراحی با روش بی حسی موضعی

تزریق بی حسی موضعی باعث سوزش اولیه ای می شود که به زودی به کرختی تبدیل خواهد شد ، این روش بدون تزریق داروی بیهوشی و آرامبخش انجام می شود و تنها قسمت مشخصی از بدن که نیاز به جراحی دارد بی حس می شود.البته باید توجه داشته باشید که این نوع بی حسی برای بزرگ کردن لب، برداشتن خال و عمل های کوچک دیگر مناسب است و در اعمال جراحی زیبایی بینی کاربردی ندارد.

امروزه بیشتر جراحی های بینی با انجام بیهوشی عمومی انجام می شود و فرد در تمام دوره ی بیهوشی و جراحی بینی متوجه عمل نخواهد شد. به هوش آمدن وی و ریکاوری نیز به سرعت انجام می شود و افراد معمولا احساس خوبی نسبت به خواب عمیقی که داشته اند خواهند داشت.

اگر ترس از بیهوشی دارید یک پزشک با تجربه و دلسوز انتخاب کنید تا به شما دلگرمی و اطمینان خاطر دهد، جراحی زیبایی بینی یک عمل تخصصی است که باید با ظرافت و دقت های کافی انجام بپذیرد.

 

ترس از بی هوشی


از بیهوشی میترسم اما مشتاق به انجام عمل بینی هستم 


ترس از جراحی بینی  منطقی نیست زیرا امروزه با پیشرفت های چشمگیر و تبحر جراحان بیهوشی جایی برای نگرانی افراد وجود نخواهد داشت.
بیهوشی مانند یک خواب عمیق است  اگر بدن شما سالم و سرحال باشد و یک متخصص بی هوشی با تجربه این کار را انجام دهد ،بیهوشی کاملا بی خطر خواهد بود.نگران ریکاوری نباشید زیرا این اقدام توسط متخصصین بیهوشی متبحر و با تجربه ای انجام خواهد شد که عمل جراحی را برای شما بسیار ساده و راحت خواهند نمود .

 

اقدامات قبل از جراحی بینی 

 


قبل از هر گونه اقدامی برای عمل بینی با پزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید تا تصویر ذهنی درستی از بینی شما در آینده برایتان  ایجاد کند .


 • سعی کنید واقع بین باشید و توقع زیادی از تغییر در ساختار بینی نداشته باشید ، زیرا عمل بینی اجزای صورت شمارا هماهنگ و متناسب میکند و شما نباید توقع داشته باشید که بعد از عمل  شبیه به بازیگران یا افراد مشهور شوید .
 • در صورتیکه بیماری خاصی دارید آنرا درمان کنید و به پزشک جراح نیز اطلاع دهید .
 • سعی کنید تا دو هفته قبل از عمل سیگار و قلیان مصرف نکنید .
 • مصرف سیگار باعث میشود که فرد دچار مشکلات انعقادی در حین عمل شود .
 • از مصرف آسپرین و قرصهای مسکن مانند: ناپروکسن و بروفن نیز به مدت 2 هفته قبل از عمل پرهیز نمایید.
 • آزمایشات لازم را انجام دهید و در افراد بالای 40 سال حتما آزمایش غلظت خون و آزمایشات انعقادی انجام شود تا دچار عوارض احتمالی حین و بعد از عمل نشوید .

مراقبت های بعد از جراحی بینی 

اقدامات بعد از جراحی بینی

 • سعی کنید روز اول به طور کامل استراحت نمایید
 • از رژیم غذایی نرم استفاده نمایید، و از غذاهای جویدنی استفاده نکنید
 • داروهای تجویز شده پزشک را به طور منظم و کامل استفاده نمایید
 • استفاده از کمپرس سرد جهت کاهش ورم و کبودی به مدت 48 ساعت بعد از جراحی بینی هر دو ساعت یکبار به مدت 20 دقیقه
 • استفاده از کمپرس گرم بعد از 48 ساعت از جراحی بینی جهت کاهش تورم
 • جهت تسکین درد از مسکن های معمولی استفاده نمایید
 • سعی کنید به حالت نیمه نشسته استراحت نمایید و زیاد خم نشوید و سرتان را به مدت طولانی پایین نگه ندارید
 • هنگام خواب از یک بالشت اضافه در زیر سرتان استفاده نمایید و سرتان را بلا نگه دارید
 • پرهیز از فین کردن، در هنگام تمیز کردن بینی از دستمال کاغذی نرم استفاده نمایید
 • سعی کنید به مدت یک هفته استراحت نسبی داشته باشید و از انجام فعالیت های سنگین و ورزش کردن و بلند کردن اجسام سنگین اجتناب نمایید
 • به مدت 2 ماه از عینک استفاده نکنید
 • دندان هایتان را با استفاده از مسواک نرم و به آرامی مسواک نمایید
 • از لنزهای طبیعی بعد از زمانی که تورم بینی کاهش یافت می توانید استفاده نمایید
 • خودداری از خندیدن زیاد و گریه گردن و حرکات اضافی صورت
 • به مدت دو ماه شنا نکنید و به سونا نروید
 • به مدت یک هفته لباس های گشاد و راحتی بپوشید و یا از لباسی که دکمه دارد استفاده نمایید
 • هنگام عطسه کردن از دهانتان استفاده نمایید
 • به مدت دوماه در معرض آفتاب و گرما و حرارت قرار نگیرید
 • اجتناب از کشیدن سیگار به مدت دو ماه بعد از جراحی بینی
 • به مدت 6 ماه از وارد کردن ضربه به بینی خودداری نمایید زیرا تورم بینی را افزایش می دهد
 • بینی خود را دستکاری نکنید
 • اگر دچار مشکلی جدی و خونریزی شدید جراح بینی خود را مطلع سازید. در صورت خونریزی های کم بینی نگران نشوید و امری طبیعی می باشد
 • بینی خود را روزی سه بار به مدت 6 ماه بعد از کشیدن تامپون شستشو دهید

 

چسب زدن بعد از جراحی بینی 

چسب روی بینی باعث می شود تا بینی تورم و کبودی کم تری داشته باشد ، لازم است تا بعد از جراحی بینی حدود دو ماه تا سه ماه از چسب استفاده نمایید. مدت زمان این کار به ضخامت پوست بینی بستگی دارد و هرچه زخیم تر باشد نیاز بیشتری به زدن چسب روی بینی دارد .  معمولا چسب روی بینی های گوشتی نیاز به دوماه قرار گرفتن روی بینی دارد .
افزایش مدت زمانی که چسب روی بینی میزنید مانعی ندارد و در برخی از بینی های گوشتی نیز تا 6 ماه بعد از عمل هم انجام میشود.
بهتر است قبل از هراقدامی از پزشک جراح بخواهید تا برای شما چسب بینی را بزند و بعد از اموزش های لازم از جانب وی خودتان برای این کار اقدام نمایید .

 

 

 

 

 

 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نه =

Call Now Button