جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

بینی استخوانی ظاهر مشخصی دارد ، معمولا این نوع بینی با یک قوز و بر آمدگی همراه است و اغلب دارای انحراف مختصری می باشد .قوز روی بینی استخوانی عموما ارثی بوده و بر اثر عومل ژنتیکی اتفاق می افتد و با رشد بیشتر غضروف روی بینی بر روی بینی قوز ایجاد می شود.البته آسیب هایی که در دوران نوجوانی ممکن است به بینی فرد وارد شود یکی از دلایل این امر است.این نوع بینی ها با  جراحی بینی به راحتی حل خواهد شد.در این نوع جراحی قوز روی بینی برداشته می شود و با این کار طول و عرض بینی و همچنین دیگر تناسبات بهبود خواهد یافت و زیبایی بینی به وجود خواهد آمد.

اگر بینی شما دارای غضروف های محکمی باشد و پوست آن بسیار نازک  به آن بینی استخوانی می گویند .
یکی دیگر از خدمات راینوپلاستی رفع مشکلات و انحرافات موجود در بینی های غضروفی و استخوانی است که قوز بینی و یا کجی آن را برطرف می کند.

عمل زیبایی بینی

چرا بینی من استخوانی است

برای وجود بینی استخوانی دلایل ژنتیکی نسبت به عوامل دیگر موثرترند.
غالباً عوامل ژنتیک در شکل گرفتن بینی استخوانی نقش دارند؛در بیشتر موارد  داشتن بینی استخوانی و قوز بزرگ برروی  بینی عموماً  یک ویژگی خانوادگی است. اما ممکن است، آسیب های جدی تری مانند شکستگی، در پدیدار شدن یک برآمدگی مشخص بر روی بینی تاثیر بگذارد. در برخی موارد نیز مشاهده می شود که آسیب های دوران کودکی بعد از رشد استخوان ها در بزرگسالی پدیدار می شوند.

ویژگی و ساختار بینی های استخوانی
برای شناخت دقیق تر یک بینی استخوانی لازم است بدانید که یک سوم بالایی پل بینی از استخوان و دو سوم پایینی آن از غضروف تشکیل شده و  معمولا این ناحیه دچار برآمدگی و قوز بینی  میشود و درواقع بخش عمده‌ی برآمدگی ها در استخوان بینی در قسمتی از بینی به نام طاق غضروفی دیده می شود، این قسمت از بینی که شامل غضروف‌های کناری فوقانی و تیغه میانی بینی، هستند جایگاه خوبی برای انواع قوز و انحرافات خواهد بود  که به صورت چشمگیری قابل مشاهده است.

جراحی بینی استخوانی

جراح بینی استخوانی

با توجه به محبوبیت جراحی بینی این نوع بینی برای جراحی رینوپلاستی بسیار ایده آل است .

بینی من استخوانی است پس بعد از جراحی بسیار زیبا می شود ???

هرچند که بینی سفت و استخوانی با پوست نازک ایده آل مناسبی برای جراحی زیبایی بینی محسوب می شود اما صرفا استخوانی بودن بینی برای داشتن ی ک بینی زیبا و متناسب ملاک نیست ، تبحر ، تجربه و سلیقه ی جراح بینی در آنچه شما از نتیجه ی جراح زیبایی بینی انتظار دارید دخیل است . چه بسا بسیاری از افراد با بینی های بسیار ایده آل از نتیجه ی جراحی خود راضی نبوده اند و به ناچار اقدام به جراحی ثانویه نموده اند .

دقت در انتخاب جراح و دریافت مشاوره ی صادقانه از وی می تواند در نتیجه ی جراحی زیبایی بینی تاثیر گذار باشد .

جراح خوب برای بینی

یک جراح خوب برای بینی استخوانی می تواند به شما در رابطه با نوع بینی بعد از جراحی مشاوره ای دقیق و تخصصی ارائه دهد. معمولا عکس برداری از بینی پیش از جراحی می تواند در ترسیم بینی شما بعد از جراحی اثر گذار باشد ، بعد از دیدن عکس ها در نمای نیم رخ و سه رخ و تمام رخ جراح به شما اعلام می کند که کدام قسمت ها نیاز به تغییر دارد و فرم تقریبی بینی شما در این مرحله نشان داده می شود .

نتیجه جراحی بینی های استخوانی

از یک بینی استخوانی ، یا یک بینی عقابی که دارای قوز و بر آمدگی برجسته ای است می تواند یک بینی فانتزی و زیبا بدست آورد. به طور کلی بینی هایی از این نوع برای انواع عروسکی ، فانتزی ، طبیعی و.. مناسب می باشند . اما نکته ای که در جلسات مشاوره قبل از جراحی مد نظر است ، حفظ تناسب بین اجزای صورت و بینی است و البته فرم دهی بینی با توجه به فرم کلی صورت .

ممکن است یک فرد تمایل به داشتن بینی سربالا و عروسکی داشته باشد اما این فرم بینی با اجزای صورت وی تطابق نداشته باشد . در این مرحله نیاز است تا شما انتظار منطقی از جراحی داشته باشید و به نظریات جراح بینی در رابطه با مدل بینی احترام بگذارید و به وی اطمینان کنید .

البته جراحی بینی برای افرادی که دچار وسواس فکری هستند به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا این دسته از افراد از هر نتیجه ای بعد از جراحی راضی نخواهند بود.

معاینه پیش از بینی استخوانی

قبل از جراحی بینی لازم است تا پزشک  سابقه پزشکی بیمار را بررسی نماید . این سوابق شامل مواردی همچون
معاینه‌ی مجراهای عبور هوا و انسدادها نیز می باشد  و در صورتیکه   بیمار پیش از این جراحی بینی انجام داده باشد و یا ضربه‌ای به بینی‌اش وارد شده باشد، در معاینه شرایط ویژه تری برای وی در نظر گرفته خواهد شد.

اگر بینی دچار صدمه شده باشد همراه داشتن تصاویر قبل از حادثه می توانددر تصمیم گیری در رابطه با جراحی تاثیر گذار باشد . همچنین ضخامت پوست نیز در نتیجه جراحی بینی تاثیر گذار است .

معمولا پوست های نازک و صاف نتیجه ی مطلوب تری نسبت به پوست های ضخیم و دارای مشکلات پوستی خواهد داشت. همچنین مبتلایان به بیماری های پوستی نیز باید تا زمان درمان مشکلات جراحی بینی را به تعویق بیاندازند .

متخصص بینی

همچنین بخوانید نقش پوست در جراحی بینی

در این معاینه پزشک استخوان‌های بینی را  از لحاظ :

 1. اندازه
 2. شکل
 3. ضخامت و تقارن
 4. وجود انحراف در تیغه
 5. ضخامت پوست روی بینی

مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نیاز است تا پیش از  جراحی بینی استخوانی تعدادی عکس از بینی تهیه نمایید.این تصاویر کمک بزرگی در تصمیم گیری در رابطه با نوع جراحی  بینی شما می کند.
از لحاظ علم زیبایی‌شناختی، نمود بینی استخوانی در نیمرخ و نسبت به تمام رخ و از روبه‌رو و پیش‌آمدگی نوک بینی نیز ارزیابی می‌شود. هدف آن است تا نتیجه‌ای متوازن از تمام زوایا به دست آید.

روش جراحی بینی استخوانی

در جراحی بینی استخوانی برای از بین بردن برآمدگی ها  و قوز روی بینی لازم است تا هم از استخوان و هم ازغضروف های اضافی برداشته شود. پزشک در زمان جراحی با ایجاد چند برش برروی بینی پوست آن را بلند میکند  غضروف و استخوانها دست می یابد. برخی از جراحان برآمدگی بینی های استخوانی را با شکستن بخش زائد توسط ابزار تراش کوچک می‌کنند، و برخی دیگر با دقت فراوان و به آهستگی آن را سمباده می‌زنند تا نظارت بهتری بر روند جراحی داشته باشند؛ و در نتیجه کوچک‌سازی طبیعی، هموار و با لبه‌ی سه بعدی بدون بروز هیچ نابه‌هنجاری و کاملا قرینه انجام می‌شود. سپس آنها از روش کنترل شکستگی برای از بین بردن مشکلات احتمالی و رفع کبودی و تورم ناشی از آن اقدام می نمایند.

عوارض جراحی بینی استخوانی

اگر این جراحی  توسط  یکی از بهترین جراح زیبایی بینی  انجام شود،عوارض ناشی از جراحی  به خواهد رسید  بنابراین توصیه می شود که در انتخاب جراح بینی دقت و ظرافت ویژه ای به خرج دهید.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره از دکتر شهسواری میتوانید در این بخش نظرات و سوالات خود را ارائه نمایید .

مدت زمان جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی یک جراح تقریبا کوتاه است و در بیشتر موارد با بی حسی عمومی امکان پذیر خواهد بود و بعد از گذشت چند روز بیمار می تواند مرخص شود و درد چندانی ندارد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از انجام جراحی بینی استخوانی تنها لازم است فرد مسکن های ضد درد و آرام بخش مصرف کند و بعد از چند روز استراحت می تواند به روال عادی برگردد و هیچ مشکلی برای فرد به وجود نخواهد آمد. همچنین دکتر شهسواری یک سری اقدامات را برای تیریع در روند درمان پیشنهاد می کند که به شرح زیر است.

 • پس از انجام جراحی بینی، تا جای ممکن سر خود را خم نکنید. همچنین به مدت دو هفته برای استراحت در هنگام دراز کشیدن، از چند بالش استفاده نمایید تا سرتان بالا تر از سطح بدن قرار گیرد.
 • به مدت دو روز بعد از جراحی بینی استخوانی، از کمپرس سرد برای کاهش از کبودی و تورم استفاده شود. همچنین برای کاهش درد بسیار موثر است.
 • به منظور جلوگیری از احتمال خونریزی از خم شدن، بلندکردن وسایل سنگین و انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنید. زیرا انجام هر کدام باعث افزایش گردش خون و فشار خون می شود و خونریزی را تشدید می کند.
 • بعد از جراحی بینی، بینی تان را از خوردن هر گونه ضربه و آسیب محفوظ نگه دارید.
 • دو ماه بعد از انجام جراحی بینی استخوانی به دلیل حساس بودن پوست، از قرار گیری در مقابل نور آفتاب اجتناب کنید. در صورت رفتن به زیر نور آفتاب از کرم های مناسب ضد آفتاب استفاده کنید.
 • به مدت 2 ماه از قرار گیری در مقابل حرارت و سرمای مستقیم به بینی اجتناب کنید.
 • به مدت یک هفته بعد از جراحی بینی از نفس کشیدن با بینی خودداری کنید زیرا، میزان ورم را ممکن است افزایش دهد.
 • بعد از انجام جراحی بینی باید مراقب پانسمان بینی خود بوده و در صورتی که شل شد، سریعا به جراح بینی خود مراجعه کنید.
 • از دستکاری و خاراندن بینی باید پرهیز شود. چون ممکن است باعث عفونت، خونریزی و یا تغییر شکل بینی شود.
 • در صورتی که درون بینی و یا اطراف سوراخ های بینی زخم های دلمه بسته ایجاد شد، با هیدروژن پراکسید و یا آب اکسیژنه شستشو دهید.
 • در صورتی که برای جراحی بینی تان از نخ بخیه های جذبی استفاده شده است، آن را روزی 4 بار با هیدروژن پراکسید شستشو دهید. همچنین می توانید از آکوافور و یا وازلین برای نرم کردن بخیه ها استفاده کنید. برای مرطوب کردن بخیه های داخل سوراخ های بینی می توانید از آکوافور استفاده کنید. البته اول با هیدروژن پراکسید داخل بینی و بخیه ها شستشو داده شود سپس کمک گوش پاک کن اقدام به چرب کردن بینی با آکوافور کنید. این کار باید 4 بار در روز انجام شود.

جراحی بینی استخوانی

آیا بازگشت به حالت قبل ممکن است؟

بعد از انجام جراحی زیبایی بینی استخوانی بازگشت به حالت قبل و ایجاد برآمدگی بر روی بینی خیلی کم اتفاق می افتد و اگر در طول درمان و همچنین بعد از آن به خوبی از بینی خود مراقبت کنید این اتفاق نخواهد افتاد و جای هیچ نگرانی نیست.این نوع جراحی برای افراد کمی نگران کننده است و خیلی از افراد از ترس اینکه به نتیجه ی مطلوب خود نرسند این جراحی را انجام نمی دهند.اگر نگران هستید می توانید قبل از جراحی به یک متخصص زیبایی مراجعه کرده و در این باره با ایشان صحبت نمایید.متخصص زیبایی حتما در این باره به شما کمک خواهد کرد و خیال شما را از این بابت راحت خواهد کرد.همچنین می توانید با استفاده از نرم افزار های گرافیکی از ظاهر بعد از جراحی خود مطلع شوید و با این کار نگرانی خود را بطور چشمگیری کاهش دهید.

جراحی بینی استخوانی با لیزر

حتما در تبلیغات در خصوص جراحی بینی، با جراحی بینی با لیزر را شنیده اید. در ادامه این مقاله به توضیح نحوه جراحی بینی با لیزر و موارد استفاده از لیزر در جراحی بینی می پردازیم.

جراحی بینی

جراحی بینی یا رینوپلاستی یک روش جدید برای انجام جراحی بینی است که در آن به بافت بینی آسیبی وارد نمی شود. در این تکنیک با انتقال انرژی لیزر بر روی پوست می توان جراحی را انجام داد. با این حال لازم است بدانید که انجام جراحی بینی گوشتی و جراحی انحراف بینی با این تکنیک امکان پذیر نیست.

در اصل از لیزر برای ازبین بردن آکنه های روی پوست استفاده می شود و نوعی جراحی ترمیم بینی به شمار می رود.

جراحی بینی با لیزر یک روش جدید غیر تهاجمی است که در مدت زمان کم، می توان نتیجه مطلوبی را دریافت کرد.

موارد استفاده از لیزر در جراحی بینی

 • از این روش به منظور اصلاح بد فرمی بینی و آکنه در دوران بزرگسالی مورد استفاده قرار می گیرد. به دین صورت که باکتری های موجود در منافذ پوستی را که باعث بروز برآمدگی های قرمز رنگ در پوست می شود را درمان می کند.
 • از لیرز نیز به منظور درمان ضخیم بودن پوست و کاهش ضخامت آن استفاده کرد.

استفاده از لیزر صرفا برای استفاده از این دو مورد بوده و نمی توان برای تغییر در ساختار استخوان بینی و یا اندازه غضروف در بینی استفاده کرد. فقط می توان به عنوان یک تکنیک کمک کننده در کنار جراحی زیبایی بینی مورد استفاده باشد.

مزایای استفاده از لیزر در جراحی بینی

 • در هنگام استفاده از لیزر هیچ گونه زخم و یا خونریزی به وجود نمی آید
 • در این روش نیازی به استفاده از تزریق پر کننده های زیبایی نیست.
 • بیشتر می توان برای نوک بینی استفاده کرد.
 • آکنه شدید و دانه های قرمز رنگ که بر روی بینی ایجاد شده را از بین می برد.
 • به دلیل استفاده از لیزر CO2، می توان با حداقل آسیب به لایه برداری پوست اقدام نمود.
 • به دلیل استفاده از لیزر ممکن است فرد احساس گرما و سوزش نماید که این امر طبیعی است.
 • انرژی ساطع شده از لیزر، لایه های پوست را به منظور اصلاح برآمدگی های پوست تخریب می نماید. دراین روش با تحریک شدن کلاژن پوست، بعد از انجام لیزر پوستی صاف را خواهید داشت

برای مشاهده نمونه کار های دکتر شهسواری به گالری عکس ها مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر شهسواری :

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی طبیعی 

جراحی زیبایی بینی 

جراحی ترمیم بینی

جراحی زیبای پلک 

تزریق بوتاکس 

پروتز  چانه 

گالری عکس 

گالرس فیلم 

با تشکر مدیریت سایت، دکتر ابراهیم شهسواری

متخصص گوش و حلق و بینی و (جراح بینی)