دکتر ابراهیم شهسواری » جراحی بینی » جراحی آندوسکوپی سینوس
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جراحی آندوسکوپی سینوس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

جراحی سینوس ها همواره در حال تکامل است. جراحی سینوس برای درمان بیماری های سینوسی انجام داده می شود. در گذشته برای انجام جراحی سینوس برش هایی از خارج مانند داخل دهان و یا صورت ایجاد و بعد از اتمام آن لازم بود تا حتما پانسمانی برروی آن انجام داده شود. این جراحی درد و ناراحتی بسیار زیادی را همراه خواهد داشت علاوه بر آن دوره نقاهت آن نیز به نسبت زیاد است. اما باید گفت که در جراحی آندوسکوپی سینوس هیچ کدام از این موارد اتفاق نمی افتد.

سینوس پارانازال چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این نوع جراحی ابتدا باید سینوس های مرتبط با آن را بشناسیم. سینوس های پارانازال حفره های هوایی در استخوان های صورت و جمجمه هستند که به حفره بینی متصل شده و از طریق آن تهویه می شوند. عملکرد آنها دقیقا مشخص نیست، آنها ممکن است برای سبک کردن سر یا محافظت از مغز در برابر ضربه از جلو، بسیار شبیه به مچاله شدن ماشین باشند، نکته قابل توجه این است که آنها به ندرت باعث ایجاد مشکل می شوند.

برای داشتن سینوس های پارانازال سالم چه چیزهایی لازم است؟

سینوس ها فضاهای هوایی هستند که با لایه ای از بافت پوشانده شده اند. این بافت‌ها، پوشش مخاطی نازکی تولید می کند که دیواره های سینوس‌ها را می پوشاند. این بافت پوششی دارای موهای میکروسکوپی به نام مژک است که مخاط را در امتداد مسیرهای مشخص شده از طریق سوراخ های تخلیه طبیعی (استیا) به داخل حفره بینی و سپس به داخل گلو که در آنجا بلعیده می شوند، می کشاند. اگر این پوشش مخاطی از کار بیفتد یا اوستیا انسداد داشته باشد، ممکن است بیماری سینوسی ایجاد شود.

جراحی آندوسکوپی عملکردی سینوس (FESS) چیست؟

 جراحی آندوسکوپی عملکردی سینوس رویکرد مدرن برای جراحی سینوس ها است. در گذشته جراحی هایی برای به حداکثر رساندن تخلیه مایعات با کمک گرانش، طراحی شده بود. به این ترتیب سوراخ های بزرگی در سینوس ها ایجاد و بیشتر بافت پوششی آن برداشته شد.

اکنون مشخص شده است که این بافت پوششی نقش مهمی در حفظ سلامت سینوس ها ایفا می کند. در نتیجه می‌توان گفت جراحی به سبک قدیمی به ندرت می تواند مشکل را بدتر کند.

جراحی آندوسکوپی عملکردی سینوس بر “عملکرد” تأکید دارد. با توجه به اینکه اکنون می دانیم آناتومی و پوشش طبیعی سینوس ها چقدر برای سلامت سینوس اهمیت دارد.

جراحی باید در مورد ایجاد تهویه و تخلیه مایعات در امتداد مسیرهای طبیعی با حداکثر تلاش در حفظ ساختارهای طبیعی و به ویژه پوشش های سینوس انجام داده شود قابل ذکر است که این جراحی در حال حاضر یک روش مخرب حداقلی و نه گسترده است.

در دسترس بودن دوربین‌های با وضوح بالا و آندوسکوپ‌های بسیار ظریف، کنترل بسیار بیشتری را در طول جراحی و از همه مهم تر نتایج بسیار بهتری را در اختیار ما قرار می دهد.

کاربرد جراحی آندوسکوپی سینوس

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس در شرایط زیر لازم است:

سینوزیت حاد عود کننده

سینوزیت مزمن

رینوسینوزیت آلرژیک

اقدامات قبل از جراحی اندوسکوپیک سینوس

قبل از انجام جراحی اندوسکوپی سینوس، بیمار باید با پزشک خود در خصوص انجام جراحی، نحوه انجام جراحی و مراقبت های قبل و بعد از جراحی صحبت نماید.

همچنین باید پزشک لیست داروهایی که نباید قبل و بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس مصرف شود، را به بیمار دهد. برای درمان هر چه بهتر سینوزیت بعد از درمان تمامی دارو های تجویزی مانند آنتی بیوتیک، اسپری های سالین و محافظ های اسپری بینی استفاده می شود. البته نباید بیش از 3 روز این درمان را ادامه داد. زیرا استفاده بیش از حد از این دارو ها می توان باعث گرفتگی بینی شود.

انجام جراحی اندوسکوپی سینوس بعد از گرفتن عکس سی تی اسکن صورت می گیرد.

پروسه جراحی آندوسکوپی سینوس

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس در بیمارستان معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود اما می تواند با بی حسی موضعی و آرامبخش داخل وریدی نیز آن را انجام داد.

با استفاده از آندوسکوپ های ظریف و دوربین های با وضوح بالا می توان دید عالی را به دست آورد. ناحیه ای که اغلب باید با آن برخورد شود، واحد استیوماتال نامیده می شود. این ناحیه، در دیواره کناری بینی است که بسیاری از سینوس ها در آن تخلیه می شوند.

با برداشتن مقدار کمی از استخوان این ناحیه معمولاً می توان تهویه و تخلیه مایعات را بهبود بخشید. به ندرت تغییرات آناتومیکی در این ناحیه وجود دارد که افراد را مستعد ابتلا به بیماری سینوسی می کند که این موارد را می توان به راحتی در جراحی اصلاح کرد. در بیماری سینوس گسترده تر ممکن است نیاز به عمل سینوس های دیگر مانند سینوس اسفنوئید و فرونتال وجود داشته باشد.

مزایای جراحی اندوسکوپی سینوس

در صورتی که درمان های دارویی سینوزیت مزمن نتواند باعث بهبود این عارضه گردد، باید سریعا به جراحی اندوسکوپی سینوس پرداخت. در این روش با تخلیه و باز شدن سینوس ها، می توان سینوزیت مزمن را درمان کرد. با انجام این جراحی تمامی انسداد هایی که در راه های هوایی و سینوس ها ایجاد شده است نیز کاهش یافته و سینوزیت تا حدودی درمان می شود.

همچنین افرادی که به دلیل داشتن سینوزیت مزمن به طور مداوم دارو مصرف می کنند، می توانند با انجام این جراحی به مدت محدود این دارو ها را مصرف کرده و سپس مصرف این دارو ها را می توان با تجویز پزشک قطع کرد.

مراقبت های بعد از آندوسکوپی سینوس

بعد از انجام آندوسکوپی سینوس، همانند جراحی بینی نیاز است تا فرد اقداماتی برای ادامه و به نتیجه رسیدن درمان و کاهش ریسک برگشت مجدد سینوزیت، انجام دهد. از جمله مراقبت های لازم بعد از آندسکوپی سینوس به شرح زیر می باشد:

  • به مدت یک هفته بعد از انجام جراحی اندوسکوپیک سینوس، بر روی بینی تان پانسمان وجود دارد، لطفا به آن دست نزنید.
  • در صورتی که احساس عطسه می کنید، نباید از راه بینی هوا را خارج نمایید. برای انجام این کار باید از راه دهان عطسه نمایید.
  • بعد از انجام جراحی احتمال بروز خونریزی های خفیف وجود دارد. در صورتی که تعداد این خونریزی های خفیف زیاد باشد حتما با جراح خود مطرح نمایید.
  • برای ضد عفونی کردن بینی خود می توانید از اسپری های بینی که پزشک تان تجویز نموده است استفاده نمایید. مدت زمان استفاده از این اسپری ها فقط بین 2 الی 3 روز می باشد.
  • ممکن است در هفته های بعد از انجام جراحی اندوسکوپی سینوس لخته های قهوه ای رنگ خونی از بینی تان خارج شود. این امر به دلیل انجام جراحی اندوسکوپیک سینوس عادی بوده و خون ها و مخاط مانده در بینی در حال خارج شده می باشد. لازم به ذکر است که مخاط خارج شده ، علت بروز عفونت در سینوس ها نمی باشد.
  • شستن سینوس ها از راه بینی از مهمترین مراقبت های بعد از جراحی  اندوسکوپی سینوس می باشد. این شستشو ها با محلول سالین انجام می شود. انجام این کار از روز اول بعد از جراحی آغاز می شود.
  • شستشوی سینوس ها از راه بینی باید در روز باز انجام شود. البته ممکن است تعداد دفعات این شستشو طبق تجویز و نظر جراح متفاوت باشد. شستشوی سینوس ها سبب می شود تا روند درمان سریع تر انجام شود.
  • برای شستشوی سینوس ها همچنین می توان از کیت های شستشوی بینی استفاده کرد.
  • در صورتی که نیاز است تا اجرام و ضایعاتی از داخل بینی خارج شود، به دلیل آن که تنفس به راحتی انجام نمی شود، حتما به پزشک مراجعه شود و از اقدام به خارج کردن این اجرام و ضایعات بدون حضور پزشک جدا خودداری شود. زیرا باعث وارد شدن عفونت و صدمه به محل جراحی می شود.

کلام آخر

جراحی آندوسکوپی سینوس به منظور درمان مشکلات سینوسی می باشد تا بتوان ترشحات چرکی و عفونت ها را که در این ناحیه منجر به مسدود شدن مجرای هوایی می شوند را درمان کرد. توجه داشته باشید که به منظ.ر انجام این جراحی باید به جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید توجه داشته باشد این جراحی باشد توسط یک فرد باتجربه انجام داده شود تا نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.

دکتر شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی جراح زیبایی بینی در تهران (آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
برچسب ها:
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.