دکتر ابراهیم شهسواری » جراحی بینی » آناتومی طبیعی بینی
۳ دقیقه

آناتومی طبیعی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

آناتومی طبیعی بینی

از جمله دشوارترین جراحی های زیبایی، جراحی زیبایی بینی است.زیرا بینی با داشتن آناتومی پیچیده، جراحی بینی را خاص می کند. در این مقاله دکتر شهسواری به توضیح آناتومی بینی می پردازد تا درک بیمار از حفره بینی را بالا برده و بیمار به راحتی بتواند تمامی بخش های بینی را تجسم کند.

زمانی که شما برای مشاوره جراحی بینی نزد دکتر شهسواری می روید، جراح زیبایی بینی از ما انتظاراتی را خواهد داشت. این انتظارات باعث می شود تا بیمار از هدف خود برای انجام جراحی اطلاع و انتظارات خود را به جراح بگوید و همچنین جراح بینی اهداف جراحی را بهتر می شناسد. جراح بینی در هنگام معاینه بیمار 4 قسمت اصلی بینی را مورد بررسی قرار می دهد. این قسمت ها

عبارتند از :

 •  پشت بینی
 •  نوک بینی
 • پره بینی
 • راه هوایی

آناتومی بینی

ساختار بینی، بسیارشبیه به یک خانه می باشد. بینی از غضروف و استخوان ساخته شده است و پوششی از گوشت و پوست بر روی آن قرار دارد. بخشی که بین چشم ها قرار دارد و شامل یک سوم بالای بینی می شود، بخش استخوانی بینی است. مابقی بینی از غضروف ساخته شده است. همچنین در بینی، تیغه بینی وجود دارد که مانند دیواری بینی را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند. در ادامه به توضیح همه اجزای بینی می پردازیم.

بیشتر بخوانید
بیهوشی در عمل بینی

ساختار خارجی بینی

سطح بیرونی بینی از یک بخش در بالای بینی و بین دو ابرو ، پل بینی، دیواره های جانبی پره های بینی و نوک بینی تشکیل شده است.

بخش پایه بینی که قسمت پایین بینی است و ستون بین سوراخ های بینی پایه بینی به حساب می آید، شامل  سوراخ های بینی، بافت های نرم و لوبول پایین بینی می شود. همچنین بینی دارای قسمت های داخلی بینی مانند، استخوان و غضروف بینی است که این دو مورد جزو اساسی ترین ویژگی های ظاهری بینی است.

ساختار داخلی بینی

ساختار داخلی بینی و چینش آن باعث می شود تا ظاهر بینی مشخص شود. اجزای داخلی بینی شامل موارد زیر است:

 • استخوان بینی

استخوان بینی شامل یک سوم بالایی بینی و بین دو ابرو می باشد که وظیفه نگهداری از بخش های بالایی بینی و پشتیبانی از بینی را بر عهده دارد. این بخش مزان ارتفاع بینی را مشخص می کند.

 • حفره بینی

ساختار حفره های بینی شامل مخاط و غدد تولید کننده مخاط است. وظیفه این مخاط ها مرطوب نگه داشتن داخل بینی است. همچنین ذرات معلق در هوای تنفسی را جذب می کند و بعد از تصفیه هوا به ریه های می فرستد.

 • تیغه میانی بینی

در بینی در قسمت عقب از استخوان ، قسمت وسط و جلوی بینی از غضروف تشکیل شده است. بششخ استخوانی غیر قابل جا به جایی می باشد. ولی غضروف تیغه میانی بینی را می توان به راحتی و انجام جراحی زیبایی بینی جا به جا کرد. این بخش با غضروف دیگری که در کناره های بینی است پوشیده می شود.

بیشتر بخوانید
عمل انحراف بینی

 • غضروف در بینی

در زیر غضروف تیغه میانی، غضروف دیگری وجود دارد که دیواره ها و سوراخ های بینی را ساخته است. این غضروف از 4 قسمت تشکیل شده است. که این غضروف ها فرم نوک بینی و سوراخ های بینی را شکل داده است.

بینی شامل چهار نوع غضله است که عبارتند از :

 • عضلات بالابرنده
 • پایین آورنده،
 • منقبض کننده
 • متسع‌کننده

این عضلات توسط ساختاری به نام سیستم عضلانی پوششی سطحی به یکدیگر متصل شده اند و ساختار کلی بینی را نشان می دهد.

برخی از خدمات دکتر شهسواری :

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی ترمیم بینی و…

با تشکر مدیریت سایت، دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش و حلق و بینی و (جراح بینی)

دکتر ابراهیم شهسواری

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی 

جراح زیبایی بینی در تهران(آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت) فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی جراح و متخصص زیبایی بینی جراح سر و گردن شروع فعالیت جراحی از سال1386
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هفت =

Call Now Button