(021) 88 19 08 79
(0919) 909 01 90

تهران، میدان ونک
خیابان صانعی شرقی – پلاک 26 – کلینیک مریم – طبقه 3 – واحد 5

(021) 88 19 08 79
(0919) 909 01 90

سوالات متداول جراحی تیروئید

جراحی تیروئید ، برای بیمارانی کاربرد دارد که دارای گره های بدخیم تیروئید ، گره های خوش خیم تیروئید ، تیروئید بزرگ (گواتر) و تیروئید پرکار هستند که در طی این جراحی گاهی تمام غده تیروئید بیمار برداشته می شود و گاهی برداشته شدن قسمتی از آن کفایت می کند . دکتر ابراهیم شهسواری ، جراح و متخصص گوش و حلق و بیینی  با پاسخگویی به سوالات متداول جراحی تیروئید ، سعی در ایجاد آگاهی در بیماران و کاهش سطح نگرانی آن ها از انجام جراحی تیروئید دارند .

سوالات متداول جراحی تیروئید

1ـ قبل از انجام جراحی تیروئید چه بررسی هایی لازم است ؟

اولین اقدام مراجعه به پزشک و ویزیت است . در این مراجعات پزشک قلب و ریه های بیمار را معاینه می نماید . معمولا از افراد بالای 45 سال یا افرادی که علائم بیماری قلبی دارند ، نوار قلب و رادیوگرافی از قفسه سینه گرفته می شود . همچنین از بیماران برای بررسی اختلالات خونریزی ، آزمایش خون گرفته می شود.  در بیمارانی که مشکوک به سرطان مدولاری تیروئید هستند ، غده فوق کلیوی و غده پاراتیروئید (تنظیم‌کننده کلسیم خون) مورد بررسد قرار می گیرد .

2ـ آیا روش‌های درمانی دیگری وجود دارد ؟

اگر در تیروئید فرد ، گره های مشکوک به سرطان وجود دارد ، جراحی قطعی ترین درمان آن است . اما چنانچه این گره ها مشکوک به سرطان نباشند می توان از روش های درمانی غیر جراحی نیز استفاده نمود که البته به تشخیص پزشک معالج بستگی دارد .

3ـ در جراحی تیروئید چه خطراتی بیمار را تهدید می کند ؟

جراحی تیروئید نیز مانند سایر جراحی ها ، ریسک های مخصوص به خود را دارد که البته با انتخاب صحیح یک جراح ماهر و باتجربه این خطرات جراحی به کمترین میزان خود خواهد رسید . از جمله خطرات مربوط به جراحی تیروئید می توان به خونریزی ، اختلالات تنفسی ، آسیب دائمی به عصب راجعه حنجره‌ای و خش دار شدن صدا و آسیب به غدد پاراتیروئید اشاره نمود .

4ـ در جراحی تیروئید چه مقدار از این غده برداشته می شود ؟

معمولا در جسات ویزیت قبل از انجام جراحی تیروئید ، پزشک در مورد تمام ابعاد جراحی برای بیمار توضیحاتی می دهد. مثلا اینکه قسمتی از آن برداشته می شود و یا لازم است که تمام آن برداشته شود. یعنی چه مقدار برداشته شدن از غده تیروئید بیمار بستگی به وضعیت او و بیماری تیروئید او دارد و پزشک تشخیص می دهد که چه میزان از تیروئید باید حذف شود .

برخی خدمات دکتر ابراهیم شهسواری :

با تشکر مدیریت سایت دکتر ابراهیم شهسواری ،  متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر ابراهیم شهسواری جراح بینی

دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش، حلق و بینی 

جراح زیبایی بینی در تهران

(آندوسکوپی سینوس، پلاستیک بینی و صورت)
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی
متخصص گوش و حلق و بینی
جراح و متخصص زیبایی بینی
جراح سر و گردن
شروع فعالیت جراحی از سال1386

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

Call Now Button