دکتر ابراهیم شهسواری » متخصص جراحی بینی » تاثیر سیگار بر روی جراحی بینی
۳ دقیقه

تاثیر سیگار بر روی جراحی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

تاثیر سیگار بر روی جراحی بینی

سیگار حاوی مقادیر بالایی نیکوتین است که عامل اصلی تنگ شدگی رگ هاست. این بدین معناست که، مواد شیمیایی منجر به انسداد تمامی رگ های بدن شما می شود. در این مقاله می پردازیم به تاثیر سیگار بر روی جراحی بینی .

کاهش خون رسانی نیز به معنای  کاهش و تاخیر در روند بهبودی است و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. توصیه تمام پزشکان به افراد سیگاری، کنار گذاشتن مصرف سیگار، 4 هفته قبل از  جراحی و متعاقبا 4 هفته بعد از جراحی بینی می باشد.

نیکوتین موجود در تنباکو، تنگ کننده قوی رگ هاست، و باعث قطع جریان خون به بافت هایی می شود که در طول جراحی بینی آسیب می بینند، و اثرات بسیار مضری بر روند بهبودی زخم ها و یا حتی عفونت های احتمالی دارد. این موضوع در مورد سیگار و یا حتی سیگارهای الکترونیکی، نیز صدق می کند.

تاثیر سیگار بر روی جراحی بینی

تاثیر سیگار بر روی جراحی بینی

در طول دوران نقاهت، بافت ها میزان بیشتری اکسیژن نیاز دارند. این در حالی است که نیکوتین بر روی جریان خون اثر می گذارد، کربن مونواکسید بر قدرت و توان خون، در رساندن اکسیژن به بافت ها، و در نتیجه، میزان اکسیژن رسانی به بافت ها کم شده و روند بهبودی به کندی انجام می شود.

سیگار به تنهایی بر روند بهبودی تاثیر نمی گذارد. با این حال، سیگار با تاثیر بر روند بهبودی، به طور غیر مستقیم، بر نتیجه جراحی بینی اثر می گذارد. برای مثال، از یک طرف بر روند بهبودی اسکار و زخم اثر می گذارد، و از طرفی بر بافت های نرم اثر می کند و منجر به تغییر نتیجه حراحی بینی می شود. افرادی که در دوران نقاهت، از استعمال دخانیات خودداری می کنند، میزان عوارض ناشی از جراحی را به حداقل می رسانند.

بیشتر بخوانید
جراحی پولیپ بینی

 

چه مدت باید از مصرف سیگار و دخانیات خودداری کرد؟

برخی پزشکان معتقدند که بیمار بایستی حداقل 2 هفته قبل و یا بعد از جراحی بینی، مصرف سیگار را کنار بگذارند. البته هر پزشکی، نظر خودش را دارد. برخی دیگر پزشکان نیز معتقدند که مصرف سیگار بایستی تا 4 هفته قبل و بعد از جراحی به تعویق بیفتد.  توصیه های دکتر جهت قطع مصرف سیگار و دخانیات را جدی بگیرید، این توصیه ها بر اساس تحلیل های دکتر از شما، پیش از انجام جراحی بینی صورت می گیرد. پس رعایت نکته ها، تنها به نفع شما بوده و در روند بهبودی شما تاثیر می گذارد.

 

برخی از خدمات دکتر شهسواری :

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی ترمیم بینی و…

 

منبع: https://www.realself.com

 

با تشکر مدیریت سایت، دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش و حلق و بینی و (جراح بینی)

دکتر ابراهیم شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی 

جراح زیبایی بینی در تهران(آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
برچسب ها: جراحی بینی
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 19 =

Call Now Button