از صفر تا صد جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی معمولاً دارای کمی انحراف و یا قوز می باشند .این انحراف و قوز روی بینی در بیش تر موارد از لحظه تولد فرد با همراه شده و عوامل موروثی نقش زیادی در شکل بینی فرد بازی می کنند. البته برخی از موارد انحراف و بدشکلی های بینی اکتسابی بوده و بر اثر اصابت ضربه به بینی فرد حاصل می شود.

شاید بهتر باشد بدانید که بیش تر مشکلات ظاهری بینی با عمل های جراحی امروزی قابل حل می باشند. در جراحی بینی استخوانی، مشکل انحراف بینی با کمک پیوند غضروف تا حد زیادی ترمیم شده و سایر نواقص آن در یک مرحله بر طرف می گردد. پوست نازک و بافت غضروفی عموماً از ویژگی های بینی استخوانی می باشند.

عمل زیبایی بینی

در برخی از نژادها، بینی استخوانی به صورت وراثتی نسل به نسل انتقال پیدا می کند. ولی ضرباتی که در طول زندگی به بینی فرد وارد می شود، می تواند در شکل گیری بینی وی موثر باشد. در صورت وارد شدن ضربه به بینی، فرم استخوان بینی فرد از حالت نرمال خارج شده و گاهاً دچار انحراف می شود. این انحراف در بعضی موارد آنقدر شدید است که تنفس فرد را با اختلال مواجه می نماید.

جراحی بینی استخوانی

 

مشاوره پیش از جراحی بینی

مشاوره پیش از هر نوع جراحی زیبایی به شدت توصیه می شود. پیش از عمل بینی معمولاً جراح مربوطه نسبت به انجام معاینات بالینی اقدام می کند. سوابق پزشکی فرد، بیماری ها و جراحی های انجام شده در این بررسی ها نقش موثری بازی می کنند. در صورتیکه بینی فرد در اثر ضربه دچار انحراف و یا شکستگی شده باشد، جراح بینی ممکن است برای ارزیابی های بیش تر عکس برداری های تشخیصی تجویز نماید. همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، ضخامت پوست در تعیین تکنیک مناسب جراحی نقش موثری بازی می کند. بررسی ضخامت پوست نیز از مواردی است که در جلسات مشاوره ای به آن پرداخته می شود.

معمولاً کیفیت پوست مراجعه کننده نقش موثری در روند جراحی و بهبود اسکارهای ناشی از آن بازی می کند. لذا در صورتیکه مبتلا به بیماری های پوستی هستید که روند بهبود اسکارها را به تأخیر می اندازند، بهتر است برای انجام جراحی بینی استخوانی تا معالجه کامل این بیماری ها دست نگه دارید.

متخصص بینی

معایناتی که در طول جلسات مشاوره ای انجام می گیرند، شامل چک کردن:

 1. اندازه
 2. شکل
 3. ضخامت و تقارن
 4. وجود انحراف در تیغه
 5. ضخامت پوست روی بینی

مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

معمولاً جهت بررسی حالت قبل و بعد از  جراحی بینی استخوانی تعدادی عکس های پزشکی از مدل بینی شما تهیه می گردد.این تصاویر در صورتیکه سه بعدی تهیه گردند، می توانند کمک شایانی در تعیین مدل بینی مد نظر شما نمایند.
جراح بینی با توجه به تسلطی که بر روی علم زیبایی شناختی دارد، بینی شما را از زوایای مختلف، نیم رخ و تمام رخ مورد بررسی قرار می دهد. این عکس ها مسلماً می توانند کمک شایانی به روند انتخاب تکنیک جراحی نمایند.

جراحی بینی استخوانی چگونه انجام می شود؟

در جراحی بینی استخوانی ممکن است برای برطرف کردن قوز و انحراف بینی بخشی از بافت استخوانی و غضروفی برداشته و یا به آن اضافه گردد.  جراح بینی در پروسه عمل با ایجاد برش در اطراف بینی و برای دسترسی بیش تر به بافت داخلی بینی، پوست رویی بینی را بر می دارد.

برای از بین بردن بر آمدگی های زائد روی بینی و همچنین فرم دهی هر چه بیش تر آن، جراح بینی اقدام به سوهان زدن بینی با ابزارهای مخصوصی می نماید. با استفاده از این تکنیک می توان به راحتی بینی را به فرم مطلوب درآورده و آن را قرینه سازی نمود. پس از پایان جراحی، جراح بینی از بانداژ مخصوصی به اسم تامپون برای فیکس کردن استخوان بینی استفاده می کند.

جراحی بینی استخوانی چقدر طول می کشد؟

جراحی بینی استخوانی یک جراحی پلاستیک تقریباً کوتاه به حساب می آید. در این جراحی، جراح بینی به منظور افزایش احساس راحتی شما از بیهوشی عمومی استفاده می کند. بستری پس از جراحی بینی معمولاً لازم نمی باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

جراح بینی معمولاً به منظور کاهش ناراحتی های ایجاد شده بعد از انجام جراحی بینی استخوانی، داروهای مسکن و التیام بخش تجویز می نماید. در ذیل به برخی از موارد مراقبت های پس از جراحی بینی اشاره می نمایم:

 • از خم کردن سر و دولا شدن تا جای ممکن اجتناب کرده و برای بلند تر شدن سرتان از بالشت استفاده نمایید.
 • به منظور کاهش درد و تورم ناشی از جراحی، شما می توانید از کمپرس آب سرد استفاده نمایید. فراموش نکنید که از قرار دادن کمپرس به طور مستقیم بر روی موضع خودداری نمایید. زیرا این کار می تواند موجب مرگ سلول های پوستی شود.
 • از انجام فعالیت های ورزشی سنگین و بلند کردن اجسام حجیم تا حداقل شش ماه پس از جراحی خودداری نمایید.
 • بینی خود را از برخورد با اجسام محفوظ بدارید. بهتر است در هنگام شب و تا زمان بهبودی کامل بینیتان به صورت انفرادی بخوابید.
 • دو ماه بعد از انجام جراحی بینی استخوانی به دلیل حساس بودن پوست، از قرار گیری در مقابل نور آفتاب اجتناب کنید. در صورت رفتن به زیر نور آفتاب از کرم های مناسب ضد آفتاب استفاده کنید.
 • به مدت 2 ماه از قرار گیری در مقابل حرارت و سرمای مستقیم به بینی اجتناب کنید.
 • پس از جراحی بینی توصیه می شود از قرار دادن عینک های طبی و دودی بر روی بینیتان تا حداقل شش ماه خودداری نمایید.
 • بعد از انجام جراحی بینی باید مراقب پانسمان بینی خود بوده و در صورتی که شل شد، سریعاً به جراح بینی خود مراجعه کنید.
 • از دستکاری و خاراندن بینی باید پرهیز شود. چون ممکن است باعث عفونت، خونریزی و یا تغییر شکل بینی شود.
 • در صورتی که درون بینی و یا اطراف سوراخ های بینی زخم های دلمه بسته ایجاد شد، با هیدروژن پراکسید و یا آب اکسیژنه شستشو دهید.
 • در صورتی که برای جراحی بینی تان از نخ بخیه های جذبی استفاده شده است، آن را روزی 4 بار با هیدروژن پراکسید شستشو دهید. همچنین می توانید از آکوافور و یا وازلین برای نرم کردن بخیه ها استفاده کنید. برای مرطوب کردن بخیه های داخل سوراخ های بینی می توانید از آکوافور استفاده کنید. البته اول با هیدروژن پراکسید داخل بینی و بخیه ها شستشو داده شود سپس کمک گوش پاک کن اقدام به چرب کردن بینی با آکوافور کنید. این کار باید 4 بار در روز انجام شود.

جراحی بینی استخوانی

نتیجه جراحی بینی استخوانی

بینی استخوانی به دلیل بافت غضروفی و پوست نازک آن، مورد ایده آلی برای فرم دهی بینی محسوب می شود. اما تنها کیس جراحی بینی نمی تواند در نتیجه مثبت نهایی جراحی تأثیر گذار باشد. میزان تخصص و تجربه جراح بینی، مراقبت های پس از جراحی، وضعیت جسمانی و سلامتی فرد، مدلی که برای جراحی بینی انتخاب نموده اید و تکنیک جراحی  می توانند از عوامل تدثیر گذار بر نتیجه جراحی بینی استخوانی باشند. هر چند که ممکن است فردی با شرایط مناسب برای جراحی ببینی استخوانی مراجعه کرده ولی به دلیل عدم تبهر لازم جراح بینی، نتایج مثبتی حاصل نگردد.

البته جراحی بینی برای افرادی که دچار وسواس فکری هستند به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا این دسته از افراد از هر نتیجه ای بعد از جراحی راضی نخواهند بود.

بینی های استخوانی معمولاً کیس های مناسبی برای جراحی بینی فانتزی، عروسکی و نیمه عروسکی می باشند. زیرا به علت بافت غضروفی این بینی ها دست جراح بینی برای فرم دادن به بینی بسیار باز است.  اما معمولاً یک جراح بینی خوب مدلی را برای بینی شما بر می گزیند که بیش ترین تناسب را با سایر اجزا صورت شما داشته و در عین حال طبیعی بودن بینی شما حفظ گردد. پیشنهاد می گردد که برای انجام جراحی بینی با مدلی خاص بیش از حد پا فشاری نکنید.

زیرا جراح بینی مسلماً بهترین شخصی است که با توجه به علم زیبایی شناختی می تواند شما را در انتخاب مدل مناسب بینیتان همراهی نماید. شما می توانید در جلسات مشاوره ای که پیش از جراحی بینی ترتیب داده می شود، در مورد مباحثی همچون عوارض ناشی از جراحی بینی، تکنیک مورد استفاده برای جراحی و نتیجه نهایی عمل با جراح بینی خود صحبت نمایید.

آیا جراحی بینی استخوانی قابل برگشت است؟

برگشت بینی پس از جراحی بینی استخوانی به ندرت اتفاق افتاده و مراقبت های دوران نقاهت می تواند تا حد زیادی در ماندگاری نتیجه نهایی موثرباشد. برگشت بینی پس از جراحی می تواند موجب نگرانی بسیاری از مراجعین شود. در جلسات مشاوره می توانید در مورد برگشت پذیر بودن این جراحی با جراح بینی خود مشورت نمایید.

عوارض جانبی جراحی بینی استخوانی

بی شک جراحی بینی نیز همچون سایر جراحی ها می تواند عوارض جانبی اندکی با خود به همراه داشته باشد. ولی در صورتیکه این جراحی توسط جراح بینی متبهر صورت پذیرد، علاوه بر آنکه نتایج مثبت آن می تواند تضمین شده باشد، عوارض جانبی نیز می تواند به حداقل میزان خود برسد. در ذیل به برخی از عوارض جانبی احتمالی حاصل از جراحی بینی استخوانی اشاره می نماییم:

 • خطرات ناشی از بیهوشی
 • عفونت
 • روند کند بهبود زخم ها و اسکارهای جراحی
 • تغییر در میزان حساسیت پوست
 • مشکلات تنفسی
 • تغییر ظاهری نامطلوب بینی
 • تغییر رنگ پوست و تورم
 • احتمال نیاز به جراحی بینی ترمیمی

برای مشاهده نمونه کار های دکتر شهسواری به گالری عکس ها مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر شهسواری :

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی طبیعی 

جراحی زیبایی بینی 

جراحی ترمیم بینی

جراحی زیبای پلک 

تزریق بوتاکس 

پروتز  چانه 

گالری عکس 

گالرس فیلم 

Call Now Button