سوالات متداول جراحی تیروئید

جراحی تیروئید ، برای بیمارانی کاربرد دارد که دارای گره های بدخیم تيروئيد ، گره های خوش خیم تيروئيد ، تيروئيد بزرگ (گواتر) و تيروئيد پرکار هستند که در طی این جراحی گاهی تمام غده تيروئيد بیمار برداشته می شود و گاهی برداشته شدن قسمتی از آن کفایت می کند . دکتر ابراهیم شهسواری ، جراح و متخصص گوش و حلق و بیینی  با پاسخگویی به سوالات متداول جراحی تیروئید ، سعی در ایجاد آگاهی در بیماران و کاهش سطح نگرانی آن ها از انجام جراحی تيروئيد دارند .

سوالات متداول جراحی تیروئید

1ـ قبل از انجام جراحی تيروئيد چه بررسی هايی لازم است ؟

اولین اقدام مراجعه به پزشک و ویزیت است . در این مراجعات پزشک قلب و ریه های بیمار را معاینه می نماید . معمولا از افراد بالای 45 سال یا افرادی که علائم بیماری قلبی دارند ، نوار قلب و راديوگرافي از قفسه سينه گرفته می شود . همچنین از بیماران برای بررسی اختلالات خونریزی ، آزمایش خون گرفته می شود.  در بیمارانی که مشکوک به سرطان مدولاری تيروئيد هستند ، غده فوق كليوی و غده پاراتيروئيد (تنظيم‌كننده كلسيم خون) مورد بررسد قرار می گیرد .

2ـ آيا روش‌های درمانی ديگری وجود دارد ؟

اگر در تيروئيد فرد ، گره های مشکوک به سرطان وجود دارد ، جراحی قطعی ترین درمان آن است . اما چنانچه این گره ها مشکوک به سرطان نباشند می توان از روش های درمانی غیر جراحی نیز استفاده نمود که البته به تشخیص پزشک معالج بستگی دارد .

3ـ در جراحی تيروئيد چه خطراتی بیمار را تهدید می کند ؟

جراحی تيروئيد نیز مانند سایر جراحی ها ، ریسک های مخصوص به خود را دارد که البته با انتخاب صحیح یک جراح ماهر و باتجربه این خطرات جراحی به کمترین میزان خود خواهد رسید . از جمله خطرات مربوط به جراحی تيروئيد می توان به خونریزی ، اختلالات تنفسی ، آسیب دائمی به عصب راجعه حنجره‌ای و خش دار شدن صدا و آسيب به غدد پاراتيروئيد اشاره نمود .

4ـ در جراحی تیروئید چه مقدار از این غده برداشته می شود ؟

معمولا در جسات ویزیت قبل از انجام جراحی تيروئيد ، پزشک در مورد تمام ابعاد جراحی برای بیمار توضیحاتی می دهد. مثلا اینکه قسمتی از آن برداشته می شود و یا لازم است که تمام آن برداشته شود. یعنی چه مقدار برداشته شدن از غده تيروئيد بیمار بستگی به وضعیت او و بیماری تيروئيد او دارد و پزشک تشخیص می دهد که چه میزان از تيروئيد باید حذف شود .

برخی خدمات دکتر ابراهیم شهسواری :

با تشکر مدیریت سایت دکتر ابراهیم شهسواری ،  متخصص گوش و حلق و بینی