۵ دقیقه

اسپلینت بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

شاید بعد از جراحی بینی نیاز داشته باشید تا مواردی را برای حفظ سلامتی رعایت نمایید. پیش از این در رابطه با مراقبت های بعد از عمل بینی صحبت کرده ایم بد نیست نسبت به اصطلاحات عمل زیبایی بینی نیز اطلاعاتی داشته باشید. یکی از مواردی که زیاد می شنوید اسپلینت بینی است، این اصطلاح برای پانسمان بینی یا همان گچ بینی کاربرد دارد. گچ از بینی شما محافظت و همچنین از برخورد و جابه جایی آن جلوگیری می کند. اسپلینت استخوان و غضروف بینی شما را محکم نگاه میدارد تا به خوبی ترمیم شود اسپلینت در واقع درست بعد از پایان عمل جراحی برروی بینی قرار می گیرد و بعد از یک هفته نیاز است تا آن را از روی بینی بردارید. توجه داشته باشید که در زمانی که این گچ  برروی بینی شما قرار دارد، نباید استحمام طوری باشد که گچ روی بینی خیس بخورد و بیافتد، باید مراقب باشید که در زمان شستشو آب زیادی به این قسمت وارد نشود زیرا باعث خیس خوردن بینی و افتادن گچ از روی آن می شود.

اسپلینت بینی

انواع گچ بعد از جراحی بینی

آتل خارجی بینی: در جراحی  با هدف برجسته کردن بینی برای بهبودی و کاهش تورم از آتلی در خارج از بینی استفاده می شود. در صورتی که بینی متورم شود باعث پاکت خونی به نام هماتوم می شود که در نهایت به اسکار تبدیل شده و نتایج عمل را ناموفق می کند.
اسپلینت داخل بینی: در صورتی که جراحی انحراف بینی برای ترمیم کج بودن تیغه آن استفاده شود اسپلینت درون بینی قرار می گیرد . جنس آنها از آلومینیوم و سیلیکون می باشد که با بدن سازگار می باشد .دلیل استفاده از انها برای این می باشد که جدار بینی و استخوان و غضروف با هم تماسی نداشته باشند و این به بهبودی همزمان دیواره و ساختار داخل بینی کمک می کند. این اسپلینت ها معمولا بعد از گذشت 3 الی 5 روز پس از جراحی برداشته می شوند.

بیشتر بخوانید
تفاوت بینی های استخوانی و گوشتی

هدف از قرار دادن گچ بعد از جراحی بینی

زمانی کار جراحی به اتمام رسید به منظور نگهداری غضروف و استخوان بینی از اسپلینت و یا گچ بینی استفاده می شود که از مزایای زیادی مثل کاهش تورم، محافظت و نگهداری ساختار بینی، عدم خونریزی های داخلی بینی برخوردار است.
اسپلینت های بینی به هیچ عنوان نباید بیش از اندازه برروی بینی باقی بماند چرا که ممکن است منجر به بروز ترومای تصادفی شود.
برای اینکه چنین مشکلی ایجاد نشود انجام برخی مراقبت ها ضروری می باشد مانند:
– کمپرس آب سرد
– نگه داشتن سر آن هم رو به بالا
– عدم مصرف نوشیدنی های الکلی
– عدم مصرف سیگار
چرا که اگر تمامی مراقبت ها انجام نشود در نتیجه منجر به تشدید ورم بینی می شود.

نحوه نگهداری از اسپلینت بینی

بعد از اتمام جراحی حتما به این نکته توجه داشته باشید که اسپلینت به هیچ عنوان نباشد خیس شود، چرا که منجر به حساس شدن پوست می شود، زمانی که پوست نیز حساس شود خارش را به همراه دارد علاوه بر آن با توجه به جابه جایی اسپلینت روی نتیجه جراحی نیز تاثیر می گذارد.
شاید مشاهده کرده باشید زمانی که پا و یا دست گچ گرفته می شود از لحاظ استحکام خیلی مقاوم نیست، گچ بینی نیز به همین شکل است پس حتما به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید به اسپلینت بینی ضربه و یا فشار وارد شود.
هر چقدر که از عمل بینی شما بگذرد و بینی شما رو به بهبودی بروند در نتیجه ورم حاصل از جراحی نیز کاهش می یابد در نهایت این موضوع باعث شل شدگی گچ بینی می شود، ولی حتما توجه داشته باشید که به هیچ عنوان خودتان گچ را از بینی جدا نکنید چرا که برروی بینی تاثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی به شیوه بسته

دکتر ابراهیم شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی 

جراح زیبایی بینی در تهران(آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
Call Now Button