(021) 88 19 08 79
(0919) 909 01 90

تهران، میدان ونک
خیابان صانعی شرقی – پلاک 26 – کلینیک مریم – طبقه 3 – واحد 5

(021) 88 19 08 79
(0919) 909 01 90

دکتر ابراهیم شهسواری 4 جراحی بینی 4 از صفر تا صد جراحی بینی استخوانی
مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

از صفر تا صد جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی معمولاً دارای کمی انحراف و یا قوز می باشند .این انحراف و قوز روی بینی در بیش تر موارد از لحظه تولد فرد با همراه شده و عوامل موروثی نقش زیادی در شکل بینی فرد بازی می کنند. البته برخی از موارد انحراف و بدشکلی های بینی اکتسابی بوده و بر اثر اصابت ضربه به بینی فرد حاصل می شود.

شاید بهتر باشد بدانید که بیش تر مشکلات ظاهری بینی با عمل های جراحی امروزی قابل حل می باشند. در جراحی بینی استخوانی، مشکل انحراف بینی با کمک پیوند غضروف تا حد زیادی ترمیم شده و سایر نواقص آن در یک مرحله بر طرف می گردد. پوست نازک و بافت غضروفی عموماً از ویژگی های بینی استخوانی می باشند.

عمل زیبایی بینی

در برخی از نژادها، بینی استخوانی به صورت وراثتی نسل به نسل انتقال پیدا می کند. ولی ضرباتی که در طول زندگی به بینی فرد وارد می شود، می تواند در شکل گیری بینی وی موثر باشد. در صورت وارد شدن ضربه به بینی، فرم استخوان بینی فرد از حالت نرمال خارج شده و گاهاً دچار انحراف می شود. این انحراف در بعضی موارد آنقدر شدید است که تنفس فرد را با اختلال مواجه می نماید.

جراحی بینی استخوانی

 

مشاوره پیش از جراحی بینی

مشاوره پیش از هر نوع جراحی زیبایی به شدت توصیه می شود. پیش از عمل بینی معمولاً جراح مربوطه نسبت به انجام معاینات بالینی اقدام می کند. سوابق پزشکی فرد، بیماری ها و جراحی های انجام شده در این بررسی ها نقش موثری بازی می کنند. در صورتیکه بینی فرد در اثر ضربه دچار انحراف و یا شکستگی شده باشد، جراح بینی ممکن است برای ارزیابی های بیش تر عکس برداری های تشخیصی تجویز نماید. همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، ضخامت پوست در تعیین تکنیک مناسب جراحی نقش موثری بازی می کند. بررسی ضخامت پوست نیز از مواردی است که در جلسات مشاوره ای به آن پرداخته می شود.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی گوشتی

معمولاً کیفیت پوست مراجعه کننده نقش موثری در روند جراحی و بهبود اسکارهای ناشی از آن بازی می کند. لذا در صورتیکه مبتلا به بیماری های پوستی هستید که روند بهبود اسکارها را به تأخیر می اندازند، بهتر است برای انجام جراحی بینی استخوانی تا معالجه کامل این بیماری ها دست نگه دارید.

متخصص بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

جراح بینی معمولاً به منظور کاهش ناراحتی های ایجاد شده بعد از انجام جراحی بینی استخوانی، داروهای مسکن و التیام بخش تجویز می نماید. در ذیل به برخی از موارد مراقبت های پس از جراحی بینی اشاره می نمایم:

 • از خم کردن سر و دولا شدن تا جای ممکن اجتناب کرده و برای بلند تر شدن سرتان از بالشت استفاده نمایید.
 • به منظور کاهش درد و تورم ناشی از جراحی، شما می توانید از کمپرس آب سرد استفاده نمایید. فراموش نکنید که از قرار دادن کمپرس به طور مستقیم بر روی موضع خودداری نمایید. زیرا این کار می تواند موجب مرگ سلول های پوستی شود.
 • از انجام فعالیت های ورزشی سنگین و بلند کردن اجسام حجیم تا حداقل شش ماه پس از جراحی خودداری نمایید.
 • بینی خود را از برخورد با اجسام محفوظ بدارید. بهتر است در هنگام شب و تا زمان بهبودی کامل بینیتان به صورت انفرادی بخوابید.
 • دو ماه بعد از انجام جراحی بینی استخوانی به دلیل حساس بودن پوست، از قرار گیری در مقابل نور آفتاب اجتناب کنید. در صورت رفتن به زیر نور آفتاب از کرم های مناسب ضد آفتاب استفاده کنید.
 • به مدت 2 ماه از قرار گیری در مقابل حرارت و سرمای مستقیم به بینی اجتناب کنید.
 • پس از جراحی بینی توصیه می شود از قرار دادن عینک های طبی و دودی بر روی بینیتان تا حداقل شش ماه خودداری نمایید.
 • بعد از انجام جراحی بینی باید مراقب پانسمان بینی خود بوده و در صورتی که شل شد، سریعاً به جراح بینی خود مراجعه کنید.
 • از دستکاری و خاراندن بینی باید پرهیز شود. چون ممکن است باعث عفونت، خونریزی و یا تغییر شکل بینی شود.
 • در صورتی که درون بینی و یا اطراف سوراخ های بینی زخم های دلمه بسته ایجاد شد، با هیدروژن پراکسید و یا آب اکسیژنه شستشو دهید.
 • در صورتی که برای جراحی بینی تان از نخ بخیه های جذبی استفاده شده است، آن را روزی 4 بار با هیدروژن پراکسید شستشو دهید. همچنین می توانید از آکوافور و یا وازلین برای نرم کردن بخیه ها استفاده کنید. برای مرطوب کردن بخیه های داخل سوراخ های بینی می توانید از آکوافور استفاده کنید. البته اول با هیدروژن پراکسید داخل بینی و بخیه ها شستشو داده شود سپس کمک گوش پاک کن اقدام به چرب کردن بینی با آکوافور کنید. این کار باید 4 بار در روز انجام شود.
بیشتر بخوانید
دلایل انجام جراحی بینی

جراحی بینی استخوانی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + چهارده =

Call Now Button